Plompe Toren Burghsluis flink verwaarloosd Het oude molenaarsgen werkt nog steeds door ERFGOED 24 SCHOUWEN-DUIVELAND Molenaar Martin van der Steen wil meer mensen enthousiast krijgen voor het molenaarschap. LANGSTRAAT 7 ARNEMUIDEN 0118-603805 Toerisme gebaat bij molen door Esme Soesman ELLEMEET - Aan de muur in het 'buuluus' van molen 't Hert in Elle- meet hangt een zwart-wit portret van ome Jan. Hij was de laatste oom van Maarten Dijkman (79) die op de uit 1748 stammende grond- zeiler heeft gedraaid. De Dijkmannen vormden een be kende molenaarsfamilie op (en rond) Schouwen-Duiveland. De familie bezat op een gegeven mo ment negen molens, waaronder die in Ellemeet, Eikerzee, Haam stede en Nieuwerkerk. „Mijn over grootvader is begonnen met het witten van molens. Bijna alle mo lens waar een Dijkman op ge draaid heeft, zijn wit." 't Hert is een exemplaar apart. Het is de enige molen in Neder land met een apart builhuis, waar in de machine staat waarmee het meel werd gezeefd. Maarten is ei genaar van het bouwwerk. Met zijn zus en broers erfde hij 't Hert jaren geleden. „Maar zij vonden er niet zo veel aan." Maarten Dijk man's pa hing de familietraditie van molenaar zijn als eerste telg aan de wilgen. „Hij zag geen brood meer in het zakken sjou wen enzo. Daar heeft hij uiteinde lijk ook wel gelijk in gehad na tuurlijk." Vader Dijkman stortte zich op het oplappen van fietsen en motoren, in eerste instantie in het varkenskot naast de molen van Haamstede. In de loop der ja ren bouwde hij zo een garage- en taxibedrijf op. Maarten, die zijn droom om piloot te worden in rook zag opgaan na een heftig ziekbed, kwam bij zijn pa in de zaak terecht. Maar het molenaars gen werkte door. Als hobbyist liet Maarten de wieken van 't Hert weer draaien. „Het is een oude tra ditie dat er een Dijkman op de molen zit. Dus ik dacht: laat ik dat dan maar doen." Maar ook los van zijn molenaarsbloed, kan Maarten intens van een molen ge nieten. „Dit is voor.het landschap toch een veel mooier zicht dan die turbines van nu." I Ome Jan Dijkman Maarten Dijkman in de wieken van molen 't Hert. Dijkman komt uit een oud molenaarsgeslacht. Zijn vader en ooms zijn allen geboren op molen De Lelie die op een steenworp afstand van 't Hert ligt foto Izaak Verkeste ELKERZEE - Molenaar Martin van der Steen heeft vorig jaar meer dan 1,2 miljoen omwentelingen gemaakt met 'zijn' molen De Le lie in Eikerzee. Geen kunst, zegt hij zelf. Van der Steen woont en werkt namelijk naast de molen. Toch zou hij graag meer molens op Schouwen-Duiveland vaker draaiend willen zien. Te vergelijken zijn de aantallen omwentelingen niet. Een molen met een gunstige ligging draait sneller meer uren. En datzelfde geldt voor een molen aan huis. Maar dat er molens zijn die op jaarbasis net zoveel draaien als hij soms op een dag haalt? „Dan zou je zeggen: we hebben meer mole naars nodig. Het zou leuk zijn als er meer vrijwilligers kwamen. Ook wat meer jonge mensen zou prettig zijn." door Ton van den Nouweland BURGHSLUIS - De Plompe Toren aan de Oosterschelde bij Burghsluis staat er al weken verwaarloosd bij. Beheerder Natuurmonumenten be looft het monument aan te pak ken. De carrousel in het halletje bene den draait niet meer, zodat de le gende van Westenschouwen niet meer te horen is. Het 'Bladerend Boek' op een plateau bijna boven in de toren doet het ook niet meer. Verder is het klimtouw langs de wenteltrap vochtig, vies en versleten. Overal in de toren ligt zwerfvuil. De toren is eigen dom van de stichting Monumen ten Schouwen-Duiveland, maar wordt gehuurd door de vereni ging Natuurmonumenten. Beheerder Scheldegebied Anneke Mesters van Natuurmonumenten erkent dat de toren hoognodig on derhoud behoeft „Touw en zwerf vuil gaan we op zeer korte ter mijn aanpakken. Voor het carrou sel wacht onze installateur nog op een onderdeel." Het Bladerend Boek komt mogelijk niet meer te rug. Mesters: „Dat is verouderd. De installateur wil er nog even naar kijken, maar kan niets garan deren. Als het niet meer te maken is, halen we het eruit. Beter niets dan een attractie die niet werkt." Vrijwilligers van Natuurmonu menten hebben onlangs de bui tenkant van de toren schoonge maakt. Het carrousel dat de legende van Westenschouwen moet vertellen, hangt er geluidloos en onbeweeglijk bij. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42