'Een apartheidssysteem Afghaans leger staat nu in Israël, Nederland wil 6 BUITENLAND 66 Als er genoeg gaten in de afscheidingsmuur worden gemaakt, stort die in 66 Een veilige toekomst voor Brit dikker ondanks minder calorieën Ook Hongarije klaagt oud-nazi aan Dolfijn dood na misbruik toeristen Zeker 20 doden na raketaanslag Syrië ICC geeft vrijaf aan vicepresident Kenia Nieuwe vorm van geweldloos verzet verspreidt zich snel over Turkse steden.' Met dank aan de sociale media. Artiest Erdem Gunduz stond urenlang doodstil op het Taksimplein in Istanbul Politie wist zich aanvankelijk geen raad met het stille protest van de Turken Israël vereist het stichten van een Palestijnse staat LONDEN Britten eten 600 calorieën minder per dag dan 30 jaar geleden, maar ze worden toch steeds dikker door hun zittende beroepen en gebrek aan beweging, zo blijkt uit een vijfjarige studie. Een vol wassene weegt tot 14 kilo meer dan in de jaren 80, ter wijl de dagelijkse calorie-in name 20 procent is gedaald. BOEDAPEST Na Slowakije heeft ook Hon garije een aanklacht inge diend tegen de 98-jarige ver meende oorlogsmisdadiger Laszlo Csatary. De oud-poli tiechef wordt verdacht van medeplichtigheid aan de moord op 15.700 Joden in Ko- sice. Dat lag destijds in Hon garije maar is nu Slowaaks grondgebied. De foto die boosheid opriep. PEKING Een op de Zuid-Chinese kust gestrande dolfijn is overleden, nadat Chinese toeristen met het dier op de foto gingen in plaats van het te helpen. Foto's van de dol fijn verschenen op Weibo, de Chinese variant van Twit ter. Dat leidde er toe dat de toeristen 'schaamteloze bees ten' werden genoemd. DAMASCUS Zeker twintig mensen zijn gisteren omgekomen bij een aanslag met een Grad-raket in de Syrische provincie Id- lib. De raket raakte in de stad Abu Dala het huis van het congreslid Mubarak, een aanhanger van de Syrische president Bashar al-Assad. Hij bleef ongedeerd, zijn broer kwam om. DEN HAAG Vicepresident Ruto van Ke nia krijgt wegens drukke werkzaamheden deels 'vrij af bij zijn proces dat 10 sep tember begint, zo bepaalden gisteren rechters van het In ternationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Ruto zou een rol in politiek straatgeweld hebben gehad waarbij ruim 1.000 Kenianen omkwamen. 'Staande man' houdt stil protest door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Ineens stond hij er. Op het Taksimplein in Istanbul. Zijn rugzak op de grond, zijn gezicht richting het Atatürk Cultureel Centrum waar een enorme afbeel ding van Atatürk hangt, de zo ge liefde eerste president van de re publiek. Urenlang en onbeweeg lijk stond Erdem Gunduz daar. De artiest kreeg snel medestan ders. Rond middernacht had hij gezelschap van tientallen beto gers. Geen menigte die om het af treden van Erdogan schreeuwt, geen molotovcocktails maar een stil protest. Het beeld van de 'Duran Adam' ofwel de 'Staande Man' verspreid de zich meteen via Twitter en Facebook. En ook in Ankara en Iz mir stonden afgelopen nacht men sen spontaan stil. De enorme politiemacht die zich eerst geen raad wist met het stille protest, greep om twee uur 's nachts in en voerde de mensen van het Taksimplein af. Na een kort verhoor werd Gunduz vrijge laten. Zijn bijzondere actie was een protest tegen de regering, te gen al het politiegeweld, verklaar de hij later. Bij dit geweld zijn vol gens een organisatie van Tlirkse dokters ruim zevenduizend men sen gewond geraakt en vier do den gevallen. Gisteren volgden mensen door het hele land het voorbeeld van Gunduz. In nog geen dag tijd is de 'staande man' een nieuw sym bool geworden van het Turkse protest, dat al drie weken voort duurt. Wat begon met een kleine demonstratie tegen de kap van bo men in een park in Istanbul, is uit gegroeid tot een opstand tegen het autoritaire regime van pre mier Erdogan. De woede van veel Türken nam toe door de harde re toriek van de premier en het bui tensporige geweld van de politie. Erdogan verdedigde gisteren in Ankara het politieoptreden. „Ze doen hun plicht. We zullen de po litiemacht verder versterken", waarschuwde hij. Gisteren ver richtten teams van de antiterreur- politie in Istanbul en Ankara huis zoekingen bij tientallen demon stranten. Ook werden invallen ge daan bij de krant Atilim en het persbureau Etkin in Istanbul. De regering werkt aan nieuwe re gelgeving die Twitter en Facebook aan banden moet leggen. Deze so ciale netwerken spelen een grote rol in het protest, vooral omdat tij dens de eerste dagen de Turkse media nauwelijks berichtten over de protesten. Nieuwszender CNN Türk zond op de avond dat de de monstraties in Istanbul uit de hand liepen, een documentaire over pinguïns uit. De dieren zijn inmiddels het symbool van het protest geworden. door Joost Sijtsma DEN HAAG - Hij praat zacht, maar llan Baruch verkondigt een stevige boodschap: er moet zo snel moge lijk vrede komen tussen Israël en de Palestijnen, de tijd raakt op. In 2011 nam Baruch ontslag als ambassadeur van Israël omdat hij niet langer het beleid ten opzich te van de Palestijnen kon verdedi gen. Deze week bezoekt hij op uit nodiging van IKV Pax Christi met vier andere Israëlische en Pales tijnse vredesactivisten enkele Eu ropese landen, waaronder Neder land, om te vertellen dat Europa actiever moet zijn in het weer op gang brengen van het vredespro ces tussen Israël en de Pales tijnen. Het is weer even druk aan dat vredesfront, want op het mo ment dat de delegatie in Neder land is, bezoekt minister van Bui tenlandse Zaken Frans Timmer mans Israël en de Palestijnse Ge bieden en probeert zijn Ameri kaanse collega John Kerry de par tijen weer aan de onderhande lingstafel te krijgen. De Europese landen moeten niet lijdzaam op Kerry wachten, maar een actieve rol spelen, zegt de Israëlisch-Pales- tijnse delegatie. Baruch: „Europa moet ijveren voor een twee-sta- tenoplossing. Een feitelijke an nexatie door Israël van de Pales tijnse gebieden creëert een land waarin de meerderheid uit Pales tijnen bestaat die recht hebben op het burgerschap. Israël wil die volledige rechten niet geven, waardoor het een land met apart heid wordt. Ik denk niet dat Ne derland en Europa dat willen." Afgezien van de normale diploma tieke druk die Europa kan uitoefe nen, heeft Walid Salem - direc teur van het centrum voor demo cratie in Jeruzalem en lid van de Palestijnse Nationale Raad - ook wel enkele praktische tips. Euro pa kan samenwerken met Pales tijnse instellingen in Oost-Jeruza- Walid Salem, vredesactivist lem en ambassades openen in de Palestijnse gebieden. Ook moet de economische hulp aan de Ga- zastrook niet worden geblokkeerd omdat Harnas daar aan de macht is; het geld kan via VN-organisa- ties worden besteed. Een ruime meerderheid van Israë liërs en Palestijnen is voor een twee-statenoplossing, zegt Baruch. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt dat ook te zijn, maar in feite is hij volgens llan Baruch, ex-ambassadeur door onze redactie buitenland KABUL - De door de NAVO geleide buitenlandse troepenmacht ISAF in Afghanistan heeft gisteren de ver antwoordelijkheid voor de veilig heid in heel het land overgedragen aan de Afghaanse autoriteiten. De troepen uit het buitenland gaan nu tot in 2014 hun Afghaanse colle ga's ondersteunen en nemen for meel niet meer het initiatief. Dat maakt de risico's voor de 350.000 Afghaanse soldaten vele malen groter dan voorheen. Ze ge nieten nu niet langer automatisch bescherming van de Amerikaanse luchtmacht en hebben ook niet langer de garantie dat hun gewon den met helikopters geëvacueerd worden. Amerikaanse trainers hebben de Afghanen onder meer geleerd om te gaan met zware ar tillerie opdat ze zelf hun posities kunnen ondersteunen. De oorlog in Afghanistan begon in 2001 met de door de Verenigde Staten ingezette vechtmissie Ope ration Enduring Freedom. Drie jaar later werd de multinationale Inter national Security Assistance Force (ISAF) gevormd. Deze NAVO-mis- sie moest de wederopbouw van het geruïneerde land sturen en be schermen. Een kleine driedui zend geallieerde militairen sneu velden, onder wie 25 Nederlan ders. De strijd tegen de meestal vanuit De Afghaanse president Karzai (rechts) en secretaris-generaal van de NAVO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6