Nieuwe ondergrond en gras na 45 jaar voetbal 26 BEVELANDEN en THOLEN Laatste dienst in kerk Geersdijk Het is geen 'trekpleister van wereld allure' geworden. Maar Veere probeert er nog wat van te maken. Neeltje Jans als de stille geersdijk - Zondag 23 juni is de laatste kerkdienst in de Ontmoe- tingskerk te Geersdijk. Na lang wikken en wegen en veel praten heeft de protestantse gemeente te Wissenkerke-Geersdijk moeten besluiten het gebouw te sluiten. Het kerkgebouw staat al bijna 2 jaar te koop, maar gegadigden heb ben zich nog niet gemeld. Bij het besluit om de kerk te verkopen is ook de sluitingsdatum vastge steld. Uit financieel oogpunt is het niet langer verantwoord om het kerkgebouw in stand te hou den. Elk jaar wordt met verlies af gesloten. Na de speciale zondags dienst (9.30 uur) loopt de gemeen te naar de Opstandingskerk in Wissenkerke. door Henk Postma neeltje jans - Het had een toeris tisch trekpleister van 'wereld allure' moeten worden, even in drukwekkend als de Oosterschel- dekering zelf. Die status zagen de Zeeuwse bestuurders, nu alweer zo'n dertig jaar geleden, wegge legd voor het werkeiland Neeltje Jans, ooit een zandplaat in de wij de Scheldemonding. Drie enorme koepels zouden als een paraplu boven het eiland wor den gebouwd, als symbool voor de eeuwige drang van de Neder lander om z'n voeten droog te houden. De bouwers van de Ope ra van Sidney, het Centre Pom pidou en de Stopera zouden er voor worden aangetrokken. Onder elke koepel kon het pu bliek zich vergapen aan iets waar Nederland grootsheid aan ont leent: een Nationaal Waterhuis houdkundig Museum, een World Fish Centrum en een Expo van onze technologische prestaties op het gebied van waterbouw en off shore activiteiten. En alsof dat nog niet genoeg was, zou het eiland symbolisch met enorme bouten aan de zeebodem worden geklonken. Het dok waar in de pijlers voor de stormvloed kering werden gebouwd, zou wor den drooggelegd. Met daarin 's we reld grootste fontein, die het 'pol derwater' de wolken in spuit. Dat was het plan, afkomstig van de Amsterdamse cineast Louis van Gasteren, waar de provinciale bestuurders zich jaren lang op ver lekkerden. Maar het lukte hen niet om zelfs maar een schijntje bij elkaar te harken van de 100 miljoen harde Hollandse guldens, waarmee ze aan de uitvoering van het plan hadden kunnen be ginnen. In plaats van dat wieken straks op Neeltje Jans negen windmolens, 180 meter hoog de lucht in. Ten minste, wanneer Deltapark Neel tje Jans - met jaarlijks zo'n 300.000 bezoekers nog niet echt een wereldattractie - geen spaak in het raderwerk steekt. Want de Spaanse exploitant van dat attrac tiepark ziet liever niet van zulke grote wentelwieken voor de deur, en grijpt alle juridische mogelijk heden aan om de windmolenbou wers dwars te zitten. Van het plan Van Gasteren is één onderdeel wel uitgevoerd: de ont wikkeling van een belangrijk deel van het eiland als natuurgebied. Voor het overige proberen de over heden, met in hun kielzog onder nemers, er nog wat van te maken. Op het Noordzeestrand kwam een strandtent, vissers namen de Oosterscheldedokken in gebruik voor de teelt van hangmosselen, en straks wellicht ook algen. En aan de zuidkant is er altijd wel wat activiteit rondom de zeesluis. En dan herbergt het eiland nu sinds kort ook een winkel annex restaurant en proeverij van Zeeuwse visproducten. Begin dit jaar liet de gemeente Veere, die het eiland tot haar grondbezit mag rekenen, nog eens de balans opmaken. Het ge bied, zo inventariseerde het Rou tebureau Zeeland toen, 'herbergt een enorm potentieel voor dagre- creatieve activiteiten, waarbij aan sluiting gevonden kan worden bij de unieke combinatie natuur en moderne techniek'. Maar echt veel is daar de afgelopen vijfen twintig jaar nog niet van terecht gekomen. Op het eiland, zo rap porteert het Routebureau, liggen verschillende toeristische voorzie ningen. Maar dat aanbod is 'ver snipperd en soms ook verouderd'. Al vijfjaar geleden lieten het pro vinciebestuur en de gemeente voor Neeltje Jans een 'Kwaliteits plan' opstellen. De uitvoering daarvan was begroot op ruim een half miljoen euro. Bijna de helft van dat geld zou komen uit het provinciaal stimuleringsfonds voor de Voordelta. De rest zou worden betaald door de gemeen te Veere en deelnemende onder nemers. Nu, na vijfjaar, is nog niet de helft van dat bedrag uitgegeven. Er ging 2,2 ton op aan het door trekken van riolering en waterlei ding naar het strandpaviljoen, er werd strandtoezicht en -bewa king geregeld voor het hoogsei zoen en er zijn 'toegankelijke en bereikbare' strandovergangen aan gelegd. Resteert nog 2,9 ton. Het was de bedoeling dat geld te ge bruiken voor de realisering van enkele wandelroutes, enkele infor matiezuilen en de bouw van een kennis- en informatiecentrum met openbaar toilet. Maar dat blijkt te duur en 'is niet meer van deze tijd', concludeert het Veers gemeentebestuur. In plaats daar van is iets nieuws bedacht 'om de recreatieve voorzieningen op het voormalig werkeiland Neeltje Jans van een impuls te voorzien om zo de beleefbaarheid en toe gankelijkheid van het gebied te door Claudia Sondervan kamperland - Het tweede speel veld van W Bevelanders in Kam perland krijgt een nieuwe onder grond en grasmat. Mol Agrocom en de firma Traas en Ovaa nemen het 45 jaar oude veld onderhanden voor een grondige renovatie. De en kele jaren geleden aangelegde drai nage wordt opnieuw geïnstalleerd en de toplaag, met hobbels en bob bels en sleetse plekken is wegge- schraapt. De renovatie was temeer nodig omdat W Bevelanders voor spon sor Amadore een ontvangstfunctie heeft: hotel Kamperduinen wil zich laten gelden als wellness- en trainingslocatie voor de professio nele voetbalclubs en daar horen voetbalfaciliteiten bij. NAC is be gin juli voor de derde keer in Kam perland en de week daarna gaat Cercle Brugge op Noord-Beveland- stage. „Het is promotie voor Noord-Beveland en leuk voor het dorp en de leden, mensen komen geregeld kijken. Ook toeristen als die er weet van krijgen", vertelt se cretaris Theo Clement. De club krijgt een vergoeding voor het veldgebruik, maar er gaan ook veel vrijwilligersuren in zitten, vertelt Robert Mast, hoofd technische za ken. „Ik loop altijd een weekje mee met die clubs. Ik stem er mijn vakantie op af met mijn werkge ver." De trainingen zijn nu op het hoofdveld, maar per september is het tweede veld in puike conditie. Straks hebben de Bevelanders en de voetbalgasten van Kamperduinen weer een egaal veld. foto Marcelle Davidse Proef Zeeland heet de nieuwste publiekstrekker op Neeltje Jans. De vissersfamilie Schot serveert er een keur aan vis-, schaal- en schelpdieren. De zaak huist in de nieuwe productiehal van Neeltje Jans Mosselen, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50