28 ZEELAND PROBLEMEN RECHTSPRAAK, DEEL 2 Het piept en het knarst bij de Zeeuwse rechtbank. Vooruitlopend op het PZC-debat drie verhalen over de achtergronden. Vandaag aflevering 2. Het spijt mij buitengewoon dat de strafzaak wordt aangehouden. Dit is niet zoals het hoort Advocaat: 'Je wordt er zo Politierechter Joost Duinhof dernomen. Hij richt zich persoonlijk tot officier van justitie Roy Nankoesingh en zegt dat hij als advocaat door de mede werkers van het OM 'met een kluitje in het riet wordt gestuurd'. Aan de reactie van politierechter Joost Duinhof is te merken dat het niet de eer ste maal is dat hij te maken heeft met een incompleet dossier bij een van de procespartijen. Cynisch Zegt hij dat het blijkbaar van de dagkoers van het OM af hangt of alle stukken beschikbaar zijn. De officier kan alleen maar nederig er kennen dat er 'het niet gaat zoals het hoort te gaan'. Ook stelt hij vervolgens vast dat niet alleen de foto's ontbreken maar dat een compleet rapport, de ver keersongevallenanalyse, niet toegevoegd is aan het dossier. Sol wijst er vervolgens op dat het onge val in 2010 plaatsvond en dat het OM toch ruimschoots de tijd heeft gehad om het dossier in orde te brengen. De officier voelt aan dat het OM echt in de gevarenzone zit en dat de rechter het OM niet ontvankelijk kan verklaren om dat het door al die blunders het recht op vervolging heeft verspeeld. „Ik wil dat dit alles geen consequenties heeft. Ik zal zor gen dat alles zo snel mogelijk in orde komt en verzoek om deze strafzaak aan te houden." Tal van raadslieden klagen over de on neembare bureaucratische OM-vestiging in Breda. Advocaat Mark Dunsbergen ver dedigt maandag een Goesenaar die van fraude wordt verdacht. Tijdens de behan deling bij de Meervoudige Kamer meldt de advocaat dat hij wekenlang gepro beerd heeft te achterhalen welke officier van justitie zijn zaak doet. Volgens hem heeft hij talloze telefoontjes gepleegd en is hem telkens beloofd dat hij zou wor den teruggebeld. „Maar niemand belt te rug." Tijdens de zaak tegen de fraudeur blijkt door Emile Calon Een landbouwer uit Hulst ver laat maandag geërgerd de Mid delburgse rechtbank. „Moet ik weer terugkomen. Moet ik weer een vrije dag opnemen. En wat kost dat?" De man moet die dag voor de politierech ter verschijnen omdat hij in 2010, met zijn tractor, een verkeersongeval zou heb ben veroorzaakt waarbij een fietser ge wond raakte. Waarom die zaak zo lang is blijven liggen, wordt tijdens de zitting niet duidelijk. Wat wel snel duidelijk wordt is dat het dossier van advocaat Ab Sol incompleet is. De raadsman meldt dat in het dossier verwezen wordt naar een foto met het nummer 9. „Maar die fo to zit helemaal niet in mijn dossier." Ver volgens merkt hij op dat ook de foto's met de nummers 1 tot en met 8 ontbre ken. Sol heeft, zo zegt hij tegen de rechter en de officier van justitie, het ontbreken van die foto gemeld aan het parket in Breda. „Telefonisch en schriftelijk." Op zijn brie ven heeft hij geen antwoord gekregen. Tijdens het telefoongesprek kreeg hij te horen, zo zegt hij, dat ze daar die foto ook niet hebben. „Waarna de verbinding werd verbroken." Sol is niet een advocaat die bekend staat dat hij in de contramine gaat. Maar maan dag is hij ronduit geïrriteerd over de gang van zaken bij het Openbaar Ministe rie en uit dat ook. „Je wordt er zo moede loos van." Het OM heeft als wettelijke taak ervoor te zorgen dat een dossier voor een straf zaak compleet is. Het OM zorgt er ook voor dat dossiers tijdig in het bezit zijn van rechtbank en advocaten. Het OM, zo stelt Sol, is dus de procesbewaker. Maar de Axelse raadsman merkt op dat advoca ten nu steeds vaker gedwongen worden om zelf op te treden als procesbewaker. „In het belang van onze cliënten moeten we wel. We kunnen er niet meer op ver trouwen dat dossiers compleet zijn." En als hij in Breda bij het OM meldt dat een dossier incompleet is, dan is het volgens hem maar afwachten of er actie wordt on-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 72