Beoordeling 4 UIT In de olie KOKEN MET PUCK Een voorraadpiank met kleurrijke potten huisvlijt, da's toch een feest voor het oog! De proeverij grijpt om zich heen in Zeeland: niet gewoon twee of drie gangen, maar een heleboel kleinere gerech ten achter elkaar, of te gelijk om te delen. Bij De Beurs in Vlissingen doen ze het in de maand juni als experiment. En dat bevalt zo goed dat ze er waarschijnlijk mee doorgaan. SP Puck Kerkhoven Mijn moestuin heeft lang braak gelegen. Ben ik even blij dat ik de IJsheiligen gedul dig heb afgewacht, want mei en begin juni waren ongenadig koud en droog. Nu het kwetsbare plantgoed dan toch eindelijk in de grond staat te wiebelen, droom ik al van de oogst. Ik heb visioenen van overvloed. Hoe ga ik die tsunami aan verse groen ten beteugelen? Stel je er niet te veel bij voor. Mijn moestuintje telt misschien 2,5 vierkante meter. Op een dak terras of groot balkon zou het al passen. Maar een lol dat ik er vo rig jaar van had. Het blijft een bij zondere ervaring te eten uit ei gen tuin. Het versterkt in ieder geval mijn gevoel van zelfstandig heid en zelfredzaamheid. Boeken als Overleven op je eigen kmvan Dick en James Strawbridge ver slind ik op het moment. Maar ook Van het land van Alma Huis- kes en Home Made Zomer van Yvet- te van Boven. Je merkt, ik ben nu al informatie en recepten aan het vergaren voor als straks het oogst- seizoen losbarst. Ouderwetse manieren van con serveren hebben mijn bijzondere aandacht. Inmaken in azijn is na tuurlijk ideaal voor groenten die lekker fris en knapperig moeten blijven, zoals komkommer, zilver uien, augurken en rode biet. Maar ook bloemkool- en broccoliroos jes, jonge worteltjes en snij- en sperziebonen. Een andere populaire methode om zomergroenten te conserve- ren is ze op olie zetten. Lekkere extra vergine olijfolie weltever staan, bij voorkeur op smaak ge bracht met wat tenen knoflook en 'harde' verse kruiden zoals ro zemarijn, tijm of laurier. Je kunt het zo gek niet bedenken of het kan in de weckfles of glazen pot met schroefdeksel. Courgettes, aubergines, paprika's in alle kleu ren, paddenstoelen, venkel, artis jokken, olijven, tomaten, zoete uien. Eigenlijk alles wat vol en rond van smaak moet blijven. Wel even grillen of drogen, want het overtollige vocht moet er eerst uit. Bovendien smaken ze dan veel lekkerder en worden ze flexibel zodat je ze bijvoorbeeld kunt oprollen of dicht tegen el- Kleine hapjes als kennismaking In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetg elegenheden. Naóio Berkelder Prijs-kwaliteit Proeven van kleine gerechten is een uitstekend idee; de uitvoering mag van ons wel wat verrassender. We be taalden 70,= voor twee. Entourage Een oud pand met veel sfeer, met een mooi terras voor de deur. Bediening Vriendelijk, geduldig, maar soms wor den we even vergeten. Conclusie: Een prettig restaurant, met gedegen en lekker eten. De formule zorgt voor afwisseling tijdens de avond. Dat we eigenlijk nog nooit bij de beurs aten, komt door het beeld dat we erbij heb ben: we denken - misschien ge heel ten onrechte - aan Tong Pi casso: vis met vruchtjes. Nu er een nieuwe kok in de keuken staan en er een nieuwe koers is gekozen, wordt het tijd voor een kennismaking. Restaurant De Beurs zit in het 'meest historische pand' van Vlissingen, stelt men hier in de menukaart. Een vreemde formu lering, maar wel begrijpelijk: het gebouw óógt heel oud, met de mooie luikjes, het bordes en het leien dak, maar het is 'maar' uit 1635, de Sint lacobskerk bijvoor beeld is ouder. Maar het is wel een beeldbepalend gebouw voor het Bellamypark. We hebben een wat ongelukkige avond uitgekozen: buiten bonkt de DJ van de Colour Run, het hardloopevenement waarbij vijf duizend met kleurstof bekogel de mensen een rondje door de stad rennen. Binnen is het rus tig: er zijn vier tafels bezet. We zitten op rode stoelen aan hou ten tafels met paarse chrysanten in een vaas erop. Het balkenpla- fond en de houten draaitrap ge ven de ruimte iets antieks; aan de muur hangen zwart-wit fo to's van het visserijverleden van Vlissingen. Door de ramen met spijlen kij ken we naar kleurrijk Vlissingen en het grote terras met design- stoelen voor de deur. Om mensen te laten kennisma ken met de nieuwe kaart, heeft de keuken alle porties - en prij zen! - zo'n beetje gehalveerd: „Al les is mogelijk", krijgen we te ho ren van onze serveerster die een Russisch accent heeft als een Bondgirl. „Drie voorgerechten, twee hoofdgerechten of een com binatie van voorgerecht - soep - hoofdgerecht." En dat komt goed uit, want we konden eigenlijk al niet kiezen. We krijgen spontaan een karafje water bij onze glazen witte wijn, die ook al ruim worden ge schonken, en wat brood (pain de mer nota bene, gebakken met Oosterscheldewater) met zelfge maakte tapenade en boter. De scampi van mijn voorgerecht zijn gepaneerd, en smaken een beetje Aziatisch; ze zijn goed van bite: een beetje veerkrach tig. De drie grote garnalen lig gen op een bergje salade van couscous met stukjes tomaat er in en wat rucolablaadjes erop. De zoete saus van rode paprika is prima, maar valt wat weg bij de rest. Mijn tafelgenote begint vegetarisch: ze krijgt rolletjes gei tenkaas met een paar stukjes ge grilde courgette en honing en toefjes puree van aubergine. Onze eerste ronde hoofdgerech ten bestaat uit vis. Ik heb kabel jauw gekozen, die gestoofd is met welgeteld twee vongole, ve- nusschelpen. De vis ligt op een plukje tagliatelle met ziltig-pitti- ge kreeftensaus. Een goede com binatie, vooral als die iets royaler uitgevoerd zou zijn. Mijn tafelge note eet zeebaars: gebakken op het velletje, met een deegflapje met garnalenvulling erbij. „Nou!", zegt ze. „Ik vind dit heeeel lekker." Het zout van de vis combineert goed met de nog warme zoete salsa van tomaat. Enige minpunt: een hele lading gesmoorde uien onderop. Die laat ze liggen. De tweede ronde eten we vlees: ik een stukje zacht varkensvlees met een heerlijk vetrandje eraan en een goede grillsmaak. Er zit een donkere zoete saus bij met mosterdzaadjes en flintertjes spek. Aan de overkant is het lamsfilet, die ook al zo mals is en wordt geserveerd met saus met tijm en knoflook. Bij alle hoofdgerechten zitten dezelfde lamsoren en uitjes. De frietjes zijn lekker, maar niet vers ge schild. Ook de toetjes zijn klein, maar wel lekker. De één eet romige chocolademousse met blokjes chococrème en deegknispers, de ander yoghurtparfait en een heel klein bakje crème fraiche met een sinasappeltwist en zoet-zu- re vruchtensaus. Restaurant De Beurs, Beursplein 11, 4381 CA Vlissingen. 0118 43 04 01 vwwv.restaurantdebeurs.nl Restaurant De Beurs is niet geschikt voor mensen in een rolstoel. 1 I I I Restaurant De Beurs zit in het 'meest historische pand' van Vlissingen, zegt de menukaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44