Festival in een festival UIT 3 www.pzc.nl/uit I DONDERDAG 20 JUNI 2013 Canto Ostinato en Maigret op Zierikzeese beiaard Rosemarie Seuntiëns uit Eindhoven opent een serie van drie zomercon- certen door vrouwelijke beiaardiers op het carillon in de Zierikzeese stad huistoren. Op het programma staat onder meer de Canto Ostinato van Simeon ten Holt. Verder speelt zij een Franse wals, waarin velen de film muziek bij de afleveringen van com missaris Maigret zullen herkennen. Zaterdag 22 juni, museumcafé, Stad huismuseum, Zierikzee, 15.00 uur. De vis wordt nog steeds duur betaald Theatergroep Applaus Sr Rozen uit Zoetermeer brengt het bekende to neelstuk 'Op Hoop van Zegen' van Herman Heijermans met daarin de vermaarde zin De vis wordt duur be taald en met Kniertje als zwaar be proefde vissersvrouw. Heijermans gaf met dit stuk in 1900 inzicht in de maatschappij van destijds met als hoofdthema het standenverschil. Zat. 22 juni, Dorpshuis De Schutse, Burgh-Haamstede, 15.30 en 20.00 u. Vlaamse en Nederlandse dichters bij De Avond van de Poëzie Voordrachten uit eigen werk en 'mu ziek met karakter' vormen het reper toire voor 'De Avond van de Poëzie'. Het programma biedt van mix aan op tredens door Vlaamse en Nederland se dichters: Awoert (Nathan van der Hooft), Annemiek Gerrist, Jan J. B. Kuipers en Maud Vanhauwaert. De muziek wordt verzorgd door Krapuul (f). Presentator is Thijs van Bragt. Zaterdag 22 juni, Grote kerk, Groede, 20.00 uur. Happy Hippies on tour met flower power en protestsongs Zanger Armand, sixties band The Happy Tunes en Nederneil Young als Nederlands beste vertolker van songs van Neil Young laten de tijden van flo wer plower en protestsongs herle ven. Met deze Happy Hippies on tour zal de avond bol staan van de muziek uit de jaren '60 en '70. Een perfecte trip down to memory lane dus voor liefhebbers van het hippie tijdperk. Zaterdag 22 juni, De Piek, Vlissingen, 21.30 uur. VU-orkest speelt werken van Prokofiev, Bartók en Dohnanyi Onder bezielende leiding van dirigent Daan Admiraal (foto) en met inzet van de leden heeft het studentenor kest van de Vrije Universiteit van Am sterdam, het VU-orkest, een uitste kende reputatie opgebouwd. Na op tredens in Rusland, Engeland, Italië en in Muziekgebouw aan het IJ, brengt het orkest in Zeeland werken van Prokofiev, Bartók en Dohnanyi. Zondag 23 juni, Grote Kerk, Veere, 15.30 uur. ook voor pareltjes komen. Dingen klopten heel goed, dat merkte ik aan alles", zegt Van Binsbergen. Die compo sitie bij dat ene sprookje gaf de aanzet tot 'Schrijvers in Concert': optredens met schrijvers en dich ters: Remco Campert, Kees van Kooten, Ramsey Nasr, Josse De Pauw en Toon Teilegen. Het bleek een vliegwiel voor veel meer. Met Josse De Pauw maakte zij onder meer de opera Over de bergen en met Toon Teilegen creëerde zij in middels vier programma's en is een vast kwintet ontstaan. Met de nieuwste productie Het geluk van de sprinkhaan treden zij zondag middag op in Zonnemaire. Het verhaal gaat over een sprinkhaan, die aan de rand van het bos een winkeltje heeft en die niets liever wil dan zijn klanten tevreden stel len. Hij heeft een uitgebreid assor timent van huiselijkheid tot twij fel en zelfs wat verdriet, maar pijn verkoopt hij liever niet. Van Bins bergen omschrijft het programma als een 'lichtvoetig literair familie concert voor mensen van 8 tot 108'. Wat moet een tekst hebben voor haar om enthousiast te worden als componist? „Ik denk de ge laagdheid. Dat hebben de verha len van Toon en die gelaagdheid kan ik ook in de muziek aanbren gen. Zijn verhalen lijken heel een voudig, maar er zit veel symbo liek onder. Muziek en tekst wer ken zo over en weer op elkaar in. Aanvankelijk had Toon zelf wat twijfels over zijn stem. Hij is niet specifiek een performer, maar hij leest geweldig voor. Mensen wor den daardoor meegevoerd in zijn verhalen. Hij is ook een heel con stante lezer, maar brengt wel nu ances aan die per keer verschillen en het is bij een live-optreden na tuurlijk altijd hier en nu. Dat is ook het mooie eraan. Wij passen ons aan. Als muzikanten is het al tijd een kwestie van meebewegen met hoe de tekst gelezen wordt." Het begint dus bij de schrijver. Hij zet - in dit geval letterlijk - de toon. Van Binsbergen noemt het een verrijking dat dit op haar pad is gekomen. „Niet alleen muzi kaal, maar überhaupt voor mijn le ven. Toon is echt een vriend ge worden." Een compositie ligt niet altijd vast, soms kiest ze voor improsiva- tie. „Een enkele keer lezen we geen noten, maar hebben we al leen tekst voor onze neus waarin ik wat woorden heb onderstreept. Een mooi voorbeeld was Met de trein naar Pavlovsk en Oostvoorne, een bundel met verhalen over Toon's Russische grootvader. In het Russisch zijn er 11 woorden voor het begrip 'schuld', elke keer met een iets andere betekenis. Ik had de strijkers en de blazers een soort toonreeks gegeven. Elke keer als het woord 'schuld' voor bij kwam kon dat met een ak koord anders klinken. De ritme sectie speelde een 11/8, een ritme dat bezwerend steeds maar door kon gaan." Van Binsbergen vertelt bezield over haar vak. Jaren gele den trad zij met 'De Grote Brok ken' op bij Festival Zonnemaire Buitengewoon. „Wij hebben veel zin zondag weer eens daar op dat erf op te treden." P Toon Tellegen leest voor. Achter hem het Wisselend Toonkwartet met rechts Corrie van Binsbergen. foto Keke Keukelaar Maric de Ruiter (gitaar) en Swen Blikman (drums) repeteren in een van de vele schuurtjes op Schouwen-Duiveland. Duo Tonen is de naam voor een muzikaalex- periment, bedacht door Jaap Verseput, or ganisator van Club Zonnemai re. Hij vroeg muzikanten van Schouwen-Duiveland eens iets anders dan anders te brengen: een solo of met z'n tweeën of drieën korte uitdagende optre dens van ïo a 15 minuten. Het resultaat is elf korte, unieke pre sentaties op diverse locaties zondagmiddag op zijn erf als 'festival in een festival'. Verseput kwam op het idee door al die kleine en grote schu ren bij boeren, omgebouwd tot oefenruimtes voor bandjes. „Je kunt spreken van een leven dige muziekscene in deze regio. Ik wilde wel eens weten hoe het klinkt achter die schuurdeu ren als er iets nieuws wordt uit geprobeerd. Het liefst romme lig en rauw nog, niet 100 keer gerepeteerd." Verseput legt uit: „Duo Tones is een term uit de drukwereld. In tegenstelling tot full colour wordt er in Duo tonen maar met twee kleuren gewerkt Juist met die beper king kunnen verrassende com binaties gemaakt worden", ver wacht Verseput. Duo Tonen biedt verspreid over de middag: Rowan Ashwin van As met laptop en een veelheid aan instrumenten. Maric de Ruiter (gitarist), geïnspireerd door Kurt Cobain. Willem van Maanen (pia nist) bespeelt de tafelciter. Ger Lagerweij laat archiefop namen horen van zijn vroegere band No No Ego. Rudy Klippel (bassist) be speelt ukelele en zingt daarbij. Stefan en Danny Fokker le ven zich uit met Hammondor gel en leslieboxen. Brian Martens (drums) en Jaap Verseput (saxofoon) gaan aan de slag met beatboxen. Ron de Visser, Everdina Sie- brand en Willem van Maanen brengen teksten over liefde, Zeeland en onrecht. Frans Friederichs verruilt trompet voor klankschalen en begeleidt fluit en zang van An- nelies Vree. Hans Goemans en Jeroen Rosbeek brengen gipsy jazz. Erykk, ofwel Erik de Keij- zer, ofwel dj Nrico laat de ba sis voor een lied horen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43