44 De laatste maanden heb ik nog geen enkele zitting meegemaakt waarbij mijn dossiers helemaal op orde waren 28 ZEELAND PROBLEMEN RECHTSPRAAK, SLOT De problemen bij de Zeeuwse rechtbank raken ook gedetineerden. Vooruitlopend op het PZC-debat drie verhalen over de achtergronden. Vandaag aflevering 3 en slot. Chaos bij justitie is zelfs achter de e- tralies merkbaar door Emile Calon Twee dagen nadat het proces zou dienen tegen de belagers van Julius Steinmeijer ontving de Middelburgse scholier van het Openbaar Ministerie een brief dat de rechtszaak was aangehouden. De scholier (17) lacht enigszins cynisch als hij verteld dat 'gelukkig' een half uur voor de zitting Slachtofferhulp belde dat de rechts zaak was uitgesteld. Maar hij vindt het on begrijpelijk dat hij twee dagen daarna een brief kreeg van het OM over de aanhou ding. Steinmeijer werd in de nacht van 23 februa ri 2013 in elkaar geslagen in Goes. „Ik was aan het stappen met enkele vrienden en werd onverwacht en zonder reden te gra zen genomen." Hij spreekt lovend over de politie, die de belagers binnen enkele minu ten te pakken had. „Kort daarop kreeg ik van het OM te horen dat de verdachten bin nen een maand zouden worden berecht." Vervolgens hoorde hij dat dat niet lukte en dat het proces in mei zou plaatsvinden. Pas toen hij het telefoontje van Slachtofferhulp kreeg wist hij dat hij nog langer moet wach ten voor er gerechtigheid geschiedt. Sinds een negental maanden gaat er bij het Openbaar Ministerie veel mis. Dat begon toen de eerste medewerkers van het Parket Zeeland verhuisden naar Breda in aanloop naar de officiële samenvoeging van de bei de parketten begin dit jaar. Oktober vorig jaar publiceerde deze krant al een lange lijst van klachten van Zeeuwse advocaten over het functioneren van het OM. Ze hadden het onder meer over onvolledige dossiers, dossiers die te laat arriveerden en een onbe reikbaar OM. Begin mei deed rechtbankvoorzitter Gerard Nomes iets heel ongewoons. Tijdens een zit ting, die weer moest worden aangehouden, kapittelde hij in het openbaar het OM. Hij hield het voor dat de hoofdofficier van justi tie eind 2012 had beloofd dat de rechtspraak geen hinder zou ondervinden van de sa menvoeging van de parketten Zeeland en West-Brabant. Nomes stelde vast dat er wel degelijk sprake was van hinder en eiste dat hoofdofficier Hugo Hillenaar zijn belofte zou nakomen. „Geen woorden maar da den", aldus de rechter. Ondanks die woorden van Nomes hielden woordvoerders van OM en rechtbank vol dat er geen sprake was van een structureel probleem. Plaatsvervangend hoofdofficier John Remmerswaal en voorzitter Nicolette van der Ploeg van de strafsectie van de Mid delburgse rechtbank gaven kort daarop toe dat er geen sprake is van incidenten. In navolging van verschillende advocaten er kende Van der Ploeg ook dat door de proble men bij het Openbaar Ministerie de kwali teit van de rechtspraak in het geding is. Ze tekende daar wel bij aan dat onder kwaliteit dan ook verstaan moet worden dat verdach ten tijdig worden berecht. De openlijke kritiek van Nomes kreeg navol ging van rechters van andere rechtbanken. Ook zij constateerden dat er veel misgaat bij het OM. En niet alleen bij het samenstel len van de strafdossiers, zoals blijkt uit het relaas van de mishandelde scholier Stein meijer. Raadsman Martijn van der Want weet ook dat de problemen bij het OM gevolgen heb ben voor gedetineerden. Recent nog moest hij 'bijna hemel en aarde bewegen' om een Zierikzeese cliënt op tijd uit Torentijd te krijgen omdat de administratie niet de juis te datum had doorgekregen van het OM. Plaatsvervangend directeur Karin Winkel man van de penitentiaire inrichting geeft Raadsman Bram Cambier in een reactie aan dat er door de verhuizing van het OM naar Breda wel wat problemen zijn op het gebied van communicatie, maar weet niets van een probleem zoals beschre ven door Van der Want. Advocate Rivka Davidse ervaart ook bijna dagelijks dat de samenvoeging van de beide parketten niet een slagvaardiger en efficiën ter OM heeft opgeleverd. Ze vindt het bijna te gênant voor woorden maar ze maakte een tijdje terug, zo vertelt ze, mee dat de rechtbank en zij over een compleet strafdos sier beschikten en dat de officier niets had. „En een keer dat iedereen alles had maar dat het OM vergeten was vervoer voor de verdachte te regelen, zodat hij nog in zijn cel zat." Davidse maakt vaak genoeg mee dat een cliënt vindt dat er ondanks een incompleet dossier niet nog langer gewacht kan wor den met een strafzaak. „Want hij of zij wil verder." Soms vindt de advocate het zelf ver standiger, om aanhouding te vragen omdat ze een dossier te kort voor de zittingsda tum krijgt en het onvoldoende kan bestude ren. „Maar als een cliënt toch wil doorzet ten, doe ik dat wel. Dan geef ik wel aan dat ik het dossier niet tot op detailniveau kon doornemen. Ik sta dan niet in voor de kwali teit van de verdediging." Recent nog maakte ze iets mee dat haar rechtsgevoel schokte. Post voor een Borsel- se cliënt was door het OM opgestuurd naar de tegenpartij, naar de persoon met wie hij letterlijk een conflict had uitgevochten. Da vidse: „Dat kan toch niet. Dat mag toch niet kunnen." Ze wijst er ook op dat die twee juist een contact verbod hadden gekregen. „En dan stuurt het OM de post voor de een naar de ander." De woensdagzitting van de Middelburgse politierechter staat bekend om de vele aan houdingen. Dan worden mensen berecht die in voorarrest zitten en verdacht worden van een niet al te zwaar misdrijf. Onlangs nog bekende een officier dat hij op zo'n dag maar één van de acht zaken had kunnen af handelen. Afgelopen woensdag moesten echter geen mensen voorkomen die in voor arrest zaten. Alle zaken op één na werden behandeld en er werd er maar één aange houden. De verdachte in die aangehouden zaak is een Terneuzenaar, verdacht van het stelen van biljartballen. Zijn raadsman Bram Cambier kreeg pas dinsdag per fax het dossier en hij ontdekte 's avonds dat de pagina's 87 tot en met 106 ontbraken. Cam bier maakt van de gelegenheid gebruik zijn ongenoegen te spuien richting de officier. „De laatste maanden heb ik nog geen enke le zitting meegemaakt waarbij mijn dos siers helemaal op orde waren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64