'Poolse' caravan moet na tien weken weg (oosse 0.99 Zwerfvuilopruimactie itnodiging 500 harde broodjes 4 st Beform BEVELANDEN en THOLEN 25 OPRUIMING! Hansweert krijgt bieb-punt bij kinderopvang Goed nieuws: vandaag gaat een rupskraan de oesterbanken bij het strandje van Geersdijk te lijf. op alle banken, fauteuils en stoelen Kom genieten van de temperamentvolle keukens, gerechten, mobielen en auto's in de showroom van Beform in Goes. 21 juni van 16.00 tot 20.00uur 22 juni van 14.00 tot 18.00uur I VRIJDAG 21 JUNI 2013 zo weerbarstig als Japanse oesters door Claudia Sondervan WISSENKERKE - De opruimactie is een geste van Rijkswaterstaat aan Noord-Beveland. Het strandje, be schut achter een dam, is een ge liefde poedelplaats voor Geersdijk- se gezinnen maar de pret werd de laatste jaren ernstig bedreigd door de vlijmscherpe schelpen van de Japanse oester die rond het Veer- se Meer niet wordt aangeduid met het sympathiek klinkende 'Zeeuwse oester'. Daar worden de snel aangroeiende banken van do de schelpen te hinderlijk voor. Op initiatief van de ondernemers van de schelpdiersector Blueport Oosterschelde werd vorig jaar een proefproject opgezet om te probe ren de woekeringen van Japanse oesters in het Veerse Meer te be strijden en er achter te komen hoe snel de aanwas zich ontwik keld. Samen met negen recreatie ondernemers aan het Veerse Meer, Provincie Zeeland, de drie Veerse-Meergemeenten, Water schap Scheldestromen en een bio loog van Rijskwaterstaat werd een plan opgesteld. Veerse-Meer- vissers zouden op een aantal loca ties, waar de recreatie er het meest hinder van heeft, de oester ophopingen wegvissen. Het plan was om op de geschoon de locaties na te gaan hoe snel er weer nieuwe oestergroei zou zijn. Bovendien moest duidelijk wor den of de vissers de opgeviste schelpen kunnen afzetten als mi nerale, kalkrijke grondstof. Ook wordt bestudeerd of het nieuwe oesterbroed, dat op de schoonge maakte Veerse Meeroevers valt, goed te oogsten is voor de oester teelt. „De overheid is er op ge brand om het probleem beheers baar te maken, maar als dat be heer commericiëel interessant kan zijn, hoeft daar niet elk jaar subsidie bij", maakt beleidsambte naar Jaap Broodman van de pro vincie helder. De aangekondigde visacties lie pen echter een jaar vertraging op. De reden ligt in de afgifte van de benodigde vergunningen, melden waterschap en provincie. Voor twee locaties, voor het strand bij het Kortgeense Bos bij camping De Paardekreek en rond de waters kibaan van RoHa Watersportcen trum bij De Schotsman kon wel een visvergunning worden gere geld. Terecht, want de situatie be gon op beide plaatsen nijpend te Ton oesterschelpen zijn tot nu in dertien dagen tijd voor het proefproject opgevist uit het Veerse Meer. worden. Ondernemers willen niet dat hun vakantiecentra een slechte naam krijgen onder toeris ten door het risico op verwondin gen bij recreatie in* het Veer- se-Meerwater. „Je moet er niet aan denken dat een waterskiër valt en aan de ka belbaan over een oesterbank ge trokken wordt", illustreert Noord-Bevelands beleidsambte naar Tom Vermin, die het project weer vaart probeert te geven. „Noord-Beveland heeft er groot belang bij dat dit wordt opgelost." Veerse-Meervisser Marcel van de Kreeke en een collega visten eind december vorig jaar, na de sei- zoensdrukte in de oestersector, en in april dit jaar in dertien da gen tijd maar liefst 500 ton oester schelpen uit het Veerse Meer. Het is maatwerk, tussen de steigers en de dammen door. „Eerst met een kotter met vier korren van ander halve meter, daarna met een klei ner bootje. Honderd procent schoon krijg je het nooit. Maar te gen de grote oesterbanken zal het zeker helpen", zegt hij. Wat ook zou helpen is als Rijkswaterstaat hem toestaat de schelpen te ver handelen. „Oesters zitten er niet in: 90 procent is dood. Maar we mogen de schelpen nog niet ge bruiken." Er gloren oplossingen aan de hori zon, weet Vermin. „Als we de ver gunningen niet meer als visver gunning maar als ontgrondings vergunning kunnen regelen, dan komen we verder." Daar wordt bij het ministerie van Visserij en Rijkswaterstaat over nagedacht, weet hij. Binnenkort verschijnt een eerste rapport met resultaten van de Veerse-Meerproef. 40% door Frank van Cooten INTERIEURS Langstraat 2, Arnemuiden T 0118-60 12 73 www.joosseinterieurs.nl HEINKENSZAND - Fruittelers in de gemeente Borsele mogen de cara vans op hun terrein voor de huis vesting van Poolse werknemers maximaal tien weken laten staan. De gemeente Borsele heeft de re gels omtrent de huisvesting van arbeidsmigranten wat aange scherpt. Het gaat om de buiten landse werknemers die alleen tij dens de fruitpluk in de fruitteelt werken. Dat zijn mensen die kor ter dan drie maanden bij een teler werken. De buitenlandse werkne mers die langer dan drie maan KRUININGEN - In Hansweert komt een tijdelijk bibliotheekservice punt bij kinderopvang Kibeo aan de Eendracht. Uiteindelijk moet het servicepunt in zorgcentrum Maria-Oord komen. Dat gebeurt waarschijnlijk volgend jaar. In de zomer kunnen mensen in Hansweert en Kruiningen geen boeken lenen. De huidige vestigin gen gaan op 1 juli dicht. In Krui ningen komt een zelfbedienings bibliotheek. De bibliotheek in Ril land is van 8 juli tot en met 26 juli dicht. Tijdens de andere vakantie weken is de bibliotheek normaal open, maar wel op maandag geslo ten. WEEKENDAANBIEDING www.densoeteninval.nl AMBACHTELIJKE KWALITEIT SINDS 1882 WEMELDINGE - Ouderen van de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen in Wemeldinge (ANBO) gaan zaterdag samen met (klein)kinderen het dorp onder han den nemen. Ze gaan het dorp in met prikstok ken, vuilniszakken en handschoe nen om het vrij te maken van zwerfvuil. Iedereen is welkom om te helpen. Deze actie wordt ge houden in het kader van de lande lijke actie 'Supporter van Schoon'. Met deze schoonmaakactie, net voor de toeristen het dorp bezoe ken, wordt de aftrap gegeven voor allerlei zomeractiviteiten die de ANBO in Wemeldinge houdt. Zo houdt de bond fiets- en wandel tochten, jeu de boules ochtenden, gezamenlijke diners en brunch en een bezoek aan een museum. Vanaf 10.00 uur start de schoon maakactie bij De Wemel. Rond 11.30 uur (na afloop) is er voor alle deelnemers wat te drinken in het dorpshuis en voor kinderen een herinnering en een schoonmaak- diploma. jjjautomondo "Italiaanse dagen" den in deze regio werkzaam, zijn komen in aanmerking voor een re guliere woning bij een van de wo ningbouwverenigingen. Een aantal Borselse fruittelers gaf vorig jaar aan graag een soort van landschapscamping te willen be ginnen om op deze manier de ca ravans te laten staan. Dat gaat door de aanpassing van de regelge ving dus niet door. „Niet iedereen zal het even leuk vinden maar de fruittelers hebben wel begrip voor ons besluit", zegt wethouder Jan Zandee. De nieuwe regelgeving in de ge meente Borsele gaat nog dit jaar in. keuken 9 interieur Livingstoneweg 50 4462 GL Goes www.beform.nl 0113 -222 770 info@beform.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61