Eis acht jaar voor woning Radboud is veiliger door samenvoegen van alle dossiers IN HET NIEUWS 3 111 J 1 vuur Ai. Behandelingen op verschillende afdelingen van het ziekenhuis komen voortaan in één dossier UMC St Radboud is het vierde ziekenhuis in Neder land dat met computerpro gramma Epic gaat werken Het Openbaar Ministerie ge looft dat de vier het echt paar achtervolgden tot hun huis. WOENSDAG 19 JUNI 2013 het hol van de leeuw door Frank Hermans NIJMEGEN - Minder fouten met me dicijnen. Patiënten consulteren hun arts vanachter de computer thuis. De dokter stelt de therapie bij, op basis van pijnscores die een patiënt vanuit huis naar hem e-mailt. Door het snel kunnen koppelen van rele vante patiëntengegevens wordt we tenschappelijk onderzoek een heel stuk gemakkelijker. Dat zijn de zegeningen van een nieuw computersysteem dat het UMC St Radboud in Nijmegen per 27 oktober in gebruik neemt, in plaats van meerdere malen ad ministreren, belandt alles in één 'geïntegreerd' elektronisch patiën tendossier. Projectleider Gert-Jan Borghuis legt uit: „Het maakt niet meer uit of je bij de oogpoli, de spoedeisen de hulp of de verpleegafdeling bent. Alles komt in hetzelfde dos sier, van de inschrijving en aan vragen voor onderzoek tot ver pleegkundige rapporten en nabe handeling en rekeningen uitschrij ven aan toe." Een voordeel is dat baliemedewer ker, arts en verpleegkundige niet meer steeds dezelfde vragen hoe ven te stellen. „Omdat ze allemaal toegang hebben tot de meest re cente informatie." Epic heet het revolutionaire com puterprogramma. Het UMC is het vierde ziekenhuis in Nederland dat ermee gaat werken, het eerste academische in Europa. Borghuis: „In Amerika wordt er al mee ge werkt in driehonderd ziekenhui zen. Mondelinge opdrachten van de arts voor aanhangen van infuus of aanvragen van bloedonderzoek volstaan niet meer. „Eerst moet de dokter de aanvraag invoeren. Door striktere registratie kun je niks meer vergeten." Het uitdelen van medicijnen wordt eveneens veiliger door bar code en scanner. De digitale poli waarmee patiën ten via internet vragen kunnen stellen bij de behandelend arts en labuitslagen inzien, wordt stan daard voor alle patiënten. „Ieder een kan met een wachtwoord in loggen in zijn dossier. Thuis, in het stadspark, maar ook in het zie kenhuisbed kun je de medische voortgang volgen op tablet of pc", stelt Borghuis. Patiënten kunnen thuis pijnsco res invoeren, bijwerkingen van medicijnen, melden of ze be nauwd zijn en de specialist kan op afstand de therapie bijstellen. „Een patiënt die een spoedcon- sult wil, kan zelf een aanvraag ver sturen." Huisartsen in de regio krijgen ook een aansluiting. Het Cani- sius-Wilhelmina Ziekenhuis in Nijmegen stapt in 2014 over op Epic. „Veel patiënten komen bij beide ziekenhuizen. Nu werken we in eigen patiëntendossiers, straks niet meer. We gaan niet meer doorverwijzen maar doorbe- handelen, de overdracht wordt veiliger." En rekeningen 'achterstallig' in dienen gaat aan banden. „Het pro gramma is zo ingericht dat artsen de declaraties indienen bij het ontslag van de patiënten." kent de directeur van AnsaldoBre da niet. Om de simpele reden dat hij die kritische rapporten waar de NS en de NMBS mee zwaaien nooit heeft gekregen. En dat ca deautje aan Kaddafi was wellicht niet slim, maar dat is gebeurd in een tijd dat hij nog niet de leiding had. Het bonnetje van de Fy- ra-treinstellen dan? „Een trein le veren met een bonnetje, dat rijmt niet", zegt de Italiaan via de ver taalster. Volgens het contract moet de fabrikant defecten verhel pen. En voor regulier onderhoud kan de NS een onderhoudscon tract afsluiten met AnsaldoBreda. Dan gaan ze in Nederland en Bel gië niet opnieuw in de fout met het onderhoud, redeneert hij. Want de problemen die begin dit jaar ontstonden met de Italiaanse Fyra-treinstellen, zijn het gevolg van slecht onderhoud en dom rij gedrag. Met volle snelheid door de sneeuw razen, dat is niet slim. Dat weet iedere Nederlander, stelt Manfellotto. „Iedereen weet dat in Nederland het hele land plat ligt als het sneeuwt." De Italiaanse pogingen om de V250 alsnog op het Nederlands- Belgische spoor te krijgen, zijn creatief en nobel. Maar al was Manfellotto ter plaatse op z'n kop gaan staan, het standpunt van de aanwezige politici staat al lang vast: V250 gaat naar de schroot hoop. Het vertrouwen in de fabri kant, die in Denemarken, Noor wegen en Zweden ook al proble men had met geleverd materieel, is tot een nulpunt gedaald. NS en NMBS gaan proberen via lange ju ridische procedures hun geld te rug te krijgen. Twee dikke rappor ten van onafhankelijke deskundi gen bieden daar genoeg munitie voor, weten de beide spoorwegen die inmiddels al vergaande ge sprekken voeren over alternatieve oplossingen. Onzin, vindt Manfel lotto na afloop van de bijeen komst. Morgen kan er een V250 tussen Amsterdam en Brussel pendelen. En in de herfst is een dienst met vijf Italiaanse treinstel len mogelijk, verzekert hij voor dat hij de lange roltrap in de Twee de Kamer afdaalt. Een belofte die Nederland eerder heeft gehoord. ARNHEM - Een 26-jarige man uit Beekbergen die 8 augustus 2012 betrokken was bij een gewelddadi ge overval op een echtpaar in hun woning in Voorthuizen, moet 8 jaar cel krijgen. Voor een andere over val op een 93-jarige man in Zeist zou hij 4 jaar moeten zitten. Dat heeft het Openbaar Ministe rie (OM) dinsdag geëist bij de rechtbank in Arnhem. Een 28-jari- ge Arnhemse die bij de Voorthui- zense overval betrokken was, hoorde 4 jaar cel eisen, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Bij die bloedige woningoverval kwam een van de vier overvallers, een 27-jarige man uit Ede om het leven. De bewoner stak de Ede- naar 14 keer met een mes. De zaak tegen een 34-jarige Culem- borgse verdachte werd uitgesteld wegens een zieke advocaat. De vier vermeende overvallers had den volgens het OM het echtpaar - en hun aanhanger met 2 moto ren - even daarvoor vanaf een ter rasje op de Veluwe gespot. Het OM gelooft dat de vier het echtpaar achtervolgden tot hun huis. De Arnhemse belde aan met een smoesje, waarna de andere drie de woning binnendrongen. Het echtpaar werd met stenen ge slagen, met mesjes belaagd, met pepperspray bespoten en onder schot gehouden. De bewoner werd drie keer beschoten. De kort daarop gealarmeerde politie trof de zwaargewonde Edense overval ler buiten aan, het wapen nog in zijn bezit. Zijn kompanen waren gevlucht. Het gewonde echtpaar werd in het ziekenhuis opgeno men en daar aanvankelijk als ver dachte aangehouden. Ze worden niet vervolgd. De man die stak handelde uit noodweer. Zowel de vrouw als de Beekberger zeggen dat zij niet wisten dat de inmid dels dode Edenaar een overval van plan was. Maurizio Manfellotto, de topman van de Italiaanse treinenbouwer AnsaldoBreda, verdedigt zijn Fyra-hogesnelheids- trein tegenover deskundigen en Tweede Kamerleden, foto Jerry Lampen/ANP stofzuiger het geld terug als je het bonnetje bewaart, en bij een trein niet? En hoe veilig is een trein met meer dan tweeduizend straf- punten in de wetenschap dat tien punten al voldoende is voor een rijverbod? Hoe kun je een treinfa- brikant vertrouwen die stiekem een voor Denemarken bedoelde hogesnelheidstrein aan de inmid dels afgezette Libische dictator Muammar Kaddafi cadeau doet? Manfellotto doet zijn uiterste best om de vragen naar behoren te be antwoorden. Die strafpunten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3