Brazilianen willen wat anders dan Fifa en IOC hebben gewonnen' Go dkoper kan écht niet! €2^4 BUITENLAND 9 Anker vernielt kabel internet hollands me we. Voor maar Sfeer en symboliek zijn er voldoende in Berlijn, maar Obama weet geen histo risch moment op te roepen Moeder vindt zoontje onthoofd in hok Grote Mayastad ontdekt in jungle Jarenlange problemen met de infrastructuur, zieken zorg en educatie leidden tot de Braziliaanse protesten Voordeel voor lezers van de PZC Samsung Galaxy Sill 275 min/SMS/MB Uniek: beltegoed 3 maanden Bestel nu: www.hollandsnieuwe.nl/pzc 2 1 DONDERDAG 20 JUNI 2013 de verhoudingen sinds de val van de Muur te zeer genormaliseerd. Het kritische Duitse publiek ver wacht van Obama dat hij gaat uit leggen waarom Amerikaanse vei ligheidsdiensten massaal burgers bespioneren, ook Duitsers. Hij neemt hiervoor in de gezamenlij ke persconferentie met bondskan selier Angela Merkel minutenlang de tijd. „Deze programma's heb ben levens gered", zegt Obama. „En ze worden juridisch streng be geleid. We gaan niet zomaar door ieders e-mail." Veel concreter wordt Obama niet. Het bezoek moet het daarom voor al hebben van de opgeruimde sfeer en de symboliek. Die is er in een stad als Berlijn - met een kan selier en een Duitse president die leefden onder het communisme - voldoende. Zo vecht Bondspresi dent Joachim Gauck, een voorma lige mensenrechtenactivist uit de DDR, tegen zijn tranen als hij naast Obama naar het Amerikaan se volkslied luistert. Op dat mo ment zijn de VS weer even het land dat Obama zo graag vertegen woordigt: een baken van vrijheid en hoop. TORREVI EJA 4- Opvarenden van een zeiljacht van een Nederlandse miljonair hebben het Spaanse eiland For- mentera van zijn internetver binding beroofd. Dit vermoe den althans de Spaanse autori teiten die het schip en de opva renden in de Zuid-Spaanse ha ven Torrevieja hebben aange houden. De zevenkoppige be- SAINT-BENOIT Een moeder op het eiland Réu- nion heeft haar zoontje (4) ver brand en zonder hoofd aange troffen in het hondenhok van de woning van haar man. De moeder van Mattéo deed de gruwelijke ontdekking gister ochtend vroeg. De 38-jarige va der is aangehouden. manning van het jacht Dwinger zou tijdens de reis het anker heb ben uitgeworpen en waarschijn lijk bij het ophalen ervan een cru ciale kabelverbinding hebben ver woest. De autoriteiten zijn ge schokt. Internet is er al ruim drie dagen niet op Formentera, een ei land ten zuiden van Ibiza, net nu het vakantieseizoen begint. MEXICO-STAD Archeologen hebben in de oos telijke jungle van Mexico ruï nes van een grote Mayastad ontdekt. De nederzetting strekt zich uit over een gebied van 22 hectare. Wetenschap pers denken dat de stad zijn bloeiperiode had tussen 600 en 900 na Christus. REPORTAGE MASSAPROTEST BRAZILIË door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust RIO DE JANEIRO - Ik ben Braziliaan, met trots en met liefde. Het lied schalt door de straten van Rio de Janeiro. Duizenden demonstranten zingen uit volle borst mee. Fernan do Caputo is 33 jaar, getrouwd en heeft twee kinderen. Elke dag heeft hij meegelopen in de demon straties. Want hij ergert zich al ja ren aan de onverschilligheid van de politici. „Nu hebben we een kans om iets te veranderen. Binnen zitten is geen optie meer", zegt Fernando, vol adrenaline. „We zijn er klaar mee. De politiek moet nu naar ons luisteren. Het kan niet langer zijn dat ze ons geld gebruiken voor dingen die we niet willen." Wat begon als een klein protest te gen verhogingen van de bustarie ven, is inmiddels een grootschali ge beweging geworden die met de dag groeit. Het zijn niet alleen jongeren en studenten die het zat zijn. Ook hun ouders en grootou ders lopen mee in de optochten. En wereldwijd wordt de bewe ging gesteund door geëmigreerde Brazilianen die de straatprotesten in tientallen hoofdsteden op de voet volgen. Er klinkt een luide proteststem op straat, zoals die nooit eerder werd gehoord. „Het is een unieke situatie, die we in Brazilië niet kennen. In Argentinië is het heel normaal de straat op te gaan, maar hier hebben we geen tradi tie van protesten", legt socioloog Alexandre Paiva uit. De laatste keer dat er zoveel mensen de straat opgingen, was ruim twin tig jaar geleden. Het was toen lang niet zo krachtig als nu, aldus Paiva. En de snelheid waarmee de beweging zich heeft ontwikkeld, over het hele land, is indrukwek kend. De kracht van sociale netwerken als Facebook en Twitter bleek ook in dit straatprotest en verbond in korte tijd honderdduizenden mensen met elkaar. Maar waarom vinden de protes ten juist nu plaats? Paiva ziet een samenloop van omstandigheden. „Het is het juiste moment. De ja renlange problemen met de infra structuur, ziekenzorg en educatie, gecombineerd met het vele geld dat nu wordt uitgegeven aan al die grote prestige-evenementen als het WK van volgend jaar en de Olympische Spelen van 2016; het is een optelsom." President Dilma Rousseff reageer de positief op de demonstraties en was 'trots' op degenen die zich lieten horen. „Brazilië is vandaag ontwaakt als een sterkere natie. Deze demonstraties horen bij de democratie en er zal worden ge luisterd naar de stem van het volk", aldus Dilma. Ondertussen zijn in elf steden de bustarieven - waar het allemaal om begon - omlaag gegaan. Ook in Sao Paulo en Rio de Janeiro, daar waar de grootste en heftigste demonstraties plaatsvinden, wordt overwogen de prijzen te re duceren. Dat zal echter niet ge noeg zijn, weet ook Paiva, want het gaat allang niet meer om de bustarieven. „Mensen zijn moe van alle corruptie, moe van de po litici. De agenda van de regering is niet goed en nu wordt er druk uitgeoefend om een andere kant op te gaan." Volgend jaar zijn de landelijke ver kiezingen in Brazilië, maar Paiva denkt niet dat de start van een nieuwe politieke partij helpt om veranderingen door te voeren. Nee, het land heeft al tientallen partijen. Een nieuwe politieke par tij gaat het verschil niet maken. De beweging moet de wensen ka naliseren en doelen bereiken in de huidige politieke situatie, al dus Paiva. Vanavond, als Spanje tegen Tahiti in Rio de Janeiro een groepsduel speelt om de Confederations Cup, staat een nieuwe demonstratie ge pland. Er worden tweehonderd duizend mensen verwacht. Ter wijl de hele wereld meekijkt, la ten de Brazilianen opnieuw hun stem horen. De vraag blijft welke politieke uitwerking al dat onge noegen gaat krijgen. „Dat moeten we afwachten. Maar het is een massabeweging die de komende weken zal aanhouden en zal groeien", voorspelt Paiva, die zelf ook deelneemt aan de manifesta tie van vanavond. v 9eldig jp p/mnd Met deze superaanbieding bel, sms en internet je maandelijks voor slechts €24,-. Je krijgt elke "maand 275 belminuten, sms'jes of MB en de Samsung Galaxy Sill (t.w.v. €540,-). Optioneel 500 MB internet extra voor €6,- p/mnd en 1000 sms'jes extra voor €1,- p/mnd. Je betaalt geen aansluitkosten (€10,-) en de bezorgkosten zijn eenmalig €25,-. Je totale voordeel loopt op tot ruim €322,-. Goedkoper kan Je het niet krijgen! Wil je meer bellen, sms'en of internetten? Kijk dan op onze website voor nog meer superscherpe aanbiedingen met de Samsung Galaxy Sill. Met hollandsnieuwe bel, sms en internet je altijd voor één vast laag tarief. Ook buiten je bundel. dat uitleg wil over de internetspionage door de VS. foto Odd Andersen/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9