Zuivere Zeeuwse hattrick bij het NK wielrennen SPORTFOTO VAN DE WEEK Schijn bedriegt *AGRE? - Met een kunstzinnig boogje lijkt beurt lijkt de adamsappel van zijn tegenstan- De Duitsers waren in Zagreb uiteindelijk het in EK-rinale zijn Duitse opponent Marius Braun letterlijk echter in deze EK-finale tussen Duitsland en pioen door een 45-34-overwinning op Polen. 38 SPORT DE ZOMER VAN In de rubriek 'De zomer van...'blikt de PZC weke lijks terug op memorabele Zeeuwse sportmomenten in zomers van weleer. Vandaag in deel 3: Na tionale titels voor Jan, Keetie en Cees. ,7 O de Poolse florettist Radoslaw Glonek (rechts) der aan zijn floret te rijgen. Schijn bedriegt meest trefzeker en werden Europees kam- de nekslag toe te brengen. De Duitser op zijn Polen. foto Valdrin Xhemaj/EPA verrassende prijs in 1974 was die voor Keetie van Oosten-Hage. De handwerkjuf uit Kloetinge werd in Hoogerheide voor de zesde op eenvolgende keer Nederlands kampioen. Ze had het winnaarsgeluk dat haar concurrente Mini Nieuwen- huis de sprint te vroeg aanging. Maar wat is geluk voor iemand die met zes wereldtitels en twin tig nationale titels op de weg en de baan mag pronken? „Als mijn tegenstanders aan de start ver schijnen met het idee dat ik ver sleten ben, hebben ze het voorlo pig nog mooi mis", voorspelde ze na haar zege. Later op de dag verzorgde Jan Raas het middenstuk van de Zeeuwse drietrapsraket. De 21-jari- ge amateur, werkzaam als kwali teitscontroleur in een frietfabriek, trapte vooral in het laatste koers- uur het rubber van zijn banden. „In de laatste ronde heb ik zeker tien tot twaalf keer een gat moe ten dichtrijden", vertelde hij na af loop. De sprinter uit 's-Heeren- hoek maakte het karwei in de laat ste meters vakkundig af. Dat Jan Raas aan zijn laatste ama teurjaar bezig was, was voor ieder een toen al wel duidelijk. Aanvan kelijk leek het erop dat zijn ploeg leider Jan van Erp de Rabobank als sponsor van een nieuwe prof- ploeg kon strikken. Saillant, ge zien de latere relatie tussen Raas en Rabobank. Het lukte echter niet en Raas ging als neo-prof aan de slag bij de Raleigh-ploeg van Peter Post. Cees Priem was in 1974 aan zijn tweede profjaar bij de Frisol- ploeg bezig. Grote overwinningen had hij nog niet op zijn palmares staan, maar daarin kwam in Hoo gerheide verandering. Zijn natio nale titel was echter omgeven met wantrouwen. Gerard Vianen was de sterkste in een kopgroep van drie, maar Priem ging er met het kampioenschap vandoor. Het Zeeuwse wielrennen heeft dit weekeinde bij het Nederlands kampioen schap in elke categorie deelne mers. Maar een succes zoals in 1974 is zeer onwaarschijnlijk. In dat jaar kwamen alle hoofdprij zen immers in Zeeland terecht: Jan Raas won bij de amateurs, Keetie van Oosten-Hage bij de vrouwen en Cees Priem bij 'de grote mannen'. De amateurkoers is inmiddels in geruild voor de titelstrijd voor be loften, maar nog steeds zijn er in het NK-weekeinde, traditiege trouw de laatste test voor de Tour, drie titels te verdelen. De minst Jan Raas tekent in 1974 zijn eerste profcontract bij Peter Post. foto ANP Een andere Zeeuw, Cees Bal, ploegmakker van Vianen bij Gan Mercier, snapte er geen bal van. „Hij heeft in mijn ogen stom gere den", zei hij. De bekritiseerde Vianen reed sa men met Priem en diens Fri- sol-ploegmaat Nidi den Hertog (broer van Fedor) dik honderd ki lometer op kop. Vianen draaide keurig mee in het treintje, waag de geen demarrages, zelfs niet toen Priem kramp had en werd in de laatste ronde afgemat door het om en om demarrerende Fri- sol-duo. Het gerucht zong rond dat Vianen zijn diensten aan de concurrentie had verkocht. Dat liet echter onverlet dat het Zeeuw se wielrennen een nooit meer ver toonde zuivere hattrick scoorde tijdens het NK wielrennen. Rudy Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38