k 3 BY OWNER 6 WONEN GROENE VINGERS Moestuin Met de aanhoudende recessie en de stilstaande woningmarkt lijkt dit niet de tijd te denken aan de aanschaf van een tweede huis. Maar wie het zich kan veroorloven, kan nu tegen een buitenkansje aanlopen. Aanbiedingen, acties en lage prijzen. Wat wil je nog meer? r 1 Romke van de Kaa Is er iets lekkerder dan groente uit eigen tuin? Jaze ker: gekregen groente uit andermans tuin! Je profi teert mee van de oogst en inspanningen van een ander zon der bloed, zweet of tranen. Want de moestuin vraagt een hoge in vestering aan energie en tijd. Het is zonder meer het meest arbeids intensieve deel van de tuin. Ook is de moestuin de ideale cadeau- tuin, want moestuiniers hebben altijd van alles te veel. Kroppen sla moeten snel worden weggege ven voordat ze doorschieten. Maar wie zijn doorgeschoten sla laat staan, wordt ruim beloond. Want wat is mooier dan de toren tjes van doorgeschoten sla? Overtollige producten hoefje nooit weg te gooien. Je hangt ze gewoon bij vrienden en kennis sen aan de deurknop. De courget te zorgt zelfs voor zo'n overvloed aan weggevertjes, dat het soms gebeurt dat vrienden zich achter de gordijnen verschuilen als ze je weer met een zak vol courgettes zien aankomen. Courgettes telen is vooral weggeven - of invriezen natuurlijk. Maar wie eenmaal een courgette heeft ingevroren, doet dat geen tweede keer. Niet iedere groente leent zich ervoor. Over het aanleggen van de moes tuin bestaan veel boeken. Daar van concentreren de meeste zich op de geneugten van die tuin, zonder erop te wijzen dat aan het zelf telen van groente haken en ogen zitten. Om te beginnen, is er een flinke oppervlakte nodige vooral omdat veel groenten niet jaar in, jaar uit op dezelfde plaats Doorgeschoten sla. kunnen staan. Gebeurt dat wel, dan bouwen zich in de grond al lerlei schimmelziekten op. Ten tweede zijn er groentegewassen, zoals wortelen en bieten, die niet van versbemeste grond houden, terwijl bijvoorbeeld spinazie er juist wel welig op tiert. De moes tuin bestaat daardoor uit een stuk bemeste en een stuk onbe- meste grond. Tenslotte nemen groenten veel ruimte in; aan één krop sla of twee schorseneren heb je niet veel. Om te zorgen dat de verschillen de soorten groente steeds in ver se grond komen te staan, is het ro tatiesysteem bedacht. De moes tuin wordt in vier stukken ver deeld en de groente roteert op die stukken volgens de wijzers van de klok. Of er tegenin, dat maakt niet uit. Een kwart blijft ieder jaar onbe- mest en daarop komen dan dat jaar de gewassen te staan die niet van verse mest houden. Dat houdt ook in dat er een boekhou ding moet worden bijgehouden. Want als er in het voorjaar op nieuw moet worden gemest en gespit, ben je geheid vergeten in welk kwart nu ook alweer de sla Tweede huis is een door Cor-Peter Pasma Wie droomt er nu niet van een eigen plek onder de Griekse of Spaanse zon? Of een huisje dichterbij, in één van de prachtige Nederlandse natuur gebieden? Toegegeven: het ligt niet echt voor de hand juist in deze financieel zware tijden een tweede huis te kopen. Maar on mogelijk is het niet. Juist door aanhouden de malaise zijn er nieuwe kansen. Dit lijkt hét moment om in te stappen. Waar de Nederlandse woningmarkt wor stelt met het inlopen van gefinancierde overwaarde op de woningen die in de laat ste jaren als sneeuw voor de zon is verdwe nen, deden de Engelsen en Ieren dat ook. Het grote verschil is alleen dat zij in veel ge vallen die overwaarde niet spendeerden aan hun eigen woning, maar juist een twee de woning kochten in Griekenland of Span je. De gevolgen waren desastreus. In Span je en Griekenland zijn dej)rijzen voor deze woningen met meer dan 40 procent ge daald. In het geval van Griekenland lijkt de woningmarkt weer een beetje aan te trek ken. Niet in de laatste plaats doordat de Griekse overheid inmiddels speciale wetge ving heeft, die het aantrekkelijk maakt voor rijke gepensioneerden van buiten Eu ropa om zich in Griekenland te vestigen. Gevolg is dat de prijzen stabiliseren en zelfs weer stijgen. Spanje heeft het op dat vlak nog wat moei lijker. Ook daar zijn de prijzen voor recrea tiewoningen door het noodgedwongen ver trek van veel Engelsen en Ieren fors ge daald, maar van herstel lijkt daar nog geen sprake. Sterker: makelaars en projectont wikkelaars wringen zich in allerlei bochten om hun woningen nog aan de man te brengen. Zo kun je op het park Comporos- so - in Relleu, vlakbij de Costa Blanca, voor 380 euro per maand een jaar lang een woning huren. Bevalt het, dan kan de wo ning worden gekocht. Het al betaalde huur bedrag wordt tot een maximum van zes maandenals korting verrekend met de aan koopprijs. Een soort huurkoop dus. Dichter bij gebeurt dat ook. Bij Hoogenboom Va kantieparken bijvoorbeeld kan een woning een midweek of lang weekeinde worden ge huurd. Bij koop van de recreatiewoning, krijgt de koper de huur teruggestort. In Frankrijk heeft de markt voor tweede woningen niet direct onder de crisis te lij den. Indirect wel. Zo dreigde de Franse poli tiek de belastingen voor bezitters van een tweede huis (het maakt daarbij niet uit waar het eerste huis staat) de afgelopen ja ren aanzienlijk te verhogen. Maar de soep werd niet zo heet gegeten als ze werd opge diend. De belasting op verkoopwinst van tweede woningen is wel hoger. „Dat is min der erg, het zegt immers ook dat je winst hebt gemaakt op de verkoop van je wo ning", zegt Sjoerd Hattink van makelaar an nex aan- en verkoopbemiddelaar Ser- vicelmmo. Het Franse Servicelmmo is al jaren actief op de Nederlandse markt, met vooral wo ningen uit de Bourgogne in het assorti ment. Nu proberen ze klanten te lokken met een speciaal tweede-huisarrangement. Voor nog geen 140 euro verblijf je twee nachten op Domaine de Savigny, inclusief viergangendiner en ontbijt. Het verblijf staat in het teken van het zoeken naar een woning, 's Ochtends zoek je de woningen uit die je 's middags gaat bezichtigen. Uiter aard volgt er altijd nog het onvermijdelijke financiële advies (een uurtje). Of je gebruikmaakt van dergelijke aanbie dingen of niet, zorg er altijd voor dat je goed geïnformeerd bent. De regels en kos ten in Nederland rond recreatiewoningen zijn al zo ingewikkeld en verschillend per gemeente, dat niemand eigenlijk zonder deskundig advies kan. Verhuur Anders dan op de reguliere woning markt, gaat het met de markt voor recreatie woningen in Nederland best goed. Belangrijkste reden is dat de verhuur van de woningen amper lijdt onder de crisis. Veel Nederlanders boeken hun vakanties juist nu in Nederland. Vandaar dat de prijs van de tweede woning in eigen land niet echt daalt en investeren in een leuk chalet ook als belegging nog altijd interessant is. 1 t S reageren? wonen@d« wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46