Belastingdienst Huishoudtoeslag in plaats losse toeslagen Aftrek hypotheekrente op termijn naar 30 procent De commissie-Van Dijkhuizen wil het fiscale stelsel grondig verbouwen. Belastingregels moeten eenvoudiger en begrijpelijker. Mensen zullen dan minder snel fraude willen plegen, is de redenering. 8 VERDIEPING FISCALE REGELS antwoordnummer *68: 2000 VC naanerr islillif I Eén toeslag voor het huishouden moet de af zonderlijke zorg-, huur- en kindertoesla gen vervangen. De hypotheekrenteaf trek was door het kabi net al niet meer heilig verklaard. De aftrek moet verder omlaag. Belastingheffing wordt door Chris van Alem Fraude was hét woord dat de af gelopen maanden werd ge bruikt zodra de term 'toesla gen' op tafel kwam. De commissie-Van Dijkhuizen wil dat ondervangen door alle afzonder lijke toeslagen voor zorg, huur en kinder opvang te schrappen en te bundelen in één huishoudtoeslag. Volgens de com missie ligt het voor de hand om ook de kinderbijslag in die huishoudtoeslag on der te brengen. De huishoudtoeslag moet worden uitge keerd nadat de zorgtoeslag door de Belas tingdienst rechtstreeks aan de zorgverze keraar is betaald. Dat voorkomt dat men sen de zorgtoeslag aan andere zaken be steden en zo wanbetaler worden bij hun zorgverzekeraar. „Met geld dat niet wordt uitbetaald aan de burger, kunnen burgers ook niet frauderen", zegt de commissie in haar eindrapport. Boven dien wordt voorkomen dat het aantal van bijna 300.000 wanbetalers oploopt. Burgers blijven wel verantwoordelijk voor een juiste opgave van hun inko men bij de Belastingdienst, die op basis daarvan de zorgtoeslag uitrekent. Blijkt achteraf teveel zorgtoeslag te zijn toege kend, dan vordert de fiscus het surplus terug bij de burger zelf. De huidige afbouw van toeslagen is inge wikkeld, want die verschilt per toeslag. In de praktijk kan afbouw nu tot gevolg hebben dat iemand die netto iets meer gaat verdienen - waardoor het recht op toeslag vervalt - netto ineens fors min der overhoudt als de toeslag worden be perkt of ingetrokken. Dat leidt ertoe dat het voor huishou dens, waar sprake is van meerdere toesla gen, weinig aantrekkelijk is om meer te gaan werken. De commissie-Van Dijkhuizen wil, be halve één huishoudtoeslag, ook een uni form afbouwpercentage waardoor een forse terugval in het netto-inkomen moet worden voorkomen. Het voorstel is om de huishoudtoeslag vanaf het wet telijk minimumloon (1477,80 euro per maand vanaf 23 jaar) te korten met 15 procent voor gezinnen en 21,5 procent voor alleenstaanden. Volgens een doorrekening heeft dat voor 90 procent van de huishoudens die een toeslag ontvangt een effect van min 2 tot plus 2 procent op het inkomen. Voordeel van de bundeling van de toesla gen tot één toeslag en het vooraf inhou den van de zorgtoeslag is dat het huidi ge aantal van 4,6 miljoen toeslagen - goed voor in totaal 10 miljard euro - in één klap vermindert tot 1,4 miljoen; een daling van 70 procent. Als de zorgverze keraar is betaald, ontvangen 2,3 miljoen huishoudens geen toeslag meer. Het heilige huis, met gega randeerde hypotheekrente aftrek, verliest zijn heilige status snel. De commissie-Van Dijk huizen wil op termijn naar een maxima le hypotheekrenteaftrek van 30 procent, zo staat in het adviesrapport over het nieuwe belastingstelsel. Voorlopig is er geen reden tot ongerustheid: de 30 pro cents-grens is pas aan de orde als de rust op de woningmarkt duurzaam is her steld en de prijzen weer een stijgende lijn vertonen. De commissie wil de eigen woning voor de belasting verhuizen van box 1 (inko men) naar box 3 (vermogen), met een nog te bepalen vrijstelling. Voor de kor tere termijn wil de commissie de aftrek in één klap terugbrengen naar 37 pro cent Dat is anders dan het kabinet vorig jaar november voorstelde. In dat plan werd uitgegaan van een geleidelijke be perking - met ingang van 2014 - van de renteaftrek: 28 jaar lang wordt de hoog ste aftrek met 0,5 procent per jaar ver minderd. In 2042 is de aftrek dan ge daald tot maximaal 38 procent. Van Dijk huizen wil nu dus in één keer naar 37 procent, maar tegelijk de schijven van de inkomstenbelasting aanpassen. Het laagste tarief komt dan op 37 pro cent. In het kabinetsplan werd de beper king van de hypotheekrenteaftrek ver zacht met een daling van het toptarief inkomstenbelasting van 52 procent naar 49 procent. Als de renteaftrek daalt naar 37 procent, wil de commissie-Van Dijkhuizen een geleidelijke beperking van de aftrekmo gelijkheid voor bestaande en nieuwe ge vallen. Dat gebeurt aan de hand van een schema dat woningeigenaren moet prik kelen hun hypotheekschuld af te lossen. Dat is overigens geen verplichting. Vol gens de commissie is aflossing van de schuld tot ongeveer de helft van de (ac tuele) woningwaarde voldoende om de huidige financiële risico's - zoals beta lingsachterstand en restschuld na ver koop - weg te nemen. Als pleister op de wonde voor beperking van de aftrek, wil de commissie hele maal af van de overdrachtsbelasting. Die was door het kabinet al permanent ver laagd van 6 procent naar 2 procent. De ingrepen op de huurmarkt sporen met het nieuwe beleid van minister Stef Blok van Volkshuisvesting: de huren stij gen geleidelijk. De meeropbrengst moet door de corpo raties als verhuurdersheffing aan de schatkist worden afgedragen. De op brengst, stel de commissie voor, wordt straks gebruikt om de verlaging van de belastingtarieven te bekostigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8