Het ontstaan van de 'euromythes' li VERDIEPING 11 DONDERDAG 20 JUNI 2013 Vragend naar de Brusselse bemoeienis komen regel matig frappante idioterieën op waartoe de EU beslo ten heeft, of zou hebben. Europarlementariër Pavel Poe uit Tsjechië verzamelt en ontleedt euromythes op zijn website. Zo'n mythe wordt volgens Poe vaak als volgt geboren: Britse tabloids grasduinen in Brus selse besluiten, schrijven een stuk dat feitelijk klopt maar plakken er een smeuïge en sensationele kop bo ven die vervolgens in andere lidstaten Vrij vertaald' wordt. Op die vertalingen reageren dan weer landelij ke politici en voila; de nieuwe rel is geboren. De media hebben het gedaan? Pavel Poe: „Je ziet vaak dat richtlijnen of regels ver keerd worden geïnterpreteerd, inderdaad ook door de media. Zo werd een recent besluit van de EU om het gebruik van hele hoge concentraties waterstofper oxide te kunnen monitoren door kopers te registre ren in de Tsjechische media flink veranderd. Las ik plots dat kopers van die stof - in welke concentratie ook - een licentie nodig hebben, wat natuurlijk on zin is." Wat is de voedingsbodem voor deze mythes? „Politieke tactiek, angst voor het vreemde, een tekort aan kennis en nationalisme. Brussel is een favoriet mikpunt van nationale politici in een klimaat van groeiende onvrede over de werking van de Europese Unie. Het leidt ook lekker de aandacht af van het ei gen functioneren. Maar het steunen van angst, natio nalisme en xenofobie zal uiteindelijk ook niet hel pen." In hoeverre is de angst voor 'bemoeizuchtige Brussel' terecht? „De grote macht van Brussel is een mythe op zich zelf. Niets belangrijks kan worden ingevoerd zonder de toestemming van de Europese raad van regerings leiders. Dat zijn de ministers-presidenten van elke lidstaat En, eerlijk gezegd, wat is de Europese Unie? Het is een verdrag, dus het kan alleen maar uitvoe ren wat alle verdragspartners overeenkomen. Als mi nisters verschillende dingen zeggen in een bijeen komst en thuis, in de media, dan is het aan het volk om hen de waarheid af te dwingen." WAAR GAAT BRUSSEL ALLEMAAL OVER? Hier gaat de Europese Unie over (lidstaten afzonderlijk kunnen geen ander beleid maken): Douane, mededinging, visbestand. Handelsbeleid, monetair beleid (voor eurolanden). EU en lidstaten delen bevoegdheden: Landbouw, milieu, visserij, vervoer, energie. Ontwikkelingssamenwerking, humanitaire hulp. Uitbreiding EU, interne markt. Rechtspositie/gezondheid werknemers. Grensoverschrijdende politie/justitie-zaken, terrorisme. Asiel/migratie. Consumentenbescherming. EU ondersteunt lidstaten (zodat beleid op elkaar is afgestemd): Onderwijs (erkenning diploma's). Cultuur-, jeugd- en sportzaken. Industrie, telecom en ICT-beleid. Lidstaten bepalen, EU heeft geen bevoegdheden: Onderwijsbeleid, sociale zekerheid, volksgezondheid, belastingen. Ruimtelijke ordening, openbare orde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11