CRISISCOMMUNiCA O De alarmen die klinken bij rampspoed en ander ongemak zijn hopeloos verouderd. En de rampenzender heeft haar lang ste tijd gehad. Twitter, sms en NL-Alert nemen de taak over om burgers te waarschuwen als er gevaar dreigt. 10 VERDIEPING Het luchtalarm heeft hier z'n complete disfunctioneren aangetoond Luchtalarm? H vervanging toe, na zo'n twintig jaar dienst. Het is de vraag of ze vervangen wor den, omdat op dit moment NL-Alert In Nederland staan 4.200 luchtalarm palen. Elke eerste maandag van de maand om 12.00 uur worden ze getest. In 3 procent van de gevallen blijkt de sirene niet te werken. De sirenes worden gemiddeld een paar keer per jaar aangezet bij ram pen of grote incidenten. Regelmatig gaat er wat mis. Mensen weten niet wat ze moeten doen of ze negeren de sirene. Het onderhoud van de luchtalarmpa- len kost jaarlijks 3,8 miljoen euro. In 2017 zijn vrijwel alle sirenes aan wordt getest: een systeem waarmee de overheid berichten kan sturen naar alle mobiele telefoons in een bepaald gebied. De ervaringen met NL-Alert zijn tot nu toe niet bevredigend. Bij een lan delijke test in februari bleek het me rendeel van de mobiele telefoons geen waarschuwingsbericht te heb ben ontvangen. Later dit jaar volgt een nieuwe test. alarmgeluid lokt nieuwsgierigen de straat op, terwijl het juist de bedoeling is dat iedereen veilig binnen blijft." Schelberg vindt dat er anno 2013 veel betere alternatieven zijn, zoals waar- schuwingsberichten via de mobiele te lefoon. „Daarmee kun je mensen pre cies vertellen wat er aan de hand is en wat ze moeten doen. Deze vage sirenes moeten we gewoon niet meer willen." Anne-Marie van het Erve, deskundige op het gebied van crisiscommunicatie, bevestigt dat het luchtalarm niet goed functioneert. „Na een brand in Hel mond in 2007 bleek dat het merendeel van de mensen niet naar binnen ging op het moment dat het luchtalarm klonk." De burgemeester van Hengelo staat niet alleen in zijn kritiek. Ook Berend Hoekstra, burgemeester van de Gro ningse gemeente Leek, heeft geen goed woord over voor de manier waarop bur gers nu worden gewaarschuwd bij ram pen en grote incidenten. door Peter Winterman illustratie Nourdin Kouch Burgemeester SchgJ van Hengelo „Met diensten als sms en Twitter is zo'n sirenepaal niet meer van deze tijd", zegt Hoekstra. Hij heeft daarom besloten geen nieuwe alarmpalen meer te plaatsen en oude niet te ver vangen. In plaats daarvan wil Hoekstra bij incidenten een auto met luidspre kers inzetten, die rondrijdt met de boodschap 'Sluit deuren en ramen'. Een nieuwe woonwijk in Leek had eind vorig jaar eigenlijk een nieuwe alarmpaal moeten krijgen. „Maar die hebben we niet geplaatst. Ik kreeg de meldkamer over me heen, maar nu hebben we met het ministerie over legd dat een auto gewoon kan." Bij het ministerie van Veiligheid en Jus titie erkennen ze dat er de afgelopen ja ren nauwelijks nog sirenepalen zijn bij geplaatst. Gemeenten moeten deze sinds 2006 zelf betalen. In tijden van economische crisis blijkt de aanschaf prijs van zo'n 60.000 euro per paal j vaak een struikelblok. In totaal staan er 4.200 luchtalarmpa- len in Nederland en sinds 2006 zijn er maar twintig bijgekomen. „Een ver waarloosbaar aantal", bevestigt Lode- wijk Hekking, woordvoorder bij het mi nisterie. Toch wil Hekking niet zeggen dat de sirenepalen achterhaald zijn. „De waarschuwingendienst op je mo biel van NL-Alert is op dit moment een aanvullend middel dat zich de ko mende jaren moet ontwikkelen tot een volwassen dienst. Natuurlijk houden we die ontwikkelingen scherp in de ga ten, maar het is nog te vroeg om daar nu op in te gaan. Tot op heden zijn we tevreden met de sirenes." Maandag 11 juni 2012. In alle vroeg te breekt brand uit in een restau rant in het Over ijsselse plaatsje De Lutte. De rook ontwikkeling is hevig. Kinderen fiet sen door de stinkende damp naar school. Als het luchtalarm klinkt, ont staat paniek bij de schooldirecteuren. Wat moeten ze doen? Sommige scholen sluiten de deuren. De leerlingen worden naar huis ge stuurd, waarbij ze opnieuw door de rook fietsen. Later wordt bekend dat bij de brand flinke hoeveelheden as best zijn vrijgekomen. „Onbegrijpelijk", zegt burgemeester Sander Schelberg van Hengelo, dat naast De Lutte ligt. „Het luchtalarm heeft hier z'n complete disfunctione ren aangetoond. Dit alarmeringsmid del is hopeloos ouderwets en past niet meer bij deze tijd." Harde woorden van een burgemeester, die al snel na de brand zijn ongenoe gen uitte over de manier waarop de lo kale bevolking werd gewaarschuwd. „Het probleem is dat mensen nog al tijd niet precies weten hoe ze moeten reageren als het luchtalarm afgaat. Dat verander je niet. In dit geval hadden de schoolkinderen natuurlijk nooit naar buiten gestuurd mogen worden." Schelberg pleit ervoor alle sirenepalen in Nederland 'om te hakken'. „Het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10