^BERLIJN Man vindt vondeling: 66 We dragen geen gevechtstenue, want we willen geen onrust veroorzaken 4 BINNENLAND MILITAIRE OEFENING Militairen leren in Amsterdam om contact te leggen met lokale bevolking. 66 De beentjes van de baby staken onder een witte handdoek uit Arts berispt over informatie Friso 'Hennatatoeage is schadelijk' PowNed en WNL krijgen 5 jaar uitstel Senaat: alcohol mag pas bij 18 jaar REPORTACE zooyer Kees Tulleken foto ANP AMSTERDAM Neurochirurg Kees Tulleken had geen gegevens over de ge zondheidstoestand van prins Friso na het ski-ongeluk in Lech bekend mogen maken. De informatie was 'onmis kenbaar privacygevoelig', oordeelde het Amsterdamse tuchtcollege gistermiddag. Tulleken had dit nieuws ge hoord van een Oostenrijkse collega. De neurochirurg heeft onzorgvuldig gehan deld, oordeelde het tuchtcol lege. Het legde hem een be risping op. ARNHEM Laat straks op vakantie geen hennatatoeages zetten. De kans dat de tatoeages de schadelijke stof PPD bevat ten, is zeer groot. Daarvoor waarschuwt dermatoloog Harma Stenveld van het Rijnstate ziekenhuis. Henna tatoeages worden aange bracht op de huid en blijven enkele dagen zitten. Ze kunnen jeuk, puistjes, bla ren en roodheid veroorza ken. DEN HAAG PowNed en WNL krijgen vijfjaar uitstel om zich te be wijzen in het nieuwe om roepbestel. Dat hebben de WD en PvdA besloten. Ze krijgen meer tijd om te groeien. In 2020 moeten de jonge omroepen voldoende leden (150.000) hebben en zich aansluiten bij een ande re omroep. Het kabinet eist omroepfusies. Dat besluit viel kort nadat PowNed en WNL waren begonnen. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft giste ren ingestemd met het plan om de leeftijdsgrens voor al coholgebruik te verhogen naar 18 jaar. Een ruime meer derheid in de senaat wil zo overmatig alcoholgebruik door jongeren tegengaan. PW en D66 zijn tegen. De PW vindt het symboolwet geving, D66 vindt alcoholge bruik een eigen verantwoor delijkheid van jongeren en hun ouders. Probleemwijk decor door Peter Winterman AMSTERDAM - Mustafa (18) leunt tegen een muurtje vlakbij de Jeru- zalemkerk in Amsterdam-West. Binnen praten militairen met een predikant over de problemen in de wijk. De soldaten gaan niet in gesprek met Mustafa en zijn vrien den, die elke dag rondhangen in de buurt van de kerk. „Soldaten in onze wijk? Denken ze dat ze in Afghanistan zijn ofzo?", vraagt Mustafa zich af. Amsterdam-West is geen Afgha nistan, maar deze week zijn er wel twintig soldaten 'op missie'. Ze oefenen hun 'gespreksvaardig- heden in de multiculturele sa menleving'. Doel: bij toekomstige missies in staat zijn om contact te leggen met de lokale bevolking. En dan het liefst zonder wapens te trekken. Is het niet een beetje gek om in ei gen land te leren hoe je contact legt met burgers uit vreemde cul turen? „Nee hoor", zegt adjudant Rob van het ïCIMIC-bataljon (Ci viele en Militaire Samenwerking). Militair Aarnout Mijling „Mensen kijken er misschien gek van op, maar het is ontzettend be langrijk om in conflictsituaties de juiste vragen te kunnen stellen." Zeifis Rob (46) al drie keer uitge zonden, voor het laatst in 2005 naar Bosnië. „Als verbindingsoffi cier moet je in no-time weten hoe de verhoudingen in een be paald gebied liggen. Daarom pra ten we bij deze oefening met ver tegenwoordigers van het stads deel, de politie, stichtingen, advo caten, kerken en moskeeën. Dat zijn de mensen met macht." En dat is meteen de reden waar om de militairen Mustafa en zijn vrienden links laten liggen. „Ik denk eigenlijk dat het wel goed zou zijn om die jongeren aan te spreken", zegt Rob. „Maar daar hebben we in ons overvolle pro gramma deze week geen tijd voor. En dat is dus ook niet iets wat we meteen zouden doen als we in het buitenland op missie zijn." Dat er in de buurt wel wat 'gedoe' is met hangjongeren, blijkt in de kerk. Daar vertelt predikant Bas van der Graaf over de overlast die een kleine groep jongeren al jaren veroorzaakt. „Er zijn wel wat inci denten geweest, zullen we maar zeggen", reageert Van der Graaf op de vraag van een soldaat. „Toch is het lang niet zo erg als dertig jaar geleden. Toen kreeg on ze kerk stalen deuren, omdat de houten deuren steeds in brand werden gestoken. Die tijd is geluk kig voorbij." Amsterdam-West staat bekend als een probleemwijk, maar van een echt 'oorlogsgebied' is geen sprake. Dat de militairen juist de ze wijk hebben gekozen voor hun missie 'is toeval', benadrukt mili- ,Mrt 1IS1EF TOURINGCAR Vertrek: 12, 15, 18,21,24, 27, 30 juli, 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23, 26 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Een stadstour voert u langs de Reichstag, de Brandenburger Tor, Alexanderplatz, de Gedachtniskirche en Unter den Linden. Maak een lichttour door Berlijn en een boottocht over de Spree! Uiteraard mag een bezoek aan Potsdam met park Sanssouci niet ontbreken. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Londen Praag Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl a/Xpu/a/y saf of bel 05294696 67 CJJCVWCy.iMÊ Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. door Hans Straus ROERMOND - In een grasveld in Roermond hebben voorbijgangers gisterochtend een pasgeboren baby aangetroffen. Het jongetje maakt het goed. De vinders zijn van slag. „Ik heb de hele dag aan die baby moeten denken", zegt vinder Peter Verheesen. „De beentjes sta ken onder een witte handdoek uit. We hebben het kind toege dekt. De navelstreng stak er nog een stukje uit. Daar zat een klem op. De koude rillingen liepen over mijn rug. Hoofdpijn kreeg ik er van." Verheesen kwam gistermorgen, een minuut nadat drie mannen in het grasveld in Maasniel de vonde ling hadden aangetroffen, aanlo pen met zijn honden. Een wande ling die hij nooit zal vergeten. De 'echte' vinder, Frank van de Port, had al bange vermoedens toen hij op weg naar zijn werk langs het grasveld fietste en de ba by in een witte handdoek zag lig gen. Hij durfde niet alleen terug, bang als hij was voor wat hij zou aantreffen. Samen met twee colle ga's nam hij even later poolshoog- Peter Verheesen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4