Steeds meer puzzelstukjes werpen licht op moord Wiels BINNENLAND 7 Netflix komt eraan. Dat betekent strijd om de gunst van de internet-tv-kijker. En om wie opdraait voor de rekening. We gaan ervan uit dat je films en goede series op het grootste scherm wilt zien NETFLIX IN CIJFERS Sinds de moord worden in lokale media details uitge meten die mogelijk met elkaar te maken hebben DONDERDAG 20 JUNI 2013 Gevecht om internet-tv-kijker door Saskia Wassenaar illustratie Nourdin Kouch RIJSWIJK - Netflix komt nog dit jaar naar Nederland. Dat heeft het bedrijf uit Californië in de VS gis teren aangekondigd. Als de inter- net-tv van Netflix hier net zo suc cesvol wordt als in de landen waar die al te bekijken is - en dat zit er dik in - kunnen ook de laat ste videotheken de de'uren wel sluiten. Nederlandse aanbieders als KPN, UPC en Ziggo zullen hun plek in de groeimarkt van de video on de- mand moeten bevechten. En de discussie zal losbarsten over wie de rekening voor meer bandbreed te moet betalen, voorspellen TNO-onderzoekers Berry Vetjens en Rob Koenen. Het werkt simpel. Je neemt via netflix.nl een abonnement, be taalt met je creditcard of via de bank, gaat naar een site of down- loadt een app en logt in met je ge bruikersnaam en wachtwoord. Vervolgens kun je onbeperkt films en series kijken waar en wanneer je maar wilt. Het gebruiksgemak is een van de redenen van het succes van Net flix, denken Vetjens en Koenen. „Het aantal apparaten waarmee je Netflix kunt bekijken, is enorm", zegt Vetjens. „Van spelcomputer, pc en mobiele telefoon tot tv. Al les wat een internetconnectie heeft." Illegaal downloaden is na tuurlijk goedkoper, maar soms ook gedoe. En zolang het bedrag dat je per maand aan een abonne ment kwijt bent niet te hoog is, geven tv-kijkers de voorkeur aan betalen boven gedoe. De grens waarboven het gedoe te prefere ren valt, is psychologisch en ver schilt per land. Vandaar dat het abonnementsgeld per land kan verschillen. Een andere reden van het succes is het uitgebreide aanbod. Er zijn series die speciaal voor Netflix worden gemaakt. Het bedrijf sloot overeenkomsten met Dream works, bekend van onder andere Shrek en Madagascar, en Disney. En Netflix heeft populaire series in huis als House of Cards, Arrested Development, Breaking Bad en The Ronald Sutmuller, UPC Killing. Of die straks allemaal ook in Nederland te zien zijn, is (net als de hoogte van het abonne mentsgeld hier) nog niet bekend. Dat hangt mede af van de licen ties. „Met informatie hierover ko men we later naar buiten", meldt Joris Evers van Netflix. UPC heeft meer dan een miljoen abonnees van digitale tv. Het be drijf bekijkt de komst van Netflix met argusogen. „Bang zijn we niet", reageert Ronald Sutmuller van UPC. „We gaan ervan uit dat je films en goede series op het grootste scherm wilt zien. En dat is toch de huiskamer-tv. En ook wij zijn gebruiksvriendelijk. Met een box of een kaart en één af standsbediening heb je eenvou dig toegang tot onze bibliotheek. Daarnaast zie je dat zenders steeds meer on demand aanbieden via de kabelbedrijven. NPO met Uitzending Gemist, RTL en HBO zijn voorbeelden. Die bieden niet alleen nieuwe, maar ook oudere series als Sex The City aan. Het is in die situatie voor Netflix nog een uitdaging om hier een serieu ze plek in de markt te veroveren." Het netwerkverkeer zal hoe dan ook flink toenemen, verwachten Vetjens en Koenen. In de VS neemt Netflix tijdens de tv-piek- uren in de avond een derde van de beschikbare bandbreedte in be slag. Met het aanbod dat er in Ne derland al is en innovaties die er aan komen zoals super highdefini- tion-tv, zal meer bandbreedte no dig zijn. Dergelijke investeringen berekenen de providers gewoon lijk in hun tarieven door aan de consument. „Maar je kunt erop wachten dat hierover een discus sie ontstaat", is de overtuiging van Vetjens en Koenen. Netflix is met meer dan 36 mil joen abonnees in veertig landen de grootste aanbieder van inter- net-tv ter wereld. Het bedrijf is al actief op het hele Amerikaanse continent, Groot-Brit- tannië, Ierland, Noorwegen, Dene marken, Zweden en Finland en start dit jaar in Nederland. Abonnees kunnen voor een vast bedrag per maand onbeperkt films en series kijken. In de VS is dit 8 dollar, in Finland 7,99 euro. De abonneeprijs in Nederland maakt het bedrijf pas later dit jaar bekend. Netflix is in 1997 begonnen met het verzenden van dvd's per post en legt zich sinds 2007 toe op streaming video. door onze correspondent Oscar van Dam WILLEMSTAD - De Cura^aose media weten het zeker: het is een kwes tie van tijd voordat de moord op Helmin Wiels is opgelost. Sinds de politicus op 5 mei werd doodgeschoten, worden in lokale kranten tal van details breed uit gemeten die mogelijk met de moord te maken hebben. Ze heb ben het over: een aangespoeld lijk zonder hoofd, een achterbank van een auto doordrenkt met bloed, huiszoekingen en een geblind doekte man op een vliegtuigtrap. Losse elementen in een onder zoek, zou je denken. Maar volgens de media zit er lijn in het myste rie. Probleem is dat het Openbaar Ministerie heel karig blijft met in formatie. Onderzoeksjournalisten moeten het doen met de 26-jarige man die zaterdag in Zoetermeer werd opgepakt. Hij gaat door het leven als Pretu, Papiaments voor 'zwarte'. Bij zijn aankomst op Curasao was hij ge blinddoekt en werd hij direct afge voerd naar een zwaarbeveiligde marinekazerne. Pretu zou verant woordelijk zijn voor de moord op de chauffeur van de auto, een goudkleurige Kia, die door de moordenaars van Wiels werd ge bruikt tijdens de aanslag. De 30-ja rige chauffeur met de bijnaam 'Bolle' was de overbuurman van Pretu. Zijn huis is twee keer door zocht. De politie zoekt al weken naar het lichaam van de chauffeur. Op de achterbank van een in een afge legen gebied geparkeerde auto vond ze een enorme hoeveelheid bloed. Ook spoelde aan de noord kant van het eiland een lijk aan, zonder hoofd, hand en voet. Door verband tussen die zaken te leg gen, concludeert de Cura^aose pers dat het om de vermiste chauf feur gaat. Net als Pretu zou Bolle eerder in aanraking zijn geweest Helmin Wiels met justitie. De vraag blijft wie er precies achter de moord zitten en waarom Wiels moest sterven. Terwijl de media schuiven met puzzelstukjes blijft het OM terug houdend. Dinsdag kwam via di verse media naar buiten dat Pretu een neef zou zijn van oud-minis ter van Justitie Elmer Wilsoe, pro minent lid van de partij van Wiels. Wilsoe zelf ontkent dat: „Ik heb mijn broers nog even ge beld of ze een niet erkende zoon hebben met de bijnaam 'Pretu'. Maar dat is niet het geval", zei hij op de lokale radio. Wilsoe's naam doet al langer de ronde. Hij had bij hem thuis een afspraak met Wiels, op de zondag dat de politieke leider werd ver moord. Wilsoe zegt dat hij alle ge ruchten hoort. „Ik kan alleen zeg gen: mijn geweten is schoon. Ik zou willen dat mijn naam en die van mijn familie niet meer wordt besmeurd met valse roddels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7