Vakjury unaniem in keuze van drie genomineerden Kunstschouw Award Grote wietkwekerij ontdekt in Ovezande 26 SCHOUWEN-DUIVELAND IMPULSEN SCHOUW Neeltje Jans is geen 'trekpleister van wereldallure' geworden. Veere probeert er nog wat van te maken. I Kris van der Werve maakte 'Schoonheid in Schimmels' I Kianoosh Gerami: Neptunus op zijn T-shirt en in video-installatie. Barbara Mahalia: achter haar foto's schuilt een macaber verhaal. De Kunstschouw biedt deze week op 40 locaties beeldende kunst en perfor mances. Op basis van een willekeurige keuze, worden presentaties belicht. Nu toch specifiek de genomineerden voor De Kunstschouw Award. (3) WESTEflSCHOUWEN door Ali Pankow burgh-haamstede - De jonge kun stenaars Barbara Mahalia, Kia noosh Gerami en Kris van der Werve zijn genomineerd voor de Kunstschouw Award 2013. Deze onderscheiding geldt als een aan moedigingsprijs. De voordracht van de drie jonge mensen is gedaan door een vakju ry, bestaande uit beeldend kunste naars Helene Briels en Pim van der Wel en directeur Lyda Volle- bregt van DordtYart in Dordrecht. Barbara Mahalia exposeert tijdens De Kunstschouw fotowerken op de locatie Mira's Glasatelier aan de Kloosterweg 80 in Burgh-Haamstede. Kianoosh Ge rami en Kris van der Werve zijn beiden deelnemer aan het jubi leumproject 'Jong schouwt Oud', waarbij jonge kunstenaars zich lie ten inspireren door een object uit een van de acht musea op Schou- wen-Duiveland. Het werk van bei den is te zien bij boerderij 'Oud Brabers' aan de Steursweg 2 in Burghsluis. De jury uit waardering voor de fo to's van Mahalia omdat zij er meer dan schoonheid mee toont. „Bij iedere foto wordt een sterker verhaal gesuggereerd, dat door een ieder ingevuld kan worden." Van der Werve maakte op basis van weckpotten in de kelder van Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg de kleurrijke instal latie Schoonheid in Schimmels'. „Het werk roept vragen op en noopt om steeds weer te kijken naar alle nuances van de beel den", concludeert de jury. Gerami raakte geïnspireerd door het beeld van Neptunus op de to ren van het Stadhuismuseum in Zierikzee en maakte een video in stallatie, kijkend door de ogen van deze windwijzer. Tevens ont wierp hij een design t-shirt De ju ry prijst de originaliteit en de schoonheid, evenals de humor die in het werk verwezen zit. De winnaar van de Kunstschouw Award 2013 wordt zaterdagavond bekend gemaakt. De prijs bestaat uit een - bescheiden - geldbedrag en het bronzen beeldje 'Op naar de top' ontworpen door Marian van Puyvelde. Eiland als door Henk Postma neeltje jans - Het had een toeris tische trekpleister van 'wereld allure' moeten worden, even in drukwekkend als de Oosterschel- dekering zelf. Die status zagen de Zeeuwse bestuurders, nu alweer zo'n dertig jaar geleden, wegge legd voor het werkeiland Neeltje Jans, ooit een zandplaat in de wij de Scheldemonding. Drie enorme koepels zouden als een paraplu boven het eiland wor den gebouwd, als symbool voor de eeuwige drang van de Neder lander om z'n voeten droog te houden. De bouwers van het ope ragebouw van Sydney, het Centre Pompidou en de Stopera zouden er voor worden aangetrokken. Onder elke koepel kon het pu bliek zich vergapen aan iets waar Nederland grootsheid aan ont leent: een Nationaal Waterhuis houdkundig Museum, een World Fish Centrum en een Expo van onze technologische prestaties op het gebied van waterbouw en off shore activiteiten. En alsof dat nog niet genoeg was, zou het eiland symbolisch met enorme bouten aan de zeebodem worden geklonken. Het dok waar in de pijlers voor de stormvloedke ring werden gebouwd, zou wor den drooggelegd. Met daarin 's we relds grootste fontein, die het 'pol derwater' de wolken in spuit. Dat was het plan, afkomstig van de Amsterdamse cineast Louis van Gasteren, waar de provinciale bestuurders zich jaren lang op ver lekkerden. Maar het lukte hen niet om zelfs maar een schijntje bij elkaar te harken van de 100 miljoen harde Hollandse guldens, waarmee ze aan de uitvoering van het plan hadden kunnen be ginnen. In plaats van dat wieken straks op Neeltje lans negen windmolens, 180 meter hoog de lucht in. Ten minste, wanneer Deltapark Neel tje lans - met jaarlijks zo'n 300.000 bezoekers nog niet echt een wereldattractie - geen spaak in het wiel steekt. De Spaanse ex ploitant van het attractiepark grijpt alle juridische mogelijkhe den aan om de windmolenbou wers dwars te zitten. Van het plan-Van Gasteren is één onderdeel wel uitgevoerd: de ont wikkeling van een belangrijk deel van het eiland als natuurgebied. Voor het overige proberen de over heden er nog wat van te maken. Op het Noordzeestrand kwam een strandtent, vissers namen de Oosterscheldedokken in gebruik voor de teelt van hangmosselen en aan de zuidkant is er altijd wel wat activiteit rondom de zeesluis. En dan herbergt het eiland sinds kort ook een winkel annex restau rant en proeverij van Zeeuwse vis producten. Begin dit jaar liet de gemeente Veere nog eens de balans opma ken. Het gebied, zo inventariseer de het Routebureau Zeeland toen, 'herbergt een enorm potentieel voor dagrecreatieve activiteiten, waarbij aansluiting gevonden kan worden bij de unieke combinatie natuur en moderne techniek'. Maar echt veel is daar de afgelo pen 25 jaar nog niet van terecht ge komen. Op het eiland, zo rappor teert het Routebureau, liggen ver schillende toeristische voorzienin gen. Maar dat aanbod is 'versnip perd en soms ook verouderd'. Vijfjaar geleden lieten het provin ciebestuur en de gemeente voor Neeltje Jans een 'Kwaliteitsplan' opstellen. De uitvoering daarvan was begroot op ruim een half mil joen euro. Bijna de helft van dat geld zou komen uit het provin ciaal stimuleringsfonds voor de Voordelta. De rest zou worden be taald door de gemeente Veere en deelnemende ondernemers. Na vijfjaar is nog niet de helft door Nadia Berkelder doet 't gewoon ovezande - De politie heeft dins dagavond zeven personen aange houden in een pand aan de Hoofd straat in Ovezande. De mensen waren aan het werk in een wiet kwekerij in het pand. De kwekerij is ontmanteld. De po litie heeft bijna duizend planten in beslag genomen. De zeven ver dachten zijn een twintigjarige vrouw uit Oost-Souburg, een 25-jarige vrouw uit Antwerpen, een dertigjarige man uit Meche- len, een 37-jarige man uit Roosen daal, een 41-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, een 35-jarige man uit Vlissingen en een 31-man uit Vlissingen. Volgens een woordvoerster van de politie waren de mensen de wiet aan het oogsten. De planten waren dan ook volgroeid. De ver dachten zijn overgebracht naar To- rentijd. De politie heeft mobiele telefoons en een paar honderd eu ro in beslag genomen. Het onder zoek gaat nog verder. In het pand aan de Hoofdstraat - op de hoek van de Plataanweg - heeft eerst een scooterbedrijf ge zeten en daarvoor een elektrici teitszaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56