Studenten, kies alsnog voor een jaartje eruit Het leenstelsel voor studenten is met een jaar uitgesteld. Studenten moeten die kans aangrijpen om hun leven te verrijken door een jaar iets anders te gaan doen. SPECTRUM 13 ZATERDAG 22 JUNI 2013 illustratie Censuur slissingen. De rechter constateerde dat alleen bij wet (en niet bij gemeen telijke regels) inbreuk gemaakt mag worden op het recht om in vrijheid de inhoud van de geopenbaarde ge dachten en gevoelens te uiten. En dan nog moet die inbreuk een legitiem doel dienen en noodzakelijk zijn in een democratische samenleving. Daar was geen sprake van. Het feit dat ie mand demonstreert, is geen reden tot ingrijpen. Als de omgeving onrustig wordt, moet die omgeving tot rust worden gebracht en niet de demon strant worden verwijderd. Concreter: de politie mag de betoger dan niet zonder reden vragen om inzage van het legitimatiebewijs. Hier raken we de kern van de rechts staat: de overheid dient grondrechten te respecteren. Zij mag in bepaalde ge vallen inbreuken maken op de per soonlijke levenssfeer van burgers, maar dient dan wel de spelregels in acht te nemen. Dit vereist dat de poli tie bijvoorbeeld alleen maar inzage mag vragen als dit noodzakelijk is. De Nationale Ombudsman verklaarde eerder een klacht over de politie, die een haar bekende demonstrant om een identiteitsbewijs vroeg, gegrond. De politie zat op 30 april 2013 dus fout alleen al door tijdens de inhuldiging inzage van identiteitspapieren te vra gen aan demonstrante Joanna. Ie deréén wist toen namelijk wie Joanna was. Dus ook Joanna zou zo een klacht tegen de politie bij de Nationa le Ombudsman kunnen indienen. Mag je je vervolgens tegen de politie verzetten als die je onbevoegd aan houdt? Een verdachte die eerder zich had verzet tegen aanhouding, had een schadeclaim ingediend tegen de poli tie. Hij was verdacht van overtreden van de Opiumwet. De strafrechter sprak de verdachte vrij. Dit betekende dat er geen redelijk vermoeden van schuld vaststond. Er ontbrak een rechtvaardigingsgrond voor het optre den van de politie. Dus had de politie onrechtmatig gehandeld en wees de Utrechtse rechtbank de schadevorde ring tegen de politie toe. Ook de opge pakte betoger Joanna zou dus een schadeclaim tegen de politie bij de burgerlijke rechter kunnen indienen. Joanna zou zelfs een kort geding te gen de burgemeester van Amsterdam en de politie kunnen aanspannen met de eis dat het de burgemeester £n de politie verboden wordt nog langer door te gaan met het verstoren van Jo anna als zij demonstreert. Voortzet ting van de verstoring is namelijk, ge zien de voorgeschiedenis, buitenpro portioneel en daarmee dus onrecht matig. Zo'n vordering is al eens in 2005 tegen de gemeente Amsterdam door de rechter toegewezen in een zaak tegen een vrouw die van terroris me verdacht werd. Zij was thuis gear resteerd en werd door de politie ge- stalkt. De politieauto bleef langsrij den en voor het huis staan en de agen ten keken voortdurend naar binnen; kortom, ze intimideerden haar. De ge meente vond dat de politie zo in breuk mocht maken op de persoonlij ke levenssfeer. De rechter vond dat de gemeente in redelijkheid verdere ver storing moest staken, omdat deze niet noodzakelijk was in een democrati sche samenleving. De voortzetting van de verstoring was buitenpropor tioneel en daarmee onrechtmatig. Zolang de politie doorgaat met al de ze praktijken tegen mensen die slechts hun mening uiten, ziet zij bur gers blijkbaar nog steeds als onderda nen, en zo behandelt ze hen ook. Het is een urgente taak voor onze volksver tegenwoordigers daaraan iets te doen, en zich niet langer als regenten op te stellen. Je mening vrij uiten is een grondrecht. Daniëlle Vogels is als jongeren- coach gespecia liseerd in bege leiding bij toe komstkeuzes, waaronder stu diekeuze. Daar naast heeft zij zich als journa liste toegelegd op het intervie wen van jonge ren. Ze is am bassadeur van Stichting Emer- go, dat als mis sie heeft jonge ren inzicht te geven in hun ta lenten en drijf veren. door Daniëlle Vogels Wie is geslaagd voor het eind examen, kan alsnog voor een gap-year - tussenjaar - kiezen zonder de basisbeurs voor een bachelor te verliezen, doordat de in voering van het sociaal leenstelsel voor bachelorstudies wordt uitgesteld tot schooljaar 2015-2016. Minister Jet Bussemaker van Onderwijs maakte dit vorige week bekend. Voor wie zich al heeft ingeschreven bij een hoge school of universiteit, zijn er goede re denen dit te annuleren. Na de middelbare school niet meteen aan een studie beginnen, maar een jaartje er tussenuit. Om te reizen of te werken, of een combinatie daarvan. Steeds meer jongeren kozen hiervoor in de afgelopen jaren. Afgelopen schooljaar bleek uit een on derzoek van het Europees Platform In ternationaliseren in Onderwijs en de Nederlandse tegenhanger Nuffic, dat 15 procent van de eindexamenkandida ten zo'n gap-year overwoog. Maar veel van hen zagen er vanaf, omdat ze dan pas in 2014-2015 zouden starten met een bachelor en daardoor te maken zouden krijgen met het sociaal leen stelsel. Daarom schreven ze zich toch maar in voor een studie. Welke invloed dit op hun levensloop zal hebben, is moeilijk te voorspellen. Zeker is dat de impact groot zal zijn. Om te beginnen lopen deze jongeren, in een leeftijdsfase waarin zij hun identiteit ontdekken, een schat aan er varingen mis door van een tussenjaar af te zien. Het overgrote deel van de jongeren die na hun middelbare school een jaar of een gedeelte daarvan naar het bui tenland willen - of het nu alleen is om te reizen, of ook om bijvoorbeeld vrijwilligerswerk te doen - noemt als belangrijkste reden dat het goed is voor hun persoonlijke ontwikkeling. Wat deze jongeren vooral willen ont wikkelen, is zelfstandigheid. Dit is ontzettend belangrijk voor hun le vensgeluk, op korte en lange termijn. En een flinke dosis zelfstandigheid helpt om daarna een studie in het ho ger onderwijs te kunnen voltooien. Bovendien levert een tussenjaar meer zekerheid op over de studiekeuze. Bij bijna de helft van de jongeren leidde een tussenjaar tot een andere studie dan ze aanvankelijk van plan waren. Geen wonder dat er op universiteiten minder studie-uitval is onder die eer stejaars (18 procent) dan onder studen ten die direct van de middelbare school komen (26 procent). Ook op het hbo is minder studie-uitval onder eerstejaars die een tussenjaar namen, maar dan alleen bij degenen die had den gewerkt in hun gap-year (25 pro cent tegen 31 procent bij directe door stromers). Dus jongeren die een gap-year eigen lijk wel zagen zitten, maar zich toch hebben ingeschreven voor komend studiejaar, lopen niet alleen een be langrijke ervaring mis; ze lopen ook meer risico op studie-uitval. Redenen genoeg om de inschrijving voor ko mend studiejaar te annuleren. Zeker nu zij door het uitstel van de invoe ring van het sociaal leenstelsel de ba sisbeurs niet hoeven mis te lopen. De inschrijving annuleren is niet moeilijk. Dat kan met een verzoek tot uitschrijving via Studielink, het cen traal orgaan waarbij ook de inschrij ving voor universiteiten en hogescho len plaatsvindt. En een eventuele machtiging tot afschrijving van het collegegeld kan worden ingetrokken. Bij de meeste studies is annulering mogelijk tot 1 september. Dit lijkt misschien allemaal 'op het laatste nippertje', omdat een verblijf in het buitenland met eventueel vrij willigerswerk de nodige organisatie vergt. En er is natuurlijk geld voor no dig. Dit is geen nadeel: het levert een mooie combinatie op. Een jongere kan eerst een paar maanden gaan wer ken om het gap-year te bekostigen. Nu liggen de banen niet voor het op rapen en valt er wat dat betreft wei nig te kiezen. Dat wordt dus mis schien een tijdje een rotbaantje, om daarna naar het buitenland te kun nen. Jongeren die dat ervoor over heb ben, werken meteen aan hun doorzet tingsvermogen. Nog een handige ei genschap om straks de studie van hun keuze te kunnen voltooien. reageren? opinie@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69