Energiegeld moet economie helpen 'Zweetpak' ME zorgt voor storm klachten BINNENLAND 5 _4I±_ Ibn Chaldoun blijft populair Gebruik Diane-35 gehalveerd Gezinshulp schuldig aan ontvoering VRIJDAG 21 JUNI 2013 door jelte Posthumus NIJMEGEN - Provincies gebruiken de miljarden die ze kregen door ver koop van hun Essent- en Nuonaan- delen steeds meer om de econo-" mie aan te zwengelen. Ze doen dat liever dan het geld parkeren als ap peltje voor de dorst. De provincies Friesland, Gelder land, Limburg, Noord-Brabant, Noord-Holland en Overijssel wer den eind 2009 in een klap miljar den euro's rijker door de verkoop van hun aandelen in de energiebe drijven Essent en Nuon. De pro vincies zetten vervolgens bijna 9 van de in totaal 13 miljard euro op zij, bijvoorbeeld door te "sparen of te beleggen. Alleen Noord-Hol land besloot om haar gehele op brengst, zo'n 900 miljoen euro, de komende jaren te investeren in de regionale economie. Nu de crisis aanhoudt en het Rijk het provinciale, financiële beleid verder aan banden legt, ontstaan er bij de provincies steeds meer plannen om de energiemiljarden Provincies parkeren de Nuon- en Essent-miljarden minder vaak als appeltje voor de dorst Provincies willen meer geld uitgeven omdat de Rijks overheid hun financiële vrij heid steeds vaker beperkt te gaan besteden. Zo legde Lim burg eerder nog 1,3 van de 1,6 mil jard euro opzij voor beleggingen, maar heeft die provincie besloten om enkele honderden miljoenen daarvan alsnog te investeren in al lerlei projecten. Vooral om de eco nomie te stimuleren, maar wat ook meespeelde - en dat valt ook bij andere provincies te horen - is dat de Rijksoverheid de financiële beleidsvrijheid van provincies be perkt. Zo riskeren provincies door de komst van de nieuwe wet Houd baarheid Overheidsfinanciën boe tes als zij meer geld uitgeven dan er binnenkomt. De energiemiljar den kunnen op termijn ook niet meer belegd worden omdat pro vincies hun vermogen bij het Rijk moeten stallen. Overijssel besloot mede daarom eerder al om in drie jaar tijd een miljard euro uit te geven, onder andere via subsidies op het ge bied van duurzame energie. Als reactie op de strengere begrotings regels van het Rijk wil nu ook Gel derland een extra gedeelte van haar 3,9 miljard euro vrijmaken voor een impuls voor de regionale economie, bijvoorbeeld door de woningbouw te stimuleren. Noord-Brabant heeft nog geen plannen om de 2 miljard euro die nu belegd is, aan te spreken. Maar het uitgeven van de overige 1 mil jard euro vordert gestaag. Provinciale Staten beslissen daar vanavond over nieuwe investe ringsfondsen voor onder andere de aanleg van breedband en na tuur, voor in totaal 475 miljoen eu ro. ROTTERDAM De grootschalige examen- fraude op de Ibn Ghaldoun in Rotterdam is vooralsnog niet van invloed op het aan tal aanmeldingen van nieu we leerlingen. Dat heeft di recteur Bart Renders giste ren gezegd. Het aantal aan meldingen is gelijk aan dat van vorig schooljaar. Er zijn ook geen ouders die hun in schrijving hebben terugge trokken. DEN HAAG De ophef rond de anti-acne- pil Diane-35 heeft ge- bruiksters afgeschrikt. Dat meldt het Pharmaceutisch Weekblad op basis van cij fers van de Stichting Farma ceutische Kengetallen. Het gebruik lag jaren op 46.000 verstrekkingen per maand, en daalde naar 23.000 ver strekkingen in mei. De pil werd onlangs in verband ge bracht met trombose. GRONINGEN De gezinshulp die op eigen houtje een kind bij zijn moe der weghaalde, is volgens de rechter schuldig aan ontvoe ring. Ze krijgt geen straf. De 51-jarige vrouw werd in 2010 bejubeld omdat ze een jongetje uit Garsthuizen zou hebben gered van verwaarlo zing. De rechtbank zegt dat ze niet het recht had het jon getje mee te nemen. door Niki van der Naald DEN HAAG - „Smeer je vooral in met vaseline." Dat is het advies dat medewerkers van de Mobiele Eenheid volgens politievakbon den ACP, ANPV en NPB van hun leiding hebben gekregen nu ze in de zomer aan het werk moeten in hun nieuwe tenue. Het ME-pak, begin dit jaar geïn troduceerd, is van tevoren op draagcomfort getest. Maar nu de temperaturen oplopen, blijken ze toch voor lichamelijk ongemak te zorgen. Agenten klagen over schuur- en brandplekken als ge volg van gebrekkige ventilatie en scherpe randen aan de binnen kant van het pak. De Nationale Po litie bevestigt dat er tweehonderd klachten zijn binnengekomen en dat de verdere uitgifte van de uni formen is opgeschort. „Er zijn 4500 uniformen uitgegeven, dus het betekent dat met 4300 unifor men geen problemen zijn", aldus een woordvoerster, die aangeeft dat er 'snel naar een oplossing wordt gezocht'. Volgens de bon den hebben de pakken al voor ern stige incidenten gezorgd. Zo zou den bij een examentraining in Woensdrecht elf agenten onwel zijn geraakt. Volgens de nationale politie ging het om twee agenten. evenementen duren tot en met zon dag. Er zijn vele schepen te bewonde ren. De Koninklijke Marine viert tij dens de Marinedagen 525 jaar ge organiseerde zeemacht. Als onder deel heeft de marine gisteren alle hui dige en vroegere medewerkers uitge nodigd voor een reünie. Speciale gast was koning Willem-Alexander. foto Evert-Jan Daniels/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5