Wijk bezorgd over Den Dullaert Open huis bij woning gehandicapte jongeren Protest Sluis tegen Vlaamse windmolens Landbouwdag in Schoondijke 26 ZEEUWS-VLAANDEREN Al acht jaar in miljoenenstad Tokio, maar nog altijd gehecht aan Zeeuws- Vlaanderen. AGENDA OOSTBURC - De gemeente Sluis maakt bezwaar tegen de bouw van 41 windmolens aan de Trac- taatweg bij Eeklo en Maldegem, zo'n kilometer over de West- Zeeuws-Vlaamse grens. B en W wilden dat eigenlijk niet doen. „De bouw voldoet aan alle millieuvoorschriften, dus proteste ren heeft weinig zin", liet wethou der Peter Ploegaert de gemeente raad weten. Een meerderheid van de raad (Nieuw Gemeentebelang, Lijst Babijn, Helder Zeeuws, D&T en CDA'er Ronald de Croock) was het daar niet mee eens. Sluis moet de Vlaamse overheid wijzen op zowel horizonvervuiling als kans op geluidsoverlast, kreeg Ploegaert als opdracht mee. SCHOONDIJKE - Liefhebbers van oldtimertractoren kunnen zon dag hun hart ophalen tijdens de Landbouwdag in Schoondijke. Hoogtepunt is het ringrijden met tractoren en het trekker trekken. Ook zijn er klederdrachten te be wonderen. Kinderen kunnen zich uitleven met spelletjes en een kermis. De Landbouwdag begint om 10.00 uur. Haast nog Japanser dan TOKIO - Hulstenaar Bas Valckx (34) was zeven jaar toen hij als judoka voor het eerst geïnteresseerd raak te in Japan. Zijn belangstelling ging niet meer weg. Hij stemde er zelfs zijn studie op af, woont inmiddels alweer bijna twaalf jaar in het land van de rijzende zon en werkt voor de Nederlandse ambassade in To kio. Maar toch... Zeeuws-Vlaande- ren is nooit ver uit zijn gedachten. Hij haalde zijn atheneumdiploma aan het Jansenius College (tegen woordig het Reynaert College). Na de middelbare school en een tussenjaar ging hij in 1997 Japanse Taal en Cultuur aan de Universi teit van Leiden studeren. Die stu die bracht hem ook al snel in Ja pan. Zo werkte hij een tijd bij het themapark Huis Ten Bosch in Na gasaki, was betrokken bij een festi val ter gelegenheid van 400 jaar door Cris Sohier betrekkingen tussen Japan en Ne derland, en vertelde op Japanse ba sisscholen in Hikawa over Neder land. In 2002 was hij twee maan den op Shikoku, het kleinste van de vier belangrijkste eilanden van Japan, ter voorbereiding van zijn scriptie over de Shikoku-pelgrima- ge om deze pelgrimage, die langs de 88 tempels rond het eiland loopt, mee te maken. „In juni 2004 ben ik, tot grote opluchting van mijn ouders, afgestudeerd. Ik wilde het onderwerp van mijn scriptie verder uitdiepen en ben toen in 2005 met een tweejarige studiebeurs naar een universiteit in Tokio gegaan. Toen de beurs klaar was, had ik het ook wel ge had met onderzoek en studie. On dertussen had ik al een bijbaantje op de ambassade in Tokio. Na een tijdje bij de landbouwafdeling, ben ik bij de pers- en culturele af deling terechtgekomen." De schaal van Tokio verbaasde Bas nog wel eens. „Ik woonde tij dens mijn studie voornamelijk in kleinere steden - Kyoto heeft 'slechts' 1,1 miljoen inwoners - of op het platteland. In Hikawa keek ik uit over rijstvelden. En dan kom je dus in Tokio terecht..." De provincie Tokio is 2200 vierkante kilometer groot. Daar wonen 13 miljoen inwoners, dat is dus een bevolkingsdichtheid van 6.000 personen per vierkante kilometer. Ter vergelijking: Zeeland beslaat 2900 vierkante kilometer, en heeft een dichtheid van 213 men sen op een vierkante kilometer. In de kern van Tokio, die bestaat uit 23 deelgemeenten, is het nog iets gekker: 9 miljoen mensen op 620 vierkante kilometer: 14.000 mensen per vierkante kilometer. „Het vreemdste van mijn eerste tijd in Tokio vind ik dat je in die vierkante kilometer waar je woont en werkt dus omringd bent door 14.000 mensen, maar dat je toch heel erg eenzaam kunt zijn. Toen ik in het westen van Ja pan woonde, was ik een unicum in de gemeenschap en werd ik meteen opgenomen in het sociale leven, omdat men het leuk vindt om hun cultuur te laten zien. To kio is veel harder in dat opzicht, als je nog geen vrienden hebt, maar dat lost zich na verloop van tijd vanzelf op." En toch, zo groot als Tokio is, soms doet het een beetje aan Zee land denken. „Je moet vooral niet proberen om Tokio als een geheel te zien. Een eenvoudig voorbeeld: de kern van de stad wordt omcir keld door de Yamanote-metrolijn, en de wijken rond de 29 stations hebben allemaal hun eigen karak ter, dat is geen geheel. Net zoals Hulstenaren en Clingenaren ook niet op een hoop gegooid willen worden." „Toen ik voor de ambassade ben gaan werken ben ik ook Kumiko, mijn vrouw, tegengekomen die toevalligerwijs ook bij de ambas sade in de buurt woonde in de deelgemeente Minato-ku, vlak bij de Tokio Tower, die als twee drup pels water op de Eiffeltoren lijkt. Minato-ku is een wijk met veel hoogbouw, de meeste mensen wo nen hier in appartementengebou wen. Maar wij hebben een leuk vrijstaand huis in een oude win kelstraat gevonden. Voor veel mensen is het een schok, dat in het midden van Tokio, tussen al het betonnen geweld, er nog zo'n kleine, hechte gemeenschap be staat. De mensen in onze straat groeten elkaar gewoon en er zijn vele leuke kleine restaurantjes waar je iedereen zowel achter als voor de toog bij naam kent." Op de ambassade houdt Bas zich, met twee collega's, bezig met de culturele promotie van Neder land: Nederlandse muziek (voor- door Eugène Verstraeten HULST - De buurtvereniging Den Dullaert in Hulst roept de Hulster politieke partijen op te voorkomen dat de bibliotheek naar de binnen stad van Hulst vertrekt. „Nu directeur Rudy Crombeen duidelijk zijn voorkeur heeft uit gesproken voor de binnenstad ma ken wij ons ernstige zorgen", zegt penningmeester Hans Loykens. „Er is natuurlijk al vaker sprake van geweest, maar nu lijkt het toch serieus te worden. Als de bi bliotheek verdwijnt haal je een stuk leefbaarheid uit de buurt. Bo vendien is de bibliotheek belang rijk voor de levensvatbaarheid van het gemeenschapscentrum Den Dullaert." Dat beaamt directeur Jan van Puy- velde. „Natuurlijk, als we de huur Meer agendanieuws vindt u op onze website. ZATERDAG 22 JUNI 2013 CLINCE - Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; CROEDE - Grote kerk, 20.00 uur: Avond van de poëzie; HEIKANT - Café Du CommerCè, 13.30 uur: Kaarten; HULST - Reynaertland, 11.30 - 12.30 uur: Rode Kruis beschermd zwemmen; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.00 uur: Zomer fair; KOEWACHT - Schuttersterrein, 14.30 uur: Schieting op staande wip; SCHOONDIJKE - Korenmolen, 11.00 uur: Rondleiding; inkomsten moeten missen wordt het voor ons moeilijk. Maar de vei ligheid, het belang van de school kinderen is veel belangrijker. Ze kunnen hier gemakkelijk tot voor de deur fietsen. Wat als er straks in de binnenstad een kind van zijn fiets gereden wordt? Dat moet je toch helemaal niet wil len." In de buurt van de biblio theek zitten nu vier basisscholen en het Reynaertcollege. Het standpunt van Crombeen dat de bibliotheek vanwege de vele in formatie op internet een opmars van e-boeken een andere functie heeft gekregen, kan Loykens wel volgen. „Maar dat heeft toch niets met de binnenstad te maken? Als je zegt dat de jeugd je doelgroep is, waarom ga je dan juist weg bij die jeugd? Natuurlijk, in de bin nenstad heb je kans dat er wat toe risten binnen lopen maar je bena KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 13.00 uur: Zomerfair; OOSTBURC - Basisschool de Drieklank, 10.00 -14.00 uur: Fancy fair/ rommel markt; SAS VAN CENT - Festivalterrein onder de Brug, 15.00 uur: Rock around the bridge; SINT - JANSTEEN - Martje van Wardje, 20.30 uur: Midzomernacht festijn met Belle Perez; TERNEUZEN - De Veste, 9.00 uur: Koers- bal, biljarten; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondleiding; De Pit, 15.00 uur; An afternoon collection of fine Music; Grote kerk, 20.00 uur: Zomerconcert Mu ziekvereniging De Vliegende Hollander; De Kameleon, 10.00 -13.00 uur: Boeken- en ruilbeurs; deelt wel de buurtbewoners hier." Van Puyvelde benadrukt dat Den Dullaert openstaat voor wensen die de bibliotheek heeft. „We kun nen praten over de lengte van het huurcontract, als de bibliotheek minder vierkante meters wil kan dat ook. En een jaar geleden heb ben we al aangegeven dat er ook over de huurprijs te onderhande len valt. Wij willen de biblio theek graag houden. Voor ons is alles bespreekbaar." Eerder zetten vijfduizend bezoe kers al een handtekening voor het behoud van de bibliotheek in Den Dullaert. Inmiddels is er een pamflettenactie gestart. Vele buurtbewoners hebben al een pamflet achter hun raam gehan gen. Loykens: „Dat is het enige dat we kunnen doen, laten zien dat we het er niet mee eens zijn." ZONDAG 23 JUNI 2013 HOEK - Restaurant De Braakman, 10.00 uur: Vleeskaarting; HULST - Den Dullaert, 10.30 uur: Dienst Christengemeente; De Korenmarkt, 14.00 uur: Koffie drinken; Paardensportvereni ging aan Waterstraat, 8.30 uur: Evenemen tendag met rommelmarkt, oefen men wedstrijd en demonstraties; KLOOSTERZANDE - Café de Kastanje, 14.00 uur: Kaarten; SLUIS - VW kantoor, 13.30 uur: Fiets tocht langs forten en schansen; TERNEUZEN - Schuttersterrein, 14.30 uur: Schieting op staande wip; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting; door Cris Sohier HULST - Achttien en negentien zijn ze, Anniek Verstraten en Joyce van Essen. Sinds kort wonen ze op zich zelf in een leuk huisje aan 't Blaau- we Hofke in Hulst. Heel normaal voor jongeren van hun leeftijd. Behalve dan dat An niek en Joyce allebei lichamelijk en verstandelijk gehandicapt zijn. „Maar het gaat perfect", vinden hun moeders Anjo Verstraten en Patricia van Essen. In 2008 sloegen de ouders van Joy ce en Anniek, samen met de ouders van nog twee meervoudig gehandicapte kinderen - Lieke en Delano - de handen ineen. Vere nigd in de Stichting Joliande zoch ten ze naar een manier om hun kinderen zorg te bieden die voor alle gezinsleden de beste oplos sing zou zijn. Die lijkt nu gevon den te zijn in een klein woninkje aan 't Blaauwe Hofke, een voorma lige aanleunwoning van Cura- mus, waar Joyce en Anniek nu tweeënhalve maand wonen en 24 uur per dag door een begeleider worden verzorgd. De meiden krij gen op deze manier veel persoon lijke aandacht en hebben hun dag besteding, en de rest van het ge zin is enigszins ontlast. In de toekomst is het uiteraard de bedoeling dat de twee andere jon geren, Lieke en Delano, op dezelf de manier gaan wonen. „Maar in de tussentijd zijn wij heel blij en trots op hoe goed het nu geregeld is", zegt Anjo Verstraeten. Om dat te laten zien, houdt Stichting Jo liande zondag van 10 tot 16 uur open huis. Joyce wordt op het waterbed getild door haar moeder Patricia (links) en verzorgster Brigitte (midden). Rechts Anjo, de moeder van Anniek. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 114