Geen rekening patient na onterecht bezoek aan spoedeisende hulp Zwarte Cross komt met eigen tassenlijn Marinedagen en Sail 4 BINNENLAND Met burenrechter.nl hopen rechters eerder en sneller conflicten tussen buren in de kiem te smoren. Buren gaan minder in loopgraaf zitten als ze vanuit huis een gesprek kunnen voeren Chatten over de lelijke schutting door Niki van der Naald utrecht - Niet meer elkaar in de haren vliegen in de rechtszaal, maar kalm discussiëren vanachter de eigen computer. Dat is de ge dachte achter burenrechter.nl, een soort digitale versie van de Rijdende Rechter. Rechtbanken in Midden-Nederland en Oost-Bra bant gaan er over een halfjaar mee experimenteren. Buren die daar met elkaar in con flict zijn, krijgen vanaf 2014 niet zomaar meer een dagvaarding in de bus. Ze hoeven niet gelijk naar de rechtszaal om te kibbelen over een boom die gekapt moet wor den of geluidsoverlast. Als een van de partijen zich op bu- renrechter.nl meldt, moet hij eerst een vragenlijst invullen over wat het probleem is. De andere buur krijgt vervolgens een brief waarin hij wordt opgeroepen ook in te loggen en vragen te beant woorden. Het is aan rechtbankme dewerkers om het chatgesprek tus sen buren in goede banen te lei den en een oplossing te vinden. Het kan lastig worden, erkent rechter Rogier Hartendorp van de rechtbank Midden-Nederland. Bu ren die al twee jaar niet meer met elkaar praten vanwege een con flict over een lelijke schutting, moeten voor het eerst communi ceren via de chat. En of dat zo vre delievend gaat verlopen? „Wij weten ook dat bij communi catie via internet mensen emotio neler en vrijer in hun woordkeu ze kunnen zijn. Toch denken wij dat buren minder in een loop graaf gaan zitten als ze rustig van uit huis het gesprek kunnen voe ren. En niet gedwongen naar de rechtbank hoeven. Want vaak is daardoor de toon al gezet. De rechtbankmedewerker zit erbij om een zaak juridisch te beoorde len maar is ook een soort modera tor, die moet voorkomen dat zo'n chatgesprek uit de hand loopt." Jaarlijks worden vierduizend bu- Rogier Hartendorp, rechter renruzies voor de rechter ge bracht. Het grote probleem is vol gens Hartendorp dat veel zaken al zó geëscaleerd zijn voordat ze in de rechtszaal worden behandeld, dat het nauwelijks mogelijk is om een probleem echt op te lossen. „Rechterlijke beslissingen helpen nu vaak niet om het conflict op te lossen. De ingediende eis heeft vaak weinig te maken met wat bu ren daadwerkelijk dwars zit." De rechter voorspelt dat de rech ters die mee doen aan het experi ment, veel vaker dan nu langs gaan bij de met elkaar gebrouil leerde buren om zelf te zien hoe de situatie is. „Wat veel mensen niet weten, is dat rechters bij burenconflicten al vaak ter plekke gaan kijken. Bij de ze proeven gaat dat nog meer ge beuren. Dat is arbeidsintensief ja, maar aan de andere kant is er ook een mogelijkheid om een recht bankmedewerker te sturen en ter plekke al mondeling uitspraak te doen. Waar op dit moment de meeste tijd in gaat zitten, is het volledig uitschrijven van beslissin gen. Dat kan efficiënter in zaken die niet te ingewikkeld zijn." Er zit nog één kink in de kabel. De huidige wetgeving belemmert de proef nog, in die zin dat beide partijen moeten meewerken aan behandeling van het conflict.Pas in 2015 wordt de wetgeving zo aangepast dat rechters meer speel ruimte krijgen. Met het ministe rie van Justitie wordt overlegd of die speelruimte eerder verkregen kan worden voor burenrechter.nl. lichtenvoorde - Na het eigen al coholische drankje Nozem Oil komt het festival Zwarte Cross dit jaar met een eigenzinnige tassen lijn. De kleurige handgemaakte tassen zijn gemaakt van tentdoe ken en zeilen die in het verleden dienst hebben gedaan op het festi valterrein. De festivalorganisatie De Feestfa- briek meldt op de website van de Zwarte Cross dat het idee voor het recyclen van zeilen voortkwam uit de wens de afvalberg na het feest tot een minimum te beper ken. Veel zeilen kunnen maar en kele edities gebruikt worden en weggooien bleek zonde.' Lianne Evers uit Eist ontwierp met het materiaal drie modellen, allemaal met 'een eigen unieke op druk'. „De festivaljaren hebben hun sporen achtergelaten op de zeilen, maar de vouwen, krasjes, kleine verkleuringen en vlekjes ge ven het product een stoer uiter lijk", zegt Evers. De tassen zijn in een beperkte oplage te koop tij dens de Zwarte Cross op 26,27 en 28 juli in Lichtenvoorde. den helder - Een groot schip ligt op de rede bij Den Helder. Die stad maakt zich op voor de komst van een half miljoen bezoekers voor de Mari nedagen en Sail Den Helder. Beide Vertrek: 20, 23, 26, 29 juli, 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22, 25, 28 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak per touringcar een ontdekkingstocht langs verschillende bezienswaardig heden in Londen. Zie onder andere Big Ben, Buckingham Palace en Picadilly Circus. Maak ook een boottocht over de Theems en ontdek de Tower of London. XOO'V©f Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Praag Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www. of bel 0529 46 96 67 Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18.- reserveringskosten per boeking. geweg.nl effeWegnj door Michel Reijns den HAAG - Patiënten die zonder verwijsbriefje naar de spoedeisen de hulp gaan, moeten niet bang zijn achteraf alsnog een hoge reke ning te krijgen als de zorg uiteinde lijk minder acuut bleek. Minister Edith Schippers (WD, Volksgezondheid) stelde daarmee gisteren een bezorgde Tweede Ka mer gerust. Eerder deze week trok het kabinet vanwege juridi sche obstakels het voornemen in voor een verplichte eigen bijdrage van 50 euro voor mensen die zich op eigen houtje melden bij de spoedeisende hulp. De zorg daar is veel duurder dan hulp die een huisarts biedt. Te vaak wordt voor lichte zorgklachten - zoals een snee in de vingers - ten onrechte een beroep op de spoedeisende hulp gedaan. Desondanks blijken zorgverzekeraars steeds te vergoe den. Wie zonder tussenkomst Van een arts naar de spoedeisende hulp gaat, is formeel alleert verzekerd als de verleende zorg medisch noodzakelijk was. Schippers wil dat niet-verzekerde zorg niet meer uitbetaald wordt door zorg verzekeraars. De kans dat patiën ten daar echter iets van merken is volgens haar 'verwaarloosbaar klein'. Uiteindelijk draait het zie kenhuis voor de kosten op. Schippers hoopt dat de samenwer king tussen huisartsenpost en spoedeisende hulp snel overal een vervolg krijgt. Als steeds een huisarts beschikbaar is, houdt vol gens haar het onterechte beroep op de spoedeisende hulp vanzelf op. Voorlichting moet burgers ver der bewust maken dat ze voor 'een splinter in de teen' niet bij de spoedeisende hulp moeten zijn. Volgens Schippers zijn het vooral allochtonen die niet ver trouwd zijn met de huisarts als 'poortwachter' voor verdere zorg. ~T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4