'ledereen op Shetlands weet nu wie Peter is' Havenbedrijf wil waarborgfonds om calamiteiten uit te kunnen betalen 66 Jannie was een goed mens. Altijd een koekje voor de hond, of een aardig woordje voor je... Ruzzle VERKEERSONGELUK 22 ZEELAND In Nieuwdorp wordt de dood van het echtpaar Van de Weele diep gevoeld. donderdag 'De rotskust is grillig en heeft diepe inhammen, met kliffen van soms vijftig meter hoog.' Willem van Dam Stoor me niet, ik ben aan het Ruzzlen! Van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat. Nog voor het och tendblad bij ons is de bus valt, lig ik soms al in mijn bedje te Ruzzlen. Gezellig ontbijten? Geen sprake van, ik moet Ruzz len. Of ik de kleinkinderen tus sen de middag van school wil halen? Geen tijd, er moet wor den geruzzled. Vanavond saampjes op de bank naar een spannende thriller kij ken? Nou, vooruit, maar dan wel met mijn iPad op schoot: kan ik tussendoor nog even een spelletje Ruzzle spelen. Ik ben verslaafd geraakt. Hevig verslaafd aan het Ruzzlen. Voor wie het niet kent: Ruzzle is een woordspelletje, dat op een iPad of iPhone gespeeld wordt. Het is een soort Scrabble, maar dan anders. Op het schermpje ver schijnt een willekeurige verza meling letters waarmee binnen een paar minuten zoveel moge lijk woorden moeten worden gefabriekt. Het piept, het bliept. Je kunt het spelen tegen vrienden, ken nissen en familieleden, maar ook tegen onbekenden die zich verscholen houden achter schuilnamen als Rikarey, Biba- vivaio en Masterowen. 2598 spelletjes heb ik er inmid dels opzitten; 1420 gewonnen, 1176 verloren, twee keer gelijk. Gemiddelde score: 1555 punten. Niet onverdienstelijk, zegt u? Nou, dat valt reuze tegen. De echte cracks, zoals mr. Bigsmile en Teringjantje, halen met ge mak het dubbele. Er schijnt zelfs een zekere Flupkees te zijn, die fluitend binnen de twee minuten honderden woorden weet te leggen; ty pisch iemand met gevoel voor fonotaxis. Dat klinkt als een en ge ziekte, maar het heeft iets met taalvaardigheid te maken. Ik zei het al: 2598 spelletjes ge speeld. Een spelletje duurt twee minuten. Een eenvoudige rekensom leert, dat ik tot dus ver 5196 minuten boven het Ruzzlescherm heb doorge bracht; ruim 80 uur, twee volle dige werkweken! Ben je nou helemaal gek gewor den, Van Dam? Ja, dat ben ik. Punt. Uit. En nu moet ik weer even - afijn, u begrijpt het. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Dagenlang struin den ze de ruige rotskust van de Shetlandeilanden af, op zoek naar een spoor van hun vriend Peter van Liere. Tevergeefs. Vorige week keerden Ramon Bimmel en Willy Berrevoets terug. De Middelburgse muzikant en twee andere bemanningsleden van het schip Warnow zijn ver mist sinds ze half april vanuit Schotland richting Noorwegen vertrokken. Familie en vrienden zitten sindsdien in grote onzeker heid. Zoekacties van de kust wacht leverden niets op. Toen twee paragnosten onafhan kelijk van elkaar een plek in het zuiden van de Shetlandeilanden aanwezen waar Peter zou zijn, be sloten zijn vrienden om ter plek ke te gaan zoeken. Ramon: „We gingen er niet heen met het idee: we gaan hem ophalen. Je denkt wel, stél dat het zo is." De Middelburgers zochten te voet kilometers kust af. „Het was best gevaarlijk om daar te wandelen", zegt Willy. „De rotskust is grillig en heeft diepe inhammen, met kliffen van soms vijftig meter hoog. Op sommige plekken lag veel afval van vissers: schoenen, netten, handschoenen. We had den vooraf in kaart gebracht wat de bemanningsleden bij zich had den. We zochten naar zaken die bij het schip kunnen passen." De mannen kregen veel hulp van de lokale bevolking. „Het is een kleine gemeenschap, met veel vis sers. Iedereen heeft wel iets mee- Heel het dorp voelt het verlies gemaakt", vertelt Ramon. Willy: „Zo kwamen we een inwoner te gen, van wie een oom ooit over boord geslagen was. Hij had in zijn eentje de hele kust afgezocht én het lichaam van zijn oom ge vonden. Hij zei tegen ons: wat jul lie doen, heeft zin." De Middelburgers lichtten boven dien alle instanties in. „We heb ben via de politie flyers verspreid, zijn bij toeristenwinkels geweest en hebben de kustwacht nog eens gevraagd om extra op te letten. We hebben ook een interview ge geven op BBC radio. Dat hebben heel veel mensen gehoord", zegt Ramon. Willy: „Mócht Peter op de Shetlandeilanden zijn gezicht laten zien, dan herkennen men sen hem nu zeker." Hoewel ze teleurgesteld zijn dat ze Peter niet gevonden hebben, zijn de vrienden blij dat ze ge gaan zijn. Willy: „Ook voor de fa milie van Peter is het goed ge weest dat er nu iets gebeurd is. Het afwachten is verschrikkelijk." De twee blijven pogingen doen om hun vriend te vinden. Zo pro beren ze met hulp van de maritie me politie de vaarroute van de Warnow te reconstrueren. Ra mon: „We hebben nog steeds een gevoel van hoop. Stoppen met zoe ken is geen optie." door Ondine van der Vleuten NIEUWDORP - Geen sprake van dat de Klompenrace onder deze om standigheden nog door kan gaan, zegt Co de Vos van het organise rende comité. „Niet in een ge meenschap als de onze." Ko van de Weele en zijn vrouw Jannie, die dinsdagochtend het slachtof fer werden van een tragisch onge val, namen in Nieuwdorp een be langrijke plaats in. Ko was een pu blieke figuur, die zijn vaders fiet- senzaak annex elektrotechnisch bedrijf wist uit te bouwen tot een bloeiende onderneming met enke le tientallen werknemers. Maar vooral zijn sociale inborst maakte hem geliefd: Ko zat in een bandje, was actiefin de kerk, de dorpsraad, de ouderrraad van de school, de winkeliersvereniging en bovenal, de plaatselijke sport vereniging. „Als er eens iets was, kon je altijd een beroep op hen doen", zegt Co, die in het huis naast hen opgroeide. „Voor mij zijn ze altijd buurman en buur vrouw gebleven, ook toen ik ver huisde." Bij Peter de Vos, wedstrijdcoördi nator van SV Nieuwdorp, wordt de ochtend van het ongeval een bank bezorgd. Enkele uren nadat het oranje bedrijfsbusje van TMC vertrokken is, hoort hij van de fa tale botsing tussen zo'n busje en Een overbuurvrouw twee fietsers, in 's-Heerenhoek. „Mijn dochter zei: het zal toch niet iemand zijn die we kennen? Nee, het was niet hetzelfde busje als bij mij aan de deur was. Maar TMC is wel van oorsprong een Nieuwdorpse onderneming. Van oudsher is er veel binding tussen TMC en de mensen hier op het dorp. Dat maakt het extra triest." Co de Vos is dinsdag met zijn koe riersdienst onderweg als hij het telefoontje krijgt dat er iets vrese lijks gebeurd is met zijn vroegere buren. „Honderd meter verder was een vluchtstrook. Daar ben ik maar even op gaan staan, want het kwam hard aan." Een dag later. Marktdag in Nieuw dorp. Aan de kramen is het ver lies van de alom geliefde dorpsge noten het gesprek van de dag. Bij de wekelijkse inloopochtend van de PKN-gemeente vinden dorps genoten steun bij elkaar. „Dit hakt er heel erg in", zegt diaken Peter Michielsen. In 2008 werd Ko, na 25 jaar voor zitterschap, tot erelid benoemd van de Sportvereniging Nieuw dorp. Bij thuiswedstrijden was hij nog altijd present, op zijn vaste plekje aan de bestuurstafel van SV Nieuwdorp, met naast zich de hond. Peter: „Als ik mijn ogen sluit, zie ik hem zó voor me, aan die tafel. De voorzitter met de hond. Zo kenden iedereen hem." door Marcel Modde VLISSINGEN - Havenbedrijf Zeeland Seaports (ZSP) gaat onderzoeken of er een waarborgfonds kan wor den gevormd, waaruit de eerste kosten van calamiteiten kunnen worden betaald. Dat fonds moet voorkomen dat bepaalde zaken blijven liggen, om dat niemand daarin de verant woordelijkheid neemt. Die situa tie drijft de kosten alleen maar op, betoogde financieel manager Gaston Suy van ZSP woensdag op een bijeenkomst van de Veilig heidsregio Zeeland. Het initiatief is ingegeven door de hoge sane- ringskosten (70 tot 90 miljoen eu ro) van de vervuilde installaties en grond van de failliete fosforfa- briek Thermphos. Die overstijgen de opbrengst uit de boedelver koop en worden zo deels op het bordje van grondeigenaar ZSP, de provincie en het Rijk gelegd. Suy trok een vergelijk met het on geluk met een goederentrein in het Vlaamse Wetteren. Daarbij kwamen chemische stoffen met het bluswater in het riool. Het ver vuilde water is afgevoerd om te worden verwerkt. Maar die reini ging laat nog steeds op zich wach ten. Het water is opgeslagen in de ruimen van schepen, die liggen te wachten in de haven van Gent, al dus Suy. „Dat kost alleen al aan havengelden tienduizenden eu ro's per dag. Een Zeeuws fonds kan er voor zorgen dat we in voor komende gevallen niet hoeven te denken 'wie gaat dat betalen', maar dat we gewoon doen wat we moeten doen. Wanneer je vooraf goed regelt wie wat doet, kan je met elkaar een hoop geld bespa ren." Het bewaken van de veilig heid op de grotendeels stilgelegde Vlissingse fosforfabriek kost zo'n 400.000 euro per week, aldus Suy. Komt fosfor met zuurstof in aanraking, dan onstaat er brand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66