bij boer Aan de Staatsloterij meegedaan? Loterijverlies Eis uw inleg nu terug! IN HET NIEUWS 3 Bovag wil boete voor op straat autowassen BIJLEVELD Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? T-RIJBEWIJS STICHTING ZATERDAG 22 JUNI 2013 kostbare seconden -qprn slachtoffers niet konden vluchten. Als het brandstichting was, dan hebben de bewoners misschien helemaal geen kans gehad. Aange stoken branden ontwikkelen zich vaak razendsnel doordat er bij voorbeeld benzine is gebruikt", stelt René Hagen, lector brandpre ventie aan de Brandweeracade mie. De buurmannen van de Cuijkse woning waar donderdag de fatale brand woedde, zeiden dat ze de slachtoffers nog hoor den roepen. Dat geluid verstomde toen zij er niet in slaagden een rol luik te openen. „Het mag niet zo zijn dat de rollui ken bij stroomuitval niet meer te openen zijn. Je moet ze altijd handmatig kunnen ontsluiten, bij voorbeeld met een sleutel", zegt Hagen stellig. Dan moet je de sleu tel wel bij de hand hebben. Wat overigens ook geldt voor deuren. Het gebeurt bijvoorbeeld dat ouderen de deur op slot doen en de sleutel in een la leggen." Toch maakt Hagen zich geen zorgen over de redding van mensen in een woning met rolluiken. „De brandweer komt wel tijdig bin nen, die heeft daar gereedschap voor." Rolluiken voor winkels waren in de jaren '90 wel een probleem, weet hij nog. Die waren veel pro fessioneler, want die moesten de inbreker echt tegenhouden. „Daar heeft de brandweer speciale appa Bel: 0118 - 57 24 27 AANGEENBRUG kiétm www.aangeenbrugelectro.nl ratuur voor gevraagd. Nu hoor je de brandweer daar niet meer over." Cuijk toont echter aan dat rolluiken wel een obstakel vor men voor omstanders die eerste hulp willen bieden. De politie deed gisteren tech nisch onderzoek in de woning in Cuijk. Verdachte Dennie J. is eer der gearresteerd voor brandstich ting, maar niet veroordeeld. Hij zou ruzie hebben gehad met de jongste overleden dochter. door Paul Bots BUNNIK - Branchevereniging Bovag wil dat gemeenten vaker boetes uit delen aan mensen die op straat hun auto wassen. Veel gemeenten hebben een duur gescheiden riool systeem waarbij regenwater apart wordt afgevoerd. Bij het wassen van de auto komt vervuiling via dit aparte riool in beken of plassen te recht. Het wassen is daarom vaak verboden, maar dit verbod wordt amper gehandhaafd. In een brief aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) hamert Bovag nu op har der ingrijpen. De actie is niet zon der eigenbelang. Bovag vertegen woordigt tweehonderd autowas bedrijven door het hele land. Die bedrijven moeten aan strenge mi- lieueisen voldoen, schrijft Bovag aan de VNG. „Onze leden investe ren daarvoor miljoenen. Gemeen ten investeren ook miljoenen in de gescheiden rioolsystemen. Als mensen echter ongestraft op straat de auto blijven wassen, komt de vervuiling alsnog in het oppervlaktewater terecht en draait de samenleving alsnog voor de kosten op'', stelt woord voerder Tom Huyskens van Bo vag. Waarschijnlijk vanwege de crisis wassen mensen de laatste jaren hun auto weer vaker zelf op straat, leert een onderzoek dat Bo vag iedere vier jaar laat uitvoeren. Volgens die studie wordt de ge middelde auto 8,2 keer per jaar ge wassen. In 2008 was dat nog meer dan tien keer. In dat jaar reinigde eenderde van de ondervraagden de auto zelf met een emmertje sop op straat. Vier jaar later was dat 40 procent. In diezelfde perio de nam het aantal wasbeurten in de wasstraat met bijna een mil joen af naar 70,9 miljoen. Nederland als een van de laatste landen in Europa een T-rijbewijs invoert, is te danken aan de sterke boerenlobby, zegt projectleider Marjolein van Eek van SBV. „Boe- renorganisaties hebben steeds ge steld dat zo'n rijbewijs de boeren heel veel geld kost, onder meer omdat ze bang zijn dat er dan ook een apk voor trekkers komt. In middels zien de meesten het be lang in van dergelijke maatrege len", vertelt Van Eek in de kanti ne van het verkeerscentrum in Drachten. Ze verwacht dat het ook niet meer lang duurt voordat trekkers een kenteken krijgen. „Daarmee wordt handhaven een stuk gemakkelijker." Vorig jaar kwamen dertien men sen om bij een ongeluk waarbij een landbouwvoertuig was betrok ken, veelal een tractor. Het totale aantal verkeersdoden is de laatste decennia fors gedaald, maar niet bij trekkerongelukken. Deze week kwamen twee zussen van 85 en 88 jaar om het leven in Margraten, toen ze werden aange reden door een tractor. Het kabinet besloot vorige week het tractorrijbewijs in te voeren, per 1 januari 2015. Wie op dat mo ment het B-rijbewijs heeft, krijgt het T-rijbewijs er nog gratis bij. Jongeren vanaf zestien jaar kun nen les gaan nemen voor het T-rij- bewijs. Nu nog mag je als 16-jarige met een tractorcertificaat de openbare weg op met een tractor. BULEVELD RAAKT OP TEMPERATUUR... MANNENMODE MIDDELBURG www.bijleveld-mannenmode.nl NIEUWE BURG 12, MIDDELBURG De Staatsloterij heeft haar miljoenen deelnemers jarenlang beduveld door prijzen te trekken uit niet-verkochte loten. Loterijverlies heeft deze zaak nu gewonnen. Het gerechtshof heeft geoordeeld dat de Staatsloterij misleidende mede delingen heeft gedaan over de prijzen. En misleiding is wettelijk verboden. Hebt u tussen januari 2000 en december 2007 (wel eens) meegespeeld in de Staatsloterij, ga dan naar www.loterijverlies.nl. En hoe eerder u zich aanmeldt, des te groter de kans om uw inleg terug te krijgen. Bereikbaar op werkdagen van 8.30 uur tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 uur tot 16.00 uur Tel 0224 224264 Jan Duikerweg 5 1703 DH Heerhugowaard www.loterijverlies.nl info@loterijverlies.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3