Teeven verzacht omstreden bajesplan 'Bodyscan kan naakt onderzoeken van asielzoekers vervangen' WD: EP moet terug in het hok BINNENLAND 5 Afgelopen week 19 gevangenissen moeten sluiten 800 veroordeelden krijgen enkelband Gevangenis Te Roer moet dicht Ik ben blij dat ik nu 70 miljoen euro elders in mijn begroting kan vrijmaken Een na verkrachting gevluch te asielzoekster werd in Nederland door bewakers uitgekleed en gevisiteerd Regeringspartij ergert zich aan Europees Parlement dat te vaak om te veel geld vraagt Al. DONDERDAG 20 JUNI 2013 'loterij' K- van tafel, weer iets later werd een deel van de bezuiniging (nullijn voor zorgpersoneel) tot taboe ver klaard. En nu ligt het aanvankelij ke bezuinigingspakket groten deels weer op tafel. Hoezo, koers vast en voorspelbaar? Teevens masterplan roept dezelfde gevoelens van willekeur op, blijkt ook uit de geprikkelde reactie uit Tilburg. Maar met de aanpassin gen van nu is de kous wel af, denkt Teeven. „Dit is het wel zo'n door Niels Klaassen beetje, als je nu nog meer wensen hebt, moet je ook zeggen hoe het betaald moet worden." Voor rekenmeesters en cijfergoe- roe's zal het als een uitdaging klin ken: waarom zou er niet weer een list te verzinnen zijn om tiental len miljoenen in een begroting te vinden? Volgende week donder dag is het Kamerdebat over de aangepaste plannen. Tot die tijd, en ver daarna, kan er nog van al les veranderen. door Cyril Rosman DEN HAAG - Asielzoekers die in de tentie zitten, hoeven zich mogelijk niet meer elke keer als zij terugko men van een bezoek aan een arts of advocaat helemaal uit te kleden en te laten visiteren door bewa kers. Staatssecretaris Teeven zei giste ren na aandringen van de TWeede Kamer te overwegen of voortaan ook met bodyscans gewerkt kan worden. GroenLinks en de SP wa ren ontsteld over een incident met visitatie vorig jaar. Toen wei gerde een asielzoekster zich in het detentiecentrum in Zeist uit te kleden en te laten onderzoe ken. Bewakers dwongen haar op de grond, kleedden haar uit en ge bruikten een beenklem om haar benen uit elkaar te krijgen en zo lichaamsholtes te kunnen bekij ken. De vrouw diende daar een klacht over in. De asielzoekster was juist door Niels Klaassen DEN HAAG - Acht gevangenissen die op de nominatie stonden om dicht te gaan, blijven open. Dat heeft staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) gisteren be kendgemaakt. Tot en met 2018 sluiten negentien gevangenissen. De inrichtingen in Heerhugo- waard (locaties Zuyderbos en Amerswiel), Scheveningen, Rot terdam, Veenhuizen (Norgerha- ven en Esserheem), Zoetermeer en Almelo kunnen open blijven omdat Teeven minder gedetineer den hun straf laat uitzitten met een enkelband. Volgens het eerste masterplan van eind maart zouden straks ruim tweeduizend veroordeelden een enkelband krijgen, nu zijn dat er nog achthonderd. Er zijn dus meer cellen nodig. Teeven komt met zijn nieuwe plan na forse kritiek van rechters, reclassering, gevangenisdirecteu ren, personeel en andere deskun digen. In het Kamerdebat hier over, twee weken geleden, bleek dat behalve de oppositie ook coali tiepartijen WD en PvdA delen van het plan naar de prullenbak verwezen. Die partijen waren vooral tegen de inzet van elektro nische detentie (enkelband) op grote schaal. Daarop moest de staatssecretaris terug naar de tekentafel. Voor het nieuwe plan is overleg gepleegd met betrokkenen. „Het is draaglij ker, maar nog steeds verliezen veel mensen hun baan." Uiteinde lijk zullen tweeduizend gevange nismedewerkers hun werk verlie zen. Eerder waren dat er 3.400. Eén gevangenis die eerst nog vei lig was, moet alsnog sluiten. Het gaat om Te Roer, een kleine instel ling in Roermond met 26 cellen. Door de nieuwe plannen wordt 69 miljoen euro minder bezui nigd. Dat bedrag moet worden ge compenseerd door inflatiecorrec ties aan alle onderdelen van het ministerie niet meer te betalen. uit haar land van herkomst ge vlucht omdat ze daar verkracht was. De Raad voor de Strafrecht toepassing oordeelde eerder dit jaar dat de bewakers volgens de re gels hadden gehandeld, maar sprak geen moreel oordeel uit. De Kamer deed dat gisteren wel. „Is dit de beschaving die wij willen zijn?", aldus GroenLinks-Kamer- lid Voortman. Het asielbeleid van Teeven ligt onder vuur sinds de Russische asielzoeker Dolmatov zelfmoord pleegde in zijn cel. In een Kamerdebat in april beloofde de staatssecretaris in de zomer met voorstellen voor een 'huma ner asielbeleid' te komen. DEN HAAG - Het Europees Parle ment (EP) is steeds meer een 'ap plausmachine voor meer Europese integratie' en wil te vaak te veel geld. Daarom moet het EP inbin den en meer inbreng toestaan van de nationale parlementen. Dat vindt de WD in de Tweede Kamer. WD-Kamerlid Mark Verheijen zal vandaag in de Tweede Kamer pleiten voor meer zeggenschap van Nederlandse Kamerleden bij het opstellen van de Europese be groting. „In Brussel wordt be paald wat er met het geld van be lastingbetalers gebeurt. Maar er is bij de burgers weinig vertrouwen in de Europese politici die, in tij den van forse bezuinigingen op de begrotingen van de lidstaten, de Europese begroting juist ver der willen spekken. Dan is het be ter dat wij als grotere groep geko zen Nederlandse volksvertegen woordigers kunnen meebeslissen over die begroting." Verheijen vindt dat voorzitter Martin Schulz van het EP 'een paar toontjes' lager moet zingen. „Hij zegt vaak namens het hele parlement te spreken, doet politie ke uitspraken. Stel je voor dat Anouchka van Miltenburg voort durend inhoudelijke standpunten verkondigt namens 'de Tweede Kamer'. Dat kan een voorzitter niet stellen namens alle partijen." Verschillende adviesorganen en het kabinet onderstreepten eer der dat er meer betrokkenheid tussen het nationale en het Euro pees parlement moet komen. pagina 10 en 11: Zoethoudertje voor eurocritici Boek tot 20.06.13. Belastingen en toeslagen inbegrepen. Reis in juli-augustus. Geldig op de dagen: Maandag - Donderdag, Afhankelijk van beschikbaarheid en algemene voorwaarden. Kijk op Ryanair.com voor meer informatie. Tarieven exclusief optionele belastingen en toeslagen. Vluchten vanaf Eindhoven,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5