Kattenbrokjes mysterie in Friese supermarkt Patiëntenvereniging en kerken zien groeiende hulpvraag in zorg SCHOUWEN-DUIVELAND 25 Samenzang 1 98.- 29.- 89.- 69.- 59.- 29.- 25.- 59«- i 198.- Het kan zijn eigen molen worden. Daar wil je als molenaar wel wat voor doen "Dit heb ik nog nooit meegemaakt MOLENS OP SCHOUWEN-DUIVELAND ntode sweaters v.a. kolberts v.a. overhemden korte mouw v.a. jack's v.a. overhemden lange m. 2 voor pantalons, o.a.jeans v.a. overhemdem casual lange m. v.a. polo shirts v.a. vesten v.a. kostuums v.a. Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118 612508 WOENSDAG 19 JUNI 2013 die draait BURGH-HAAMSTEDE - Het Chr. Sa mengesteld Mannenkoor Zeeland verleent zaterdagavond 22 juni medewerking aan een samenzang- avojid in de Hervormde kerk in Haamstede. Organist is Martin Weststrate. Aanvang 19.30 uur. 'Rust roest', weet een beetje mole naar als geen ander. „Het is alge meen bekend dat als een molen niet draait er na een jaar of vijf tien een grote restauratie nodig is." Een molenaar verhelpt, ter wijl hij draait, sneller allerlei klei ne gebreken. Daarnaast gaat hij, als er wat aan de hand is, er snel ler bij de eigenaar achteraan om de boel in orde te houden. „En het is ook toeristisch gezien inte ressant. De belangstelling voor een draaiende molen is veel gro ter dan voor een molen die stil staat", stelt Van der Steen vast. Voor Van der Steen, die naast de molen een restaurant en molen winkel drijft, is ook dat een be langrijk aspect. Op Schouwen-Duiveland zijn een stuk of tien molenaars actief. Daar zit in de loop van de jaren wel wat beweging in, weet Dirk Haak - molenaar in Nieuwerkerk en Zonnemaire, (bouwkundig) molenadviseur en in het verleden jarenlang betrokken bij vereni ging De Zeeuwse Molen en het Gilde van Vrijwillige Molenaars afdeling Zeeland. Van tijd tot tijd melden zich belangstellenden aan, overziet Haak de golfbewe gingen door de jaren heen. Met uiteenlopende motivatie, somt Van der Steen op. „Liefde voor de techniek, het werken met weer - met de elementen, het leuk vinden om een product te maken of erg geïnteresseerd zijn Dirk Haak in het verleden. Maar het is ook gewoon een vorm van vrijetijds besteding. Je hebt als molenaar na tuurlijk een behoorlijke vrijheid." Een beetje molenaar heeft heel wat voor zijn hobby over. Op de molen in Zonnemaire bijvoor beeld is nu een molenaar uit Zuid-Beijerland aan het werk. Die maakt vele kilometers om Haak, die zijn werk als molenaar aan het afbouwen is, op te volgen. Haak: „Het kan zijn eigen molen worden, daar wil je als molenaar wel wat voor doen. Dan kun je he lemaal volgens eigen inzicht draaien". Andersom is het voor een molenaar-in-hart-en-nieren best moeilijk om los te laten. „Op een gegeven moment moet je een stapje terug doen. Maar het is soms net alsof je je eigen begrafe nis aan het regelen bent." www.vrijwilligemolenaars.nl en www.zeeuwsemolens.nl Renesse Burgh-Haamstede Eikerzee Moriaanshoofd Brouwershaven Zonnemaire Dreischor Zierikzee Nieuwerkerk Oosterland plaats naam bouwjaar type eigenaar omwentelingen in 2012 Brouwershaven De Haan 1724 Grondzeiler particulier 0 Brouwershaven Windlust 1935/1955 Achtkante kleine stellingmolen gemeente 2000 Burgh-Haamstede De Graanhalm 1847 Stellingmolen particulier 543.511 Dreischor Aeolus 1739 Grondzeiler gemeente 9764 Eikerzee De Lelie 1868 Grondzeiler gemeente 1.238.660 Ellemeet 't Hert 1748 Grondzeiler particulier 17.911 Moriaanshoofd De Zwaan 1886 Achtkante Grondzeiler stichting 61.893 Nieuwerkerk S9MHSS9M 1844 Grondzeiler gemeente 8021 Oosterland 1752 Grondzeiler stichting 30.504 Zierikzee De Hoop 1850/1875 Stellingmolen gemeente 648.489 Zierikzee Den Haas 1727 Stellingmolen gemeente 316.361 Zonnemaire De Korenbloem 1873 Stellingmolen gemeente 30.636 Advertorial: B Noordwoldse C1000 supermarktondernemer De Jong: door Ali Pankow infographic Willem Adriaansens bron molendatabase.nl 'wmtmï1 Eltemeet jdiïwidi/lce NIEUWERKERK - Zonder nauwere sa menwerking tussen de kerken en de Nederlandse Patiënten Vereni ging (NPV) zal het niet mogelijk zijn aan de toenemende hulpvraag in de zorg op Schouwen-Duiveland te voldoen. Een goede coördinatie daarvoor is een eerste vereiste. Die conclusie werd getrokken tij dens een zeer drukbezochte infor matiebijeenkomst van de NPV maandagavond in seniorenwoon complex Steenzwaenshof in Nieu werkerk. Door drastische bezuinigingen in de zorg zullen de hulpvragen tal rijker en complexer worden. De zogeheten 'kanteling' van de WMO houdt in dat mensen veel meer zelf moeten gaan regelen om in hun zorgbehoeften te voor zien. Arianne Diepenveen, mede werkster van het landelijk bureau van de NPV in Veenendaal, was naar Nieuwerkerk gekomen om te vertellen wat dit in de praktijk kan betekenen. Zij schetste een beeld van de cyclus hoe in Neder land met de zorg voor de mede mens is omgegaan. Zo was er tot het eind van de 18e eeuw alleen de armenzorg. Mensen, die geen geld hadden om hun verzorging te betalen, waren afhankelijk van de barmhartigheid van kerken, kloosters en particulieren. Met de AWBZ lanceerde het Rijk in 1968 een collectieve verzeke ring voor 'Bijzondere Ziektekos ten'. Daar kwam in 2007 de WMO voor in de plaats met te vens de verschuiving van deze taak naar de burgerlijke gemeen ten, die voortaan ook zelf voor de tekorten opdraaien. Inmiddels is bekend dat er flink bezuinigd gaat worden op de uitgaven voor zorg voorzieningen. „Voor de NPV lig gen hier kansen vanuit onze bij belse opdracht, maar ook valkui len", aldus Diepenveen. Aan de hand van praktijkvoorbeelden liet zij de zaal beoordelen welke hulp vragen wel of niet reëel zijn. „Wie wil er één keer per week met mijn demente moeder een wandeling maken?" Op die vraag gingen alle groene kaartjes de lucht in. Behalve één. De man met het rode kaartje vond dat 'die dochter ook zelf die wandeling met haar moeder kon maken'. „Öf zoon", nuanceerde Diepen veen. Ook schetste zij dat die dochter of zoon veraf zouden kun nen wonen en al minstens één keer per week zelf langs kwamen. Gerard Krakeel van het Overlegor gaan Gereformeerde Gezindten op Schouwen-Duiveland liet we ten dat dit najaar overleg zal plaatsvinden met het gemeentebe stuur over de wijze waarop de be treffende kerken binnen deze groepering vanuit hun bijbelse op dracht aan de hulpvraag tegemoet kunnen komen. Ook hij acht een goede afstemming met vrijwilli gers van de NPV van groot be lang. Els Lodder van de regionale NPV pleit in dit verband voor de inzet van subcoördinatoren om za ken goed op elkaar af te stemmen. Meer weten? Zie elders in deze krant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43