Open dag bij mijlpaal Casthuiskerk Schouwse chefs koken in het Amsteihotel Aftellen is begonnen in Zierikzee 24 SCHOUWEN-DUIVELAND JUBILEUM De Gasthuiskerk staat letterlijk en figuurlijk middenin de samenleving. Al vierhonderd jaar. Vier eeuwen samen in door Piet Kleemans zierikzee - Ooit, weet André Flik- weert, was de richtingenstrijd bin nen de hervormde gemeente fel. Heel fel. „Veel heftiger dan ik dacht dat het geweest was", aldus Flikweert, eerste scriba van de ge wone wijkgemeente en auteur van het boek 'Gewoon hervormd' dat zaterdag tijdens de viering van het 400-jarig gebruik van de Gasthuiskerk door de hervormde gemeente gepresenteerd wordt. Anno 2013 zijn de verhoudingen tussen de gewone wijkgemeente en de vrijzinnig wijkgemeente goed. „We geven elkaar de ruim te", aldus Flikweert. Co van der Valk, lid van de vrijzinnige wijk gemeente en voorzitter van het College van Kerkrentmeesters, be aamt het grif. „Al sinds jaar en dag gebruiken we de kerk geza menlijk en daar zijn heel goede za kelijke afspraken over." Flikweert knikt instemmend. Het beeld van nu is een ander beeld dat dat van vroeger. „Vroeger was de hervormde gemeente in Zierik- zee opvallend conservatief. Zwaar in de leer zeg maar. En eind van de achttiende eeuw was het hele maal omgedraaid en stond de her vormde gemeente in Zierikzee te boek als heel modern." Wat Flik weert tijdens zijn spitwerk in oude Kerkbodes en notulen van kerkeraadsvergaderingen ook te genkwam waren de verhalen over een restauratie die negen jaar duurde, de komst van het Marcus- senorgel en de rol die vooraan staande predikanten als Godefri- dus Corneliszoon Udemans speel den. Udemans was een vertegen woordiger van de behoudende 400 jaar lang is de Gasthuiskerk aan het Havenplein in Zierikzee het thuis van de hervormde kerk. Zowel de vrijzinni ge wijkgemeente als de gewone wijk gemeente kerken er. stroming. „Maar er is ook eens een dominee geweest die openlijk lid was van de PvdA. Die kreeg de bijnaam 'Vroom en Drees-man', lepelt Flikweert een anekdote uit het boek op. De Gasthuiskerk - oorspronkelijk de kapel van het gasthuis voor ar me vreemdelingen op doorreis en behoeftige zieken - is de gezamen lijke verantwoordelijkheid van vrijzinnige en gewone wijkge meente. In 1651 werd de kerk in grijpend verbouwd, waarbij het Godshuis werd uitgebreid met een galerij binnen, boven een overdekte beurs - onder Zierikzee- enaars beter bekend als De Beuze - buiten. Die uitbreiding heeft de kerk zijn typische 'lay-out' be zorgd. „Je zit hier als het ware rond de preekstoel en dat is best wel bijzonder", stelt Van der Valk. Instandhouding van het gebouw kost, weten Van der Valk en Flik weert, een hoop geld. Maar de strijd om aan dat geld te komen gaan ze steeds weer graag - en in gezamenlijkheid aan. Flikweert en Van der Valk zijn trots op 'hun' kerk. Van der Valk: „Het is een heel bijzondere kerk met een bijzondere sfeer." Flik weert: „Wij houden van de gewo ne wijkgemeente elk jaar een aan tal open kerkdagen en dan zie je dat mensen heel verrast zijn door wat ze te zien krijgen." Van der Valk„Deze kerk hoort bij Zierik zee." zierikzee - Ter gelegenheid van het 400-jarig gebruik van de Gast huiskerk door de hervormde ge meente wordt zaterdag 22 juni open dag gehouden in het Gods huis. Van 11 tot 16 uur kunnen be langstellenden een kijkje komen nemen in de kerk aan het Haven plein. Voor de bezoekers is er kof fie en thee en kan er naar orgel spel geluisterd worden. Zaterdaga vond gaan de deuren van de Gast huiskerk open voor een feestelijke bijeenkomst, gewijd aan het jubi leum. Na ontvangst met koffie onthult de voorzitter van het col lege van kerkrentmeesters een predikantenbord in oude stijl. Daarop staan de namen van alle predikanten die de afgelopen eeu wen verbonden zijn geweest aan de Hervormde gemeente. Aanslui tend verzorgt gemeentearchivaris Huib Uil twee korte lezingen over de historie van de Gasthuiskerk en haar gebruikers. In de pauze wordt het boek 'Gewoon her vormd' gepresenteerd. Het 196 pa gina's tellende boek is geschreven door eerste scriba van de kerken raad André Flikweert. Hij be schrijft de geschiedenis van de ge wone wijkgemeente van de her vormde gemeente Zierikzee over de periode van 1940 tot en met 2013. Gemeentelid Marieke Bak- kens-De Vlieger tekent voor de vormgeving. In het boek zijn veel foto's opgenomen. Ook staan er lijsten in met alle namen van le den van de kerkenraad en kerk voogdij, kosters en organisten. Het boek is zaterdagavond te koop voor 15 euro. De verkoop prijs in de winkel is hoger. Co van de Valk, vrijzinnige wijkgemeente (I) en André Flikweert, gewone door Ton van den Nouweland zierikzee - Twee Schouwen-Dui- velandse chefkoks nemen volgen de week woensdag plaats achter het fornuis van het Amsteihotel. In restaurant La Rive van het Am sterdamse vijfsterrenlogement is juni uitgeroepen tot Zeeuwse maand. Die begon maandag 3 juni met het afmeren van een hoog aars met een lading kreeft op ini tiatief van de Kring van de Ooster- scheldekreeft. Toen ontstond het idee om twee Schouwse chefkoks uit te nodigen voor een kookses- sie. Chefkok Ernesto Besling van Bras serie Maritime in Zierikzee en zijn collega Bart de Bree van Hos- tellerie Schuddebeurs hebben die uitnodiging aanvaard. „Een hart stikke leuke gelegenheid om Schouwse streekproducten onder de aandacht te brengen", reageert De Bree. De twee werken woens dag 26 juni samen met gastheer Rogér Rassin van La Rive. De Bree maakt een gerecht van Zeeuwse groente en Oosterschel- dekreeft Besling bereidt een maal tijd met Zeeuwse schaal- en schelpdieren. Deze gerechten ko men later op de menukaart van beide Schouwen-Duivelandse res taurants. zierikzee - Nog één nachtje sla pen en dan zijn koning Wil- lem-Alexander en koningin Maxi ma in Zierikzee. De kikkers van de fontein aan het Havenpark zijn voor de gelegenheid geschilderd en aan het water is oranje kleur stof toegevoegd. Twee meiden (fo to) vermaken zich ermee. Een andere jongedame, kinderbur gemeester Annah Kooman, speelt een rol vrijdag tijdens het konink lijk bezoek. Samen met burge meester Gerard Rabelink ont vangt zij het koninklijk paar om 13.25 uur bij de Noordhavenpoort. De kinderburgemeester blijft in het gezelschap om tekeningen en knuffels van het publiek in ont vangst te nemen. Die verzamelt ze in een mand op haar fiets. De fontein aan het Havenpark is opgeknapt, foto Dirk-Jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54