Speelplaats breidt uit x 7^ t 1 met en horeca Start crowdfunding in Koudekerke •txviïsk nT 3 XI 'ËsÜ»IKF A »»igPk NATUURHERSTEL 24 WALCHEREN Oorlogsmonument opgeknapt soiex Veerse Kreek is nu n door Henk Postma KOUDEKERKE - Vanaf zaterdag is een website in de lucht voor men sen die geld willen steken in Zeeuwse projecten die duurzaam heid of leefbaarheid bevorderen in de eigen omgeving of in een ont wikkelingsland. Beheerder is het Zeeuws Crowd- funding Platform. Wethouder Jaap Melse van Veere geeft zater dagochtend om elf uur het start sein op het biologisch landbouw bedrijf Bioduin aan de Perduins- weg in Koudekerke. De website presenteert projecten van bedrijven of instellingen die op zoek zijn naar geldschieters zo als klanten, zakenrelaties, vrien den, fans, familie en mensen met oog voor duurzaamheid of de der de wereld. Die kunnen via de web site een klein, maar desgewenst ook een groot bedrag in zo'n pro ject steken en daar later eventuele opbrengsten van incasseren. Het Biologisch landbouwbedrijf Bioduin is één van de eerste be drijven die zo aan geld probeert te komen. Bioduin heeft 6.500 eu ro nodig voor een tunnelkas en een wiedbalk. Tijdens de startbijeenkomst wor den nog twee projecten gepresen teerd. De stichting De Krek heeft bijna 8.000 euro nodig om 'mensen met een beperking' op Bioduin aan een zinvolle dagbeste ding en training te helpen. En de rolstoelhockeyclub van de Sport club Gehandicapten Beveland hoopt duizend euro op te halen om in Zeeland een landelijke com petitiedag rolstoelhockey op touw te zetten. Tijdens de startbijeen komst wordt hierover informatie gegeven. Iedereen kan zaterdag op Bioduin terecht. Ook andere biologische boeren en tuinders in Nederland zijn dan open. Crowdfïinding is een nog betrek kelijk nieuwe manier voor bedrij ven en organisaties om aan geld te komen, nu overheden zich te rugtrekken en banken nauwelijks nog bereid zijn bedragen uit te le nen onder de 250.000 euro. Het idee voor het Zeeuws Crowd- funding Platform ontstond bin nen de millenniumwerkgroep van de gemeente Veere. Het is op gepakt door de Stichting Zeeuws Ontwikkelingsfonds, die is opge richt voor het bevorderen van bij zondere projecten ter behoud en verbetering van de leefbaarheid in Zeeland. Voorzitter is Tom Cal- jouw uit Biggekerke. Aan het plat form wordt professioneel meege werkt door Crowdaboutnow, de Zwaartekracht Groep uit Goes en Sauer&Oonk notarissen. Info vanaf zaterdag: www.zcfp.nl WESTKAPELLE - Het oorlogsmonu ment bij de vuurtoren in Westka- pelle wordt opgeknapt. Dat is dringend nodig, want het onder houd was de laatste tijd sterk ver waarloosd, erkent de gemeente Veere. Bouwbedrijf Peters begint binnen kort met de herstelwerkzaamhe den. Dat kost de gemeente 17.500 euro. Het monument is opgericht ter nagedachtenis van de vele in woners van Westkapelle die in de jaren 1940-45 stierven als gevolg van oorlogsgeweld. De gemeente haalt het benodigde geld uit het potje voor onderhoud van kunst in de openbare ruimte. Voor de rest van dit jaar is dat nu leeg. 5P door Maurits Sep GRIJPSKERKE - De bijen- en energie speelplaats Poppendamme is weer open én uitgebreid. Door de komst van Solexverhuur Zeeland zijn er ook solexen te huur. Bovendien is er een brasserie bijgekomen die sinds deze week open is: Brasserie Poppendam. Piet de Meester van Imkerij Pop pendamme en mede-oprichter van de speelplaats sprak onlangs zijn zorgen uit over de toekomst van de Speelplaats Poppendam me. Hij was bang dat die niet meer zou opengaan. De huidige eigenaren waren intussen echter bezig met het vinden van een nieuwe exploitant. Die is gevonden in Solexverhuur Zeeland. Dat bedrijf zat bij de Ka novijver in Vlissingen maar wilde daar weg. In een zoektocht naar een andere plek kwam Solexver huur uit in Poppendamme, zegt M. Bergsma namens het bedrijf. Toen bleek dat ook een nieuwe uitbater werd gezocht voor de Speelplaats, is besloten daar een nieuw bedrijf voor op te richten. „We huren het hele pand, inclu sief de speelplaats en het terrein eromheen. Wij doen de exploita tie nu voor vier tot vijf maanden als een soort snuffelperiode om te zien of wij er een goed gevoel bij hebben en hoe we verder kun nen", vertelt Bergsma. De bijenspeelplaats (voor kinde ren van 2 tot en met 7 jaar) en de energiespeelplaats (voor kinderen van 8 tot en met 13 jaar) zijn daar om al enkele weken weer open. Bovendien is deze week een bras serie erbij geopend waar biologi sche lunchgerechten worden ge serveerd. Solexverhuur Zeeland verhuurt er elektrische solexen. „We zijn twee aparte bedrijven, maar werken wel samen", zegt Bergsma. Hij hoopt op een kruis bestuiving: bezoekers van de Speelplaats Poppendamme die ook een solex huren of solexrij ders die de Speelplaats ontdek ken. „Er zijn genoeg mogelijkhe den elkaar te versterken." www.speelplaatspoppendamme.nl I Toine Poppelaars, Carla Schönknecht en Jaap Melse testen de touwbrug na opening van de Veerse Kreek en Vesten, foto Ruben Oreel OPKNAPBEURT VEERSE KREEK Gebied van ongeveer vier vierkan te km is onder handen genomen. Meer dan vijftig medewerkers van aannemers hebben aan het pro ject gewerkt. 78.000 kubieke meter bagger is uit het gebied gehaald en ook weer in het gebied verwerkt Naast bagger is ook 57.000 kubie ke meter grond uit het gebied ge haald en opnieuw verwerkt, waar van 30.000 kubieke meter grond is gebruikt voor het opvullen van diepe gaten in de grote kreek. Natuurvriendelijke oevers over lengte van 1,6 km zijn aangelegd. Er is 2,5 km aan nieuwe wandelpa den en 1 km ruiterpad aangelegd. Nieuwe beschoeiingen zijn langs de oevers geplaatst over een tota le lengte van 1,85 km. Er is gewerkt met 66,2 ton gerecy cled kunststof, ofwel ruim 44 mil joen gerecyclede flessendoppen. De oevers langs de kreek zijn over een lengte van 1,3 km versterkt met zogenoemde geotubes. Dat zijn met bagger gevulde zakken die onder water liggen en als oeverbescherming dienen. De totale kosten van het project bedragen 5,8 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24