i Yoko Ono erkent verzet ontpoldering ZEELAND Groot speelschip gestrand bij Vrouwenpolder almanak Bijzondere vondst 0 ;l iöER :A!t 3 Blog: Bundei vol met leed van dichtbij Longfiinctieonderzoek onder 385 kinderen toont aan dat wonen in dorpen nabij fabrieken nadelig effect heeft. DONDERDAG 20 juni 2013 www.pzc.nl/zeelandgeb "i •Wfl Sloegebied geeft effect snelweg door Marcel Modde NIEUWDORP - Kinderen die rond het Sloegebied wonen, hebben een iets mindere longfunctie. Maar wanneer ze geen gezond heidsklachten hebben, is dat zon der verdere medische gevolgen. Dat concludeert de GGD uit on derzoek onder 385 kinderen. De resultaten werden woensdag avond gepresenteerd op een bij eenkomst in Nieuwdorp. Een ast matisch kind kan mogelijk wel extra last ondervinden van de luchtverontreiniging. Het negatie ve effect is volgens de GGD verge lijkbaar met wonen in de buurt van een drukke verkeersweg. De longfunctiemetingen waren het vervolg op het gezondheidson derzoek na klachten over de uit stoot van fosforfabriek Therm- phos vorig jaar. Daaruit bleek wei nig verontrustends. Maar omdat kinderen uit de omliggende dor pen aangaven vaker dan gemid deld last te hebben van astma en piepen op de borst en daarvoor va ker medicijnen gebruiken dan el ders in Zeeland, werd besloten tot een vervolgonderzoek. De longprestatie bij de kinderen is op vier verschillende aspecten onderzocht Alleen bij de maxima le uitademingskracht werd een verschil vastgesteld (3,7 procent la ger) ten opzichte van de controle groep leeftijdsgenoten in andere delen van de provincie, aldus arts-onderzoeker Sjef Vrencken. Helemaal zeker dat dit valt te wij ten aan de uitstoot van de indus trie, is het volgens hem ook weer niet. Mogelijk speelt een slechtere ventilatie (vanwege stankover last) op de basisscholen in Borsse- le, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp ook een rol, zei Vrencken in zijn toelichting. Dat zou nader onder zocht moeten worden. Op de matig bezochte presentatie toonden de betrokken ouders zich gerustgesteld. „Je doet alles om het je dochter met astma zo aangenaam mogelijk te maken", reageerde Jarina Geschiere uit Nieuwdorp. „Niet roken in huis, goed ventileren. Dan vraag je je ook af, of hier wonen het niet er ger maakt voor haar. Wanneer ik dit nu zo hoor, dan is dat toch ac ceptabel. Want waar moet je an ders gaan wonen in Nederland?" Ook gedeputeerde Ben de Reu is gerustgesteld. „Met 3,7 procent kun je zeggen dat er statistisch iets aan de hand is, maar in werke lijkheid is het niet de moeite waard." Wethouder Conny Mier- mans van Borsele verwacht boven dien dat de hoeveelheid fijnstof in de lucht door het omvallen van Thermphos en Zalco afneemt. VROUWENPOLDER - Bij Vrouwen polder is woensdag een schip ge strand. Dat was geen ongeluk; het twintig meter lange speelschip is er neergelegd in opdracht van de Stichting Strandexploitatie Wal cheren en enkele ondernemers, waaronder de exploitanten van de slaaphuisjes op het strand bij de Veerse Dam. Kinderen kunnen er op, er in en er omheen klauteren, klimmen en schommelen. In het ruim zijn ook spelletjes en andere activitei ten mogelijk. Er zijn plannen om op het strand ook een waterspeel plaats te bouwen. Die plannen zijn nog niet concreet. SSW steekt ongeveer 50.000 euro in de aanschaf. De ondernemers partici peren in het onderhoud en rege len de winterstalling voor het schip. Want net als de slaaphuis jes wordt het schip na het seizoen weer van het strand verwijderd. Een twintig meter lang speelschip zorgt voor extra vertier voor kinderen op het strand bij Vrouwenpolder, foto Ruben Oreel Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG - Actiecomité Red Onze Polders voelt zich in zijn strijd tegen de ontpoldering van de Hedwigepolder gesteund door Yoko Ono. De Japans-Amerikaanse weduwe van Beatle John Lennon heeft een foto van de Hedwigepolder opge nomen in een expositie die een onderdeel is van het Meltdown Festival in Londen, waarvan Ono de curator is. In die rol heeft ze op geroepen foto's in te zenden waar op activisme is afgebeeld. Dat leid de tot een foto met een winters beeld van de Hedwigepolder met een berijpt bord 'Ontpolderen Nee!' op de voorgrond en de koel torens van Doel in de verte. Magda de Feijter van Red Onze Polders heeft Ono's keuze aange grepen om haar uit te nodigen een kijkje te komen nemen in de Hedwigepolder en zich aan te slui ten bij het protest tegen de ontpol dering. Het actiecomité is van plan de be langstelling van Yoko Ono voor de Hedwigepolder te gebruiken tijdens de informatieavond vol gende week dinsdag in Nieuw-Na- men over de manier waarop de polder zal worden ingericht. Die Bevelandse grootouders nemen hun kleinzonen af en toe mee op een uitstapje, waarbij het nuttige met het aangename wordt verenigd. Laatst ging de reis naar Amster dam. Op het programma stond on der meer een bezoek aan het Scheep vaartmuseum. Zonder meer boeiend en leerzaam, maar het meest intrigerend was toch eigenlijk het voorwerp dat grootouders en kleinzonen bij het te- rugwandelen op de stoep zagen lig gen. Een bh! Een zwarte nog wel. De jongste van het gezelschap bleef lang piekeren over deze bijzondere vondst. Hoe verlies je nu een bh? Eindelijk was hij eruit. „Dat moet wel een héél dom blondje zijn ge weest", concludeerde hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21