KOPEMHAG Kabinet zoekt 6 miljard euro zonder oppositie Eind maart 4 BINNENLAND GEVANGENISSEN kabinet wil voorspelbaar en betrouwbaar zijn. Maar dat blijkt lastig. Dit is nodig om 340 miljoen te bezuinigen Nog geen kans voor NS-concurrenten Eerste vaatje haring voor 66.500 euro Steppezebra geen huisdier meer Tilburg vervolgd voor dood baby ANALYSE Het Locatie Te Roer Roermond kan open blijven 26 gevangenissen moeten dicht Ruim 2.000 gedetineerden krijgen enkelband 3500 aanvragen voor kinderpardon Plannen maken lijkt DEN HAAG SCHEVENINGEN Het eerste vaatje Hollandse Nieuwe heeft op de traditio nele veiling op de visafslag in Scheveningen gisteren 66.500 euro opgebracht voor de CliniClowns. Vorig jaar gingen de eerste haringen voor een recordbedrag van 95.000 euro onder de ha mer. DEN HAAG Eigenaren van steppeze bra's, wasberen en enkele an dere zoogdieren moeten wel licht afscheid nemen van hun dier. Het kabinet wil het houden en verhandelen van deze dieren verbieden omdat ze gevaarlijk zijn, ziekten kunnen overdragen of niet tam te maken zijn. TILBURG door Niels Klaassen DEN HAAG - Het viel directeur Ivo Boelhouwers van de gevangenislo catie Te Roer in Roermond giste ren rauw op het dak. Mocht de kleine bajes volgens het eerste ge vangenisplan van staatssecretaris Fred Teeven (WD, Veiligheid en Justitie) gewoon openblijven - nu was er slecht nieuws: Te Roer moet dicht. De staatssecretaris moest de afge lopen weken na forse kritiek aan een nieuw plan werken. Voor acht gevangenissen betekent dat nu goed nieuws - voor de locatie in Roermond is het een domper. „Als je de boel opnieuw bekijkt, heeft het openhouden van een grote locatie nadelige gevolgen voor een kleine afdeling", luidt de uitleg van een woordvoerder. Het illustreert de veranderlijk heid van het plan. Ook de finan ciële context bleek flexibel. Tee ven meldde eind maart nog dat de 340 miljoen euro aan bezuini gingen hem weinig ruimte gaven om de 26 gevangenissen open te laten. Dat bleek wat al te stellig. Toen de druk uit de sector, de we tenschap en de Tweede Kamer toenam, vond de liberaal pardoes bijna 70 miljoen waardoor hij lo caties kan openhouden. De burgemeester van Tilburg, Peter Noordanus, sprak gisteren zelfs van 'een loterij'. Want: „Het is volstrekt onduidelijk op welke basis de keuze is gemaakt", zei de teleurgestelde burgemeester na dat hij vernomen had dat Tilburg de bajes ziet sluiten zodra de Bel gen stoppen met de huur. ■De nieuwe haring. Teeven legde gisteren uit dat bij de keuze onder meer gekeken is naar de duurzaamheid en kosten van de gebouwen, maar ook naar de werkgelegenheid in de regio. De beroemde en dure koepelge vangenissen in Haarlem, Breda en Arnhem leggen het dan af tegen moderne en goedkopere locaties als Zoetermeer of Rotterdam. Het is op zich logisch dat niet alle regeringsplannen ongeschonden de eindstreep halen. Het gaat im mers om een voorstel: na reacties en inbreng van betrokkenen, een regionale lobby of grote politieke druk kan er nog van alles verande ren. Zeker in de constellatie waar bij het kabinet geen automatische meerderheid heeft in de Eerste Kamer en steun moet zoeken bij oppositiepartijen. Maar toch wil het kabinet 'koersvast, voorspel baar en betrouwbaar' zijn, zo bleek onder meer uit een brief aan de Tweede Kamer met het pakket extra bezuinigingsmaatre gelen van 4,3 miljard begin maart. Minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem (PvdA) gebruikte die drie termen als tussenkop. Verder stonden ze niet genoemd in de brief. Wat bleek? Dijssel bloem had de bijbehorende zin over 'koersvast, voorspelbaar en betrouwbaar' laten verwijderen, gaf hij toe. En terecht, zo bleek la ter. Na het sociaal akkoord ging het bezuinigingspakket alweer Concurrenten van de NS krijgen tot 1 oktober nog geen kans om met een vol waardig alternatief te ko men voor de geflopte hoge snelheidstrein Fyra. Tot te leurstelling van een deel van de Tweede Kamer is het volgens het kabinet juri disch niet mogelijk om NS- concurrenten nu al de kans te geven. Wat de Kamer be treft kan vanaf oktober wel gekeken worden of de NS het alleenrecht houdt om op het hsl-spoor te rijden. De gemeente Tilburg en twee ambtenaren worden aangeklaagd voor een dode lijk ongeluk in zwembad De Reeshof. Eind 2011 vielen daar twee luidsprekers op een baby. De gemeente en ambtenaren hebben onvol doende gedaan om dat te voorkomen, vindt justitie. DEN HAAG 3500 vluchtelingen hebben een aanvraag ingediend voor het kinderpardon. Het gaat om 1200 kinderen die in Nederland willen blijven. De rest van de aanvragen is van gezinsleden. Hoeveel aanvragen zijn toegekend, wordt in september bekend. Vertrek: 16, 22, 28 juli, 3, 9 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. ttok sufMTvttMtteKge sfruNmtiips. naar: AatwwifNM* Maak een stadswandeling door Kopenhagen langs het beeld van de kleine zeemeermin, kasteel Amaliënborg en de Nyhavn. Breng ook een bezoek aan de Zweedse Hanzestad Malmö met vele kastelen en prachtige stadparken! Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. Mr «mi; www.effeweg.nl mi M 0529469667 DEN HAAG - Het kabinet laat de Brusselse 3-procent-eis los en gaat komend jaar 6 miljard euro structu reel bezuinigen. Ambtenaren en on derwijspersoneel moeten een nul lijn slikken, ook al vroegen de socia le partners eerder om die maatre gel van tafel te halen. Dat meldt het kabinet aan de Tweede Kamer. VVD en PvdA gaan de klus zelf klaren, nu bij op positiepartijen de animo ont breekt om samen tot een breed pakket te komen. Dit pakket moet naast bezuinigingen en lastenver zwaringen ook uit investeringen bestaan. Dat het kabinet er niet aan vast houdt het begrotingstekort onder de 3 procent te krijgen, is een fik se aderlating voor de WD. Tegelij kertijd riskeert de PvdA forse ru zie met de vakbonden, nu de nul lijn bij de overheid terug is. Die le vert 1,1 miljard euro op. Ook de eerder overeengekomen belasting verhoging van 1,1 miljard euro en 'een kaasschaaf op de overheid' (700 miljoen) gaat waarschijnlijk door. Oppositiepartijen vinden dat het kabinet opnieuw problemen voor zich uitschuift. Zij hadden liever gezien dat de coalitie de 6 miljard al helemaal ingevuld had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4