Beestjes in borders en big mamma in de zon 26 SCHOUWEN-DUIVELAND HUISNAAM SCHOUW Schouwen-Duiveland kent veel panden en boten met namen. In deze serie worden ze verklaard. HUISNAAM KWAM OP PAND VAN DE BUREN TERECHT Wij dachten dat het zou gaan om een hoeder van schepen door Ali Pankow burgh-haamstede - Op de grond staat een bordje met het woord 'Vogeltjes'Het is goed dat de maakster, Ank van Dijk uit Zwijn- drecht er zelf even bij staat om te verwijzen naar de schutting. Daar op zitten de kleurrijke beestjes van keramiek. Het grapje is kenmerkend voor de vrolijke wijze waarop beelden tuin 'Onder de Dennen' bij Cor- rie van Rees aan de Hogezoom 5 d in Haamstede (locatie 14) is inge richt. Van Dijk kreeg het verzoek dit jaar vooral werk voor de borders WESTERSCHOUWEN te maken. Dat verzoek heeft zij se rieus genomen. De kunstenares maakte een mooie serie vogels, vissen, insecten en bloemen. Ze springen her en der als het ware uit het struweel en trekken de aandacht van de bezoeker zo naar alle hoeken en randen van de tuin. De presentatie roept vaak een glimlach op. Zo duiken eigen wijze roodborstjes plotseling op De Kunstschouw biedt deze week op 40 locaties beeldende kunst en perfor mances. Op basis van een willekeurige keuze langs een route waar de wind ons brengt, worden enkele presenta ties belicht in een dagelijkse serie. (2) tussen de bladeren en wordt een slak van keramiek gepresenteerd compleet met een zoutvaatje. Vrolijk stemmen hier ook de 'Big Mamma's' van Jacky Stappers uit Sittard. Zij werkt in brons en kera miek. In de tuin bij 'Onder de Dennen' ligt de nadruk op de vol slanke vrouwen die zij met kera miek maakt. Billa met haar dikke billen lijkt te genieten van haar wulpse rondingen en Brechita toont trots met een pruilend mondje haar badpak met Delfts blauw motiefje. Maar ook Noa mag er zijn in haar rode badpak met bloemen. En natuurlijk ver dient ook Hilsi in drie verschillen de uitvoeringen alle aandacht. De ze Big Mamma's lijken trots op hun lijf en tonen zich in veel ver schillende poses. Zij koesteren zichzelf in de zon, zonder zich te bekommeren over wat bezoekers nou echt van hun vinden. Tot de gastexposanten behoren ook twee Belgische beeldhouw sters: Mieke Sanders en Bie Men- des. Deze twee vrouwen geven za terdag 22 juni tussen 13.00 en 17.00 uur uitleg over materialen en vormgeving. Sanders schuurt een abstract object van serpetijn net zo lang tot de oppervlakte pre cies de gladheid heeft die ze wil. Het beeld Gezin op reis van Men nes blijkt een blikvanger. De aan blik brengt direct de fantasie op gang en maakt wat melancholiek. Waar gaat dat gezin naar toe? Met al die koffers en anonieme gezich ten lijken ze eerder op de vlucht dan op reis. Wie buiten alles heeft bekeken, doet er goed aan ook nog even het tuinhuis binnen te gaan. Voor het bekijken van sieraden van Corry van Rees en de fotowerken van Hans Oosterom. Huis vol verrassingen uit I Jules Ummels en Annelies van Reesch voor hun pand Scheepherder. „Het huis zit vol holle en loze ruimtes, heel verrassend." foto Dirk Jan Cjeltema Gemeentearchivaris Huib Uil neemt aan dat reeds voor 1570 een achterhuis stond aan de huidi ge Oude Haven 39b in Zierikzee. Het oudste deel van het pand van Annelies en Jules Ummels kan als vervanging daarvan zijn gebouwd. Huisnaam de Scheepherder stond volgens Uil oorspronkelijk op het huis ernaast, nummer 39a. Dat buurhuis was van 1577 tot 1695 herberg de Witten Engel en werd daarna in gebruik genomen als woonhuis. Er kwam toen een gevelsteen op van een herder die enkele schapen voor zich uitdreef en het woord Scheepherder In 1850 werd de Scheepherder ge kocht door 'buurman' Jacob Jan Emerins, een advocaat en notaris door Marijke Vael zierikzee - 'Hei woene Mestreech- tenere'. Het bordje achter de hoge ramen van het pand aan de Zierik- zeese Oude Haven, dat 'hier wo nen Maastrichtenaren' betekent, trekt meer aandacht dan huis naam Scheepherder. Die staat dan ook in wazige letters boven de voordeur, door de nieuwe bewo ner met pen omkaderd. „De huis naam kwam tevoorschijn toen ik de gevel schoonmaakte met water en sop. Heel verrassend", lacht Jules Ummels (66). De voormalige wiskundeleraar verhuisde begin dit jaar met echt genote Annelies van Reesch (67) vanuit Maastricht naar Zierikzee. Dit, op uitnodiging van dochter Sanne. Zij ging hun in 2008 voor om samen met echtgenoot Daniël Joppe de natuurvoedingswinkel van diens grootvader voort te zet ten. „We dachten jaren na over Sanne's vraag, want we zijn ge hecht aan Maastricht," bekent An nelies. Dicht bij hun enig kind, schoonzoon en kleinkinderen wo nen gaf toch de doorslag. Evenals de mooie oude panden die in Zie rikzee te koop stonden. „Wij hou den van oude huizen met ruim te," vertelt het echtpaar dat in Maastricht onder aan de Sint Pie tersberg een historisch pand be woonde. Stijl en sfeer daarvan her kenden ze in de Scheepherder, een huis uit 1570 dat door zijn in deling, authentieke details en vele holle en loze ruimtes vol verras singen is. „Ik ben benieuwd wat de muren zouden vertellen als ze konden spreken," zegt Annelies, die evenals Jules grote interesse heeft voor historie. „Nu de ver huisdozen zijn uitgepakt willen we alles opzoeken wat bekend is over dit huis, de Oude Haven en de stad Zierikzee." Een tipje van die sluier werd reeds opgelicht door mensen waarmee Jules en Annelies aan de praat raakten tijdens de Paarden markt én via internet. „Het schijnt dat meerdere oude pan den in Zierikzee de naam Scheep herder dragen of hebben gedra gen. Wij hadden het idee dat daar mee een hoeder bedoeld zou kun nen worden van schepen die hier de haven binnenvoeren. Maar het schijnt echt schaapherder te bete kenen want op internet staat dat dit huis een gevelsteen had met daarop afgebeeld een herder en drie schapen." Die steen is voor alsnog onvindbaar. Maar Jules en Annelies zijn al heel blij met de huisnaam die zo verrassend te voorschijn kwam. „We hebben ie mand gevonden die de letters pre cies zo terug kan schilderen als ze er vroeger uitzagen." Het stel koes tert authentieke details die zij in hun nieuwe onderkomen aantrof fen, zoals de witte afbeeldingen op het glas van de dubbele gang deuren, de vensterbanken waarin men kan zitten, de zware moer- balken in het achterhuis en de marmeren vloeren, die deels schuil gaan onder houten vloerde len. „Wij willen ze weer tevoor schijn halen want we zien liever oud marmer met wat scheuren, dan een strakke nieuwe vloer." Annelies van Reesch De vensterbanken van de Scheep herder zijn échte vensterbanken waar men zat om zo lang mogelijk van het daglicht te profiteren. Huisnaam Scheepherder kwam te voorschijn toen Jules Ummels de gevel schoonmaakte met water en zeep. I De in glas-in-lood afgebeelde heer Schimmelpenninck zou de eerste bewoner zijn van het pand. De ge meentearchivaris betwijfelt dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44