Zeljredzaam SPECTRUM 9 standplaats Servië Joost van Egmond DE OVERGEBLEVEN KANDIDATEN ZATERDAG 22 JUNI 2013 Houssein Adiq (30) Beroep: ambtenaar op het ministe rie van Financiën van de Palestijn se Autoriteit in Ramallah. Visie: „Ik richt mij op onze jeugd en wil de overheid en politiek ver jongen. Onze belangrijkste proble men zijn de Israëlische bezetting en de gesloten politieke en econo mische structuren, die jongeren en vrouwen de toe gang tot de goede posities ontzeggen. Dit zijn deels culturele problemen. Die ga ik aanpakken." Juryrapport: 63/75 Uitstekende dossierkennis Sterk karakter Goede spreker - Niet ad rem bij onverwachte vragen - Geen Engels Bashar Farashadi (27) Beroep: manager van jeugdprojec- ten bij de Vertegenwoordiging van de Europese Unie in Jeruzalem. Visie: „De Israëlische bezetting is voor de Palestijnen natuurlijk het overkoepelende probleem, maar ik wil praten over interne proble men. De verdeeldheid tussen Ha rnas in Gaza en de Fatah-partij op de Westelijke Jordaanoever moet overbrugd wor den en er moeten nieuwe verkiezingen komen. Nu is Mahmoud Abbas de absolute leider hier; hij moet de macht delen. De internationale gemeenschap weet te weinig van ons lijden. Dat moet verande ren. Alleen zij kunnen de Israëli's aan de onderhan delingstafel krijgen." Juryrapport: 60/75 Uitmuntende presentatie Goede netwerker Vloeiend Engels - Originaliteit Baker Abdalhaq (23), Beroep: journalist en medewerker aan de An Najah Universiteit Visie: „Onze drie belangrijkste pro blemen? De bezetting, de bezet ting en de bezetting. En de interne verdeeldheid. Ik wil een jongeren- partij oprichten die een serieuze partner wordt in ons politieke sys teem. Die partij moet dicht bij de mensen staan - niet zoals onze ministers - en onze verschillen overbruggen. Ik mis de stem van onze jongeren. Ook wil ik vrouwenrechten beter in de wet vastleggen." Juryrapport: 60/75 Enthousiast Onbevangen en direct Initiatiefrijk - Diplomatieke vaardigheden - Geen Engels Baha'a al Khateeb (26) Beroep: projectmanager in het vol wassenenonderwijs Visie: „Om als een gelijkwaardige partner met de Israëli's te onder handelen, moeten we eerst zelf sterk zijn. Ik richt mij daarom op de ontwikkeling van onze econo mie, onderwijs en gezondheids zorg. We moeten van onderaf bouwen; een staat zonder werkende instituties is zwak. Democratie is voor mij niet alleen een staatsvorm, maar een dage lijkse noodzaak. Ik luister graag naar de mensen en ik wil geen president zijn die liefde van de mensen afdwingt. Ik wil dat ze mij vertrouwen en dicht bij ze blijven staan. Zo kunnen we ons verenigen." Juryrapport: 67/75 Inhoudelijk zeer sterk Charisma Krachtige, overtuigende spreker - Weinig ervaring in politiek en diplomatie Grote foto links: Een van de inmiddels af gevallen kandidaten, Soaar Salman, tij dens de opnames van 'al-Rais'. foto AP Kleine foto: Bashar Farashadi voor aan vang van zijn optreden, foto DPd een sigaret. Hij moet zo voor de jury en de camera's verschijnen en contro leert zijn scherp gesneden pak nog een keer op vlekken. „Ik krijg altijd de hoogste cijfers van de jury, maar ont vang maar weinig publieksstemmen. Ik kom uit een klein dorpje en daar hebben de mensen niet het geld of het netwerk om net zo veel stemmers te mobiliseren als de kandidaten uit de steden. Daarom organiseer ik conti nu bijeenkomsten en probeer ik thuis zo veel mogelijk mensen over te halen op mij te stemmen." Baha'a krijgt een wenk van de productieassistente. Hij haalt diep adem en loopt, begeleid door een muziekje, bedaard de felver lichte televisieset op. „De boodschap van al-Rais aan de poli tiek en de internationale gemeen schap is dat de Palestijnen klaar zijn voor democratie. Wij kunnen zelfs een president kiezen via een reality- show, maar wij willen echte verkiezin gen in Palestina," zegt Raed Othman. Volgens hem is al-Rais zeer confronte rend voor het establishment, omdat de jury telkens een concreet probleem aansnijdt waar de kandidaten een op lossing voor moeten presenteren. „Po litici worden bekritiseerd. Dat is voor ons een heel grote stap." reageren? spectrum@depersdienst.nl Het is kersentijd. De aardbeien zijn over hun piek heen en straks ko men de frambozen. Dat weet ik sinds ik in Belgrado woon. Daar voor had ik, en ik vrees veel Neder landers van mijn generatie, geen idee van fruittij- den. In Servië ontkom je er niet aan om wat meer van eten te snappen. De consumptierevolutie die ons in Nederland kersen in december biedt, keurig gerang schikt in een plastic bakje, staat hier in de kinder schoenen. Kersen eet je nü, en ze gaan per kilo, op- geschept van een grote berg op de markt. Zo is het altijd geweest, en de meeste mensen vinden dat het zo moet blijven. „Kersen in december is bizar, dat kan niet goed zijn", zegt een kennis. „In december eet je de kersen jam die je in de zomer maakt." En zo gaat het met al les. In het voorjaar verheugen we ons op de eerste echte tomaten. De exemplaren die in maart al in de schappen liggen, wor den argwanend bekeken. Ik ken een w marktkoopman die ze uit Italië haalt en probeert om de argwaan te over winnen met de slogan 'het zijn geen Nederlandse tomaten!' Ongetwijfeld zijn Serviërs niet im muun voor de gemakken van de su permarkt, maar voorlopig gaat er nog een trots vanuit om dingen zelf te doen. Je eigen jam, je eigen ingemaak te groenten; iedereen doet het. Het liefst volgens het geheime recept van je grootmoe der van moeders kant, dat is zo ongeveer de absolu te autoriteit in voedselzaken. Zonder Servische schoonmoeder ben je dan behoor- lijk onthand. Zo heb ik me rot gezocht naar urnebes- salade, een populair bijgerecht van kaas en paprika dat je in ieder restaurant vindt. Noem het voor het gemak een soort vegetarische paté. Heerlijk spul, maar probeer het maar eens te vinden in een win kel. Niets leek mij meer voor de hand liggen dat een grote bak verse urnebes op de markt. „Hmmm", peinst de verkoopster van mijn vaste zui- velkraam. Ze doet nog even navraag bij haar collega. „Nee, ik geloof niet dat ik urnebes ooit in een win kel te koop heb gezien. Je maakt het gewoon." In middels staat er een bescheiden groepje om me heen. „Hij weet niet hoe je urnebes maakt", legt de verkoopster uit. Algemeen schouderophalen. Dan eet hij maar wat anders vanavond, is de onuitgespro ken consensus. Grootmoeders recept deel je niet zo maar met een vreemde natuurlijk. De verkoopster heeft gelukkig medelijden. Ik krijg zelfs een lijstje mee: pureer gegrilde paprika en meng het met een jonge witte kaas, gemalen wal noot, paprikapoeder en natuurlijk een beetje olijfo lie. Met een knipoog en een hartelijke succeswens. Ik maak inmiddels mijn eigen urnebes, en een cata strofe is het niet. Gasten prijzen hem steevast als 'origineel' en nemen nog een schep. Het kan onge twijfeld niet tippen aan de urnebes van oma, maar ik heb nu in ieder geval mijn eigen recept om ge heimzinnig over te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65