Speaker Fred Rabout heeft vooral respect voor degene die als laatste binnenkomt o 34 SPORT HARDLOPEND DE ZOMER DOOR D a PZC Stratenloopcircuit Baanwedstrijden Trimlopen Schouwen-Duiveland Noord-Beveland wmmmmmmmm O 2) S) 7) 9) iè ii) ii 13) 22 juni PZC Familieloop Vlissingen 25 juni Boulevardloop IJzendijke 26 juni Sportvissersloop (PZC circuit) Yerseke 27 juni Avondbaanwedstrijd Zierikzee 1 juli Aemstie Run Haamstede 3 juli Stratenloop Zoutelande (PZC circuit) Zoutelande 9 juli Zomerloop Retranchement 10 juli Stratenloop Domburg (PZC circuit) Domburg 16 juli Zomerloop Groede 17 juli Stratenloop Westkapelle (PZC circuit) Westkapelle 23 juli Zomerloop Nieuwvliet 24 juli Hotel Bom Bokaalloop (PZC circuit) Burgh-Haamstede 27 juli Noormannenloop Westkapelle 14) 1$ 16) 17) m 20) 21) 23) 24) 2S 26) door Koen de Vries OOSTBURG - „Hé Jantje. Goed gelo pen jongen. Je ziet er nog goed uit." Wie zaterdag aan de PZC Fa milieloop meedoet of bij de finish langs de kant staat, kan weer mee genieten van het commentaar van speaker Fred Rabout. De Familie loop is aan zijn zesde editie toe, Fred (68) was er zes keer bij. En bij nog heel veel andere hardloopwed strijden op Zeeuwse bodem. Hoe lang Rabout al speaker is bij hardloopwedstrijden, weet hij niet precies. „In elk geval meer dan 25 jaar", denkt de Oostburgen- aar hardop. Ooit maakte hij zijn debuut bij wielerwedstrijdjes en zijn activiteiten breidden zich als een olievlek uit naar allerlei ande re sporten. Uiteindelijk concen treerde hij zich op het hardlopen. Omdat het een prachtige sport is, vindt hij. „De sfeer is tien op de tien keer schitterend. Er is altijd strijd en na afloop zijn alle lopers vrienden. Incidenten zijn er zel den of nooit, de besten hebben geen sterallures, iedereen heeft respect voor elkaar. Kom daar maar eens om bij andere spor ten." Zelf was Rabout vroeger voetbal ler. Keus was er niet, voetballen was de enige sport in zijn omge ving. Als er een atletiekclub was geweest, dan was hij waarschijn lijk gaan hardlopen. Maar De Wie lingen, de atletiekclub uit Oost burg, zag pas een jaar of 25 jaar la ter het levenslicht. „Ik voetbalde bij Aardenburg als linksbuiten. Ik had een goede sprint in de benen, en een hard schot. Als iemand me lanceerde was Fred levensgevaar lijk. Tenzij er een tegenstander in de buurt was, want ik kwam nog geen lantaarnpaal voorbij." Als speaker heeft Fred Rabout, met bijna altijd a la Barend Ba- rendse een geruite pet op het hoofd, het meest respect voor wie- Ierspeaker Wim Hendriks. „Hij was m'n grote voorbeeld. Als de renners de bocht omkwamen, wist hij wie het waren. Verder gaf hij op een losse, laconieke manier commentaar en doorspekte dat met humor", aldus Rabout over de in 1982 overleden im port-Zeeuws-Vlaming. „Maar het belangrijkste is toch dat je jezelf blijft. Je moet niet in het harnas van een ander gaan zitten. Dat werkt niet. Ik ben Fred Rabout, Ze moeten me nemen zoals ik ben." Maar toch lijken de overeenkom sten tussen Hendriks en Rabout groot. Ook Fred Rabout ziet al van verre wie eraan komt en weet over veel lopers wat te vertellen. „Elke loper heeft z'n eigen stijl", legt Rabout uit „De een loopt wat gebogen, de ander juist recht op en weer een ander gooit z'n pootjes naar buiten. En ik bereid me thuis wel voor op een loop. Ik probeer van iedereen wat te we ten te komen." Of hij een zwak heeft voor bepaal de lopers? Rabout noemt geen na men. „Ik heb soms meer respect voor de prestatie van de laatste die binnenkomt, dan voor de win naar. De laatste heeft vaak meer afgezien dan de nummer één. Ik zal daarom nooit m'n positie ver laten voordat de laatste binnen is. Laatste worden is niet fijn. Met na me bij de jeugd vloeit er wel eens een traantje bij de laatste loper. Ik probeer zo iemand altijd een beet je op te vrolijken, op een pedago gische manier", aldus Rabout, die in zijn werkzame leven wiskunde leraar was. Zaterdag krijgt de Oostburgenaar het niet gemakkelijk. Hij kan zich voorbereiden wat hij wil, het gros van de deelnemers zal hij niet kennen. Aan de PZC Familieloop doen traditiegetrouw veel begin 30 juli Zomerloop Zuidzande 31 juli 76e Boulevardloop (PZC circuit) Vlissingen 6 augustus Zomerloop Cadzand-Bad 7 augustus Krekenloop Westkapelle 9 augustus Open baanwedstrijd Goes 16 augustus Open baanwedstrijd Goes 21 augustus Krekenloop Westkapelle 24 augustus Zeeuws baancircuitwedstrijd Terneuzen 24 augustus Halve Marathon Westenschouwen 28 augustus Kreekloop Terneuzen 30 augustus Herselmanloop Kapelle 31 augustus Zeeuws baancircuitwedstrijd Oostburg 31 augustus WNF Pandaloop Oostkapelle door Maurice Steketee Bijna nergens in Nederland worden in de zomermaanden zoveel hardloopwed strijden gehouden als in Zeeland. Tot en met 31 augustus staan er maar liefst 26 loopjes en baanwedstrijden op de kalender, van 100 meter tot een halve marathon. De wedstrijden in het PZC Stratenloopcircuit trekken de meeste deelnemers. Ook dit jaar kunnen de atleten op zes woensdagavonden in juni en juli meedoen aan deze serie wedstrij den. De aftrap is op woensdag 26 juni in Yerseke met de Sportvissersloop. Wie aan het hele circuit mee wil doen, kan zich alleen vandaag nog voorinschrijven via de website inschrijven.nl Ter plaatse inschrijven is ook altijd mogelijk. Deelnemers worden alleen in het klassement opgenomen als ze aan vijf van de zes wedstrij den hebben meegedaan. Op het PZC Straten loopcircuit komen ieder jaar weer honderden atleten af. Ook onder toeristen die vakantie vieren in Zeeland zijn de loopjes in de Zeeuwse badplaatsen populair. De loop met de langste traditie is de Boulevardloop in Vlissingen. Die wordt dit jaar voor de 76e keer gehouden. In Zeeuws-Vlaanderen kunnen sportievelingen op vijf plaatsen weer meedoen aan de traditio nele Zomerlopen. Deze trimlopen worden georganiseerd door atletiekvereniging De Wielingen. ners mee. Het deert Rabout niet: „Ik vind het initiatief van de PZC prachtig. Mensen in beweging krijgen, het is heel belangrijk. Bo vendien lopen ze over een prach tig parkoers. Waar heb je dat in Nederland? Ik zou het zo snel niet weten." Fred Rabout infographic Rolant Quist bron www.atletiekzeeland.nl ïholen Zeeuws-Vlaanderen Zuid-Bevelend Walcheren mjjk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34