Cyriel Swinne kandidaat voor CNN Heroes Award Inzameling van taxus voor kankerbestrijding Kattenbrokjes mysterie in Friese supermarkt ZEEUWS-VLAANDEREN 25 HISTORISCHE STADSWANDELINGEN GAAN TIENDE SEIZOEN IN Openbaar examen accordeonisten Kookles in teken van gezonde voeding Molenaars vertellen geschiedenis malen Tragelcliënten maken zomerse producten "Dit heb ik nog nooit meegemaakt WOENSDAG 19 JUNI 2013 Sluis kuierend I Gids Diane Gijsel (m) laat wandelaars in de Westpoort zien hoe de vesting Sluis er in vroegere eeuwen uitzag. Daar na laat ze haar 'volgelingen' genieten van het uitzicht over de Damse Vaart en de stad. foto's Mark Neelemans Bezoekers van Sluis kunnen voor het tiende jaar wekelijks deelne men aan een historische stadswan deling van half juni tot de tweede week van september. De plaatselijke VW wandelde vóór 2004 alleen op afspraak met groepen door de stad. Nu kan iedereen (na reservering bij het VW-kantoor) elke dinsdag 's morgens om half elf aansluiten. Deelname kost vier euro per per soon en kan dit jaar tot dinsdag 10 september. De rondleiding duurt normaal ge sproken een uur of twee, zijn er veel kinderen dan wat korter. Gids Diane Gijsel: „Als er veel kin deren bij zijn, doen we een ander soort rondwandeling. Dan strooi ik minder met historische wetens waardigheden, maar stel meer vra gen aan de kinderen zelf. Ik geef mensen ook altijd toeristische tips over mooie wandel- en fietspaden bijvoorbeeld." Een exclusieve rondleiding, bijvoor beeld in combinatie met een culi nair arrangement, is nog steeds te boeken bij het VW-kantoor. door Eugène Verstraeten BARRANQUILLA - Een paar Ameri kaanse vrienden van pater Cyriel Swinne uit Sint Jansteen hebben het initiatief genomen om hem kan didaat te stellen voor de CNN 2013 Heroes Award. Cyriel Swinne (67) werkt sinds 1977 in de sloppenwijken van de havenstad Barranquilla in Colom bia. Hij heeft er voor de allerarm sten onder andere scholen, een ge zondheidscentrum, een bejaarden huis en een dagelijkse middag- maalproject voor zo'n 250 kinde ren en bejaarden opgericht. Pater Swinne komt eenmaal in de twee jaar terug naar zijn geboorte streek. Hij hoopt dat veel Zeeuws-Vlamingen zijn kandida tuur voor de Heroes Award steu nen. „Ik ben helemaal geen held, of het moet er eentje zijn op sok ken", vindt hij er zelf van. „En op applaus zitten we ook niet te wachten. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat onze projecten geen steun waard zijn of nodig hebben." Toen hij in 2003 ridder in de Orde van Oranje Nassau werd, merkt hij al op dat hij liever ondersteuning met geld had dan een speldje. „Maar tot nu toe heb ik me tevreden moeten stellen met het speldje en zonder een en kele cent." Aan de CNN Heroes Award zit voor de laatste 14 finalisten een steun van 50.000 dollar vast en de uiteindelijke winnaar krijgt 250.000 dollar. „En daar zijn we natuurlijk wel in geïnteresseerd, hoewel we ons ervan bewust zijn dat de kans erg klein is dat we zo ver komen." Mensen kunnen Cyriel Swinne kandidaat stellen via de website h ttp-J/CNNHeroes.com/! GROEDE Elizabeth Beukenhorst en Eli- ne Beeke, beide leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool, doen donderdag openbaar mu- ziekexamen op hun accordeon. Ze spelen onder meer muziek van Astor Piazzolla en Boris Borgstroom, maar ook een Ar gentijnse tango en een Russi sche dans. Belangstellenden zijn vanaf 19.30 uur welkom in de Grote Kerk in Groede. HULST Palazollihuis Hulst houdt mor gen een kookles onder leiding van Marty de Kort in de Prak tijkschool Hulst Deze staat in het teken van gezonde voeding op basis van niet-alledaagse re cepten. De lessen zijn in het bij zonder gericht op mensen uit Palazolli's doelgroep, maar ie dereen is welkom. Deelname kost 12,50 euro, opgeven via 0114-310165 of 0653197929. TERNEUZEN Vrijwillige molenaars David de Putter en Steef Nessen van de molen in Spui vertellen donder dag over de geschiedenis van het malen van graan en het ont staan van de molens in Neder land. Zij doen dat in buurthuis De Hoeve aan het Edvard Grieghof 113 in Terneuzen, vanaf 10.00 uur. De bijeenkomst zal onge veer tot 12.00 uur duren. TERNEUZEN Cliënten van Tragel Zorg heb ben een nieuwe lijn producten afgeleverd voor de zomer van 2013. Deze producten, waaron der bijvoorbeeld een deurdram mer of een vlindervilla, zijn al lemaal geïnspireerd op water, natuur en watersport Alle pro ducten zijn door de cliënten ook voorzien van een gedicht. www.tragelzorg.nl/tragel-shop.htm Advertorial: HULST - Deze zomer doen de ge meenten Hulst, Terneuzen en Sluis weer mee met de actie Ver groot de Hoop. Bij de milieustra ten in de drie gemeenten wordt taxussnoeisel ingezameld ten voordele van de kankerbestrij ding. Het gaat om een Belgisch initiatief, waaraan tientallen ge meenten bij onze zuiderburen meedoen. De Zeeuws-Vlamingen sluiten dus ook aan. Het snoeisel van de taxushaag be vat de stof baccatine die verwerkt wordt in geneesmiddelen tegen verschillende soorten kanker. De actie loopt tot en met 31 augustus. Per ingezamelde kubieke meter snoeisel wordt ook nog 50 euro ge schonken aan de kankerbestrij ding. Niet alle taxustakken zijn ge schikt. Alleen het eenjarig snoei sel, takken tot 30 centimeter, van de taxus baccata bevat de stof bac catine. Het is dan ook belangrijk dat het groen afkomstig is van ha gen die jaarlijks worden gesnoeid, melden de gemeenten. Ook moet het snoeisel binnen 24 uur naar de milieustraat worden gebracht. Het best kan het snoeisel tijdens het knippen worden opgevangen op een zeil of doek. Als het wordt vermengd met aarde, gras of an der groen is het waardeloos. Noordwoldse C1000 supermarktondernemer De Tong: Meer weten? Zie elders in deze krant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57