TO0S Onrust over reorganisatie bij Defensie houdt nog even aan 49 I I I I I COLOFON 2 IN HET NIEUWS ONGELUK MESTSILO reportage Drie mannen zijn gestikt in een mestsilo in Friesland, een vierde raakt zwaargewond. Maak iemand abonnee! PAUL KUSTERS O VAATJE NIVWE HA&IN0 OP VEÜN0 VCW JAA« «95/000 Ik hoorde hulpgeroep. Maar toen ik bij de silo kwam, was het al te laat EF dus jij dacht; ik dok stoer km died <66.500 want daad 0aan toch no<3 sbnoko bieders overheen... Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Rammen om zoon te redden door Niek Opten en Floor Ligtvoet makkinga - Achter op het erf staat de rode tractor met hefvork. Met volle kracht heeft boer Sjef hiermee geprobeerd een gat te slaan in de grote ronde mestsilo. Daarin bevond zich zijn onwel ge worden zoon Mark (26). De moei te was tevergeefs, want meer dan een grote deuk kon de boer niet veroorzaken. Zijn oudste zoon, beoogd opvol ger van de melkveehouderij bij het Zuidoost-Friese dorp Makkin- ga, stierf gisterochtend in de silo. Evenals twee medewerkers van een reinigingsbedrijf. Een andere man, die gisteren in de buurt de mest van de boer uitreed, is in kri tieke toestand met een traumahe likopter overgebracht naar het UMC in Groningen. In de bewuste silo lag nog maar een klein laagje mest. Volgens de aangedane buurman Hilbrand van der Zijl was een bedrijf bezig de giertank schoon te maken. „Zo'n silo ga je vanaf boven naar binnen. Een man werkte op de bo dem, de andere stond boven op de trap." Van der Zijl was achter op zijn erf aan het werk toen hij iemand bo venop de silo om hulp hoorde schreeuwen. „Ik ben meteen in de auto gesprongen en hier naar toe gereden, maar toen ik bij de si lo kwam, was het al te laat." Hij gebaart dat hij niet verder wil praten en loopt het erf op van de getroffen familie. Net als veel an dere buurtgenoten wil hij de va der, moeder, zoon en dochter een hart onder de riem steken. De hulpdiensten rukten gisteren met groot materieel uit. Bij aan komst van de eerste politieagen ten waren de vier slachtoffers al buiten kennis, aldus een politie woordvoerder. Uiteindelijk heeft de brandweer gedaan wat de boer niet lukte: door een gezaagd gat in de zijkant van de silo zijn de li chamen naar buiten gehaald. Wat is er in hemelsnaam ge- Buurman Hilbrand van der Zijl I Hulpverleners dragen een bran card met een slachtoffer. beurd? Dat moet politieonder zoek uitwijzen. Maar het meest waarschijnlijke scenario is dat de reiniger die binnenin zat onwel werd, waarna ook zijn collega in de silo afdaalde en hetzelfde lot wachtte. Mark, de boerenzoon en een 24-jarige man die toevallig op het erf werkzaam was, zijn op het hulpgeroep afgekomen. „Lamgeslagen, dat zijn we. Hele maal lamgeslagen", verzucht Mar jan Kooistra een paar uur na het ongeval. Zij is samen met haar man bedrijfsleider van loonbe drijf De Weper uit Oosterwolde, waar het 24-jarige slachtoffer, dat nu in een Gronings ziekenhuis ligt, werkt. Het drama bevatten, doet ze nog niet. „Hij had er niets mee te maken. Hij was alleen aan het uitrijden", zegt ze. Hij moet de anderen te hulp zijn gescho ten. Een andere reden kan ze niet bedenken. „Het is een jonge, erva ren kracht." Eentje die volgens haar 'meer dan bekend is' met de gevaren van mestgassen. „We gaan nu meteen naar Gronin gen. Naar hem toe. Ik hoorde net van zijn moeder dat ze hem in co ma houden en op de intensive ca re zuurstof toedienen. Hij zou nu stabiel zijn. Het is afwachten." Het boerengezin dat zijn zoon ver loor, is 'diep geschokt', vertelt bur gemeester Harry Oosterman van Ooststellingwerf na een bezoek aan de melkveehouderij. „Dit is een buitengewoon trieste dag voor de gemeente. Het is hier een hechte gemeenschap, iedereen kent elkaar." De samenkomst 's avonds in het dorpshuis is 'inge togen emotioneel', beschrijft Oos terman. Vragen komen er echter niet van de 230 op de bijeenkomst afgekomen bewoners. „Op de eer ste dag is de schok het grootst", verklaart gemeentewoordvoerder Peter Boomsma. De inspectie SZW, de voormalige arbeidsinspectie, stelt een onder zoek in. DEN HAAG - Het is door reorganisa ties al langer onrustig onder het personeel van het ministerie van Defensie. En een einde hieraan is nog niet in zicht, zei minister Jeani- ne Hennis-Plasschaert gisteren in een debat in de Tweede Kamer. Defensie kreeg onder het vorige kabinet een bezuiniging van een miljard voor de kiezen. Inmiddels lopen er meer dan negentig reor ganisaties. Meer dan twaalfdui zend functies verdwijnen en zes duizend mensen moeten weg bij het ministerie. De ontslagen krij gen dit jaar een gezicht. Maar ook onder het huidige kabi net zijn er nieuwe bezuinigingen ingezet. In het regeerakkoord van WD en PvdA is het ministerie nog een structurele besparing op gelegd van 49 miljoen euro. Daar naast heeft Hennis nog te maken met een aantal andere extra kos tenposten. Het is 'evident dat het einde van de herstructurering nog niet in Het ministerie van Defensie moet nog 49 miljoen euro structu reel besparen, zo staat in het regeerakkoord zicht is en de bijbehorende on rust ook niet', verklaarde de mi nister bij een overleg over het jaar verslag 2012 van haar departe ment Volgens de minister is de te vredenheid onder het personeel dalende. Er is nog een aantal knelpunten. Dan gaat het onder meer over het ICT-project Speer. Het complexe automatiseringproject dat de in formatie over het materieel en het personeel moet stroomlijnen, verloopt al jaren stroef. Hennis vreest dat er opnieuw vertraging zal optreden. Ze hoopt wel de in voering in 2015 nog steeds te kun nen afronden. En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50, De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee 'Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. (*y www.pzc.nl/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2