Veertig jaar Schouwse Plompe Toren wordt opgeknapt Pater Swinne kandidaat voor CNN Heroes Award in alle kleuren van de regenboog 26 WALCHEREN Raad heeft haast met ombuigingen Hoogste punt nieuwbouw Serooskerke De gemeente Middelburg zet een kleine 10 miljoen vast om risico's van het grond bedrijf af te dekken. Dat voelt niet lekker. Grond zwaar op de maag door Theo Ciele MIDDELBURG - Van flappentap tot klaagmuur. Kernachtig verwoord de D66-raadslid Rob van Eijkelen- burg dinsdagavond het gevoel bin nen de Middelburgse politiek over het gemeentelijk grondbe drijf. De gemeente Middelburg is een van de grootste grondbezitters, in hectares en in euro's, van de pro vincie Zeeland. Er staat voor 100 miljoen euro in de boeken. Stren gere boekhoudkundige regels dwingen de gemeente om voor zichtigheidshalve een kleine 10 miljoen euro opzij te zetten. Enke le jaren geleden leverde het grond bedrijf jaarlijks miljoenen op die de gemeente kon gebruiken voor allerlei projecten. Die tijd is voor bij. Er moet nu juist vrij besteed baar gemeentelijk spaargeld ge stort worden op de geblokkeerde rekening van het grondbedrijf. Een flink deel van de raad ziet de ontwikkelingen rond het grondbe drijf met grote zorgen aan. Vanuit verschillende hoeken werd de vraag gesteld aan hoeveel nieuw bouwwoningen daadwerkelijk be hoefte is. Wethouder Saskia Szarafinski ont kende dat het college het pro bleem luchthartig oppakt door de kwalificatie 'gezond' te gebruiken voor de conditie van het grondbe drijf. Szarafinski: „De cijfers zijn ons ook niet meegevallen. Het zit door de economische crisis ook niet mee." Maar de gemeente heeft de ontwikkelingen van het grondbedrijf wel in de hand. „En ook deze crisis zal weer voorbij gaan." Luc Vandezande (GroenLinks) vond de voorspellingen voor de behoefte aan nieuwe woningen - crisis of geen crisis - veel te opti mistisch. Szarafinski wees naar nieuwe voorspellingen van de pro vincie Zeeland waarin gesproken wordt over tweeduizend nieuw te bouwen woningen in de gemeen te. „De groeipotentie zit in Mid delburg is de conclusie van de pro vincie", aldus Szarafinski. Ze kon digde aan dat met Vlissingen en Veere nieuwe afspraken gemaakt moeten worden over de woning markt op Walcheren. Het grondbedrijf zorgt voor een grote schuldenpositie van de ge meente. Onder anderen Chris Dekker (SGP) vroeg of het college plannen maakt om daar iets aan te doen. Wethouder Johan Aal- berts zei dat daar pas echt werk van gemaakt kan worden als de gemeente weer grond kan verko pen. Voorlopig komen er uit Den Haag nog genoeg financiële be dreigingen die eerst moeten wor den afgewend. MIDDELBURG - Wacht niet met een nieuwe bezuinigingsronde als je nu al weet dat er voor miljoenen aan nieuwe tegenvallers aankomt. Dat geluid klonk dinsdagavond in de Middelburse raadscommissie Algemeen Bestuur. Piet Kraan (LPM) kwam na een snel rekensommetje op een be drag van drie miljoen euro. In een memo aan de raad waren de te genvallers door het college opge somd. Het gaat onder meer om Orionis, inkomsten van het Rijk en de Veiligheidsregio. Wethou der Johan Aalberts zei dat met na me de effecten voor de gemeente van nieuwe bezuinigingen van zes miljard uit Den Haag nog on zeker zijn. Hij beloofde na Prins jesdag zo snel mogelijk met een sluitende begroting voor 2014 te komen. Dan komen nieuwe bezui nigingsvoorstellen. door Jelle Kempe MIDDELBURG - De gereformeerde basisschool Regenboog in de Mid delburgse wijk Klarenbeek viert de ze week haar veertigjarig jubileum. De hele week zijn er activiteiten om het jubileum te vieren, zo was er afgelopen zaterdag een reünie met alle oud-leerlingen van de af gelopen veertig jaar, gisteren werd een groepsfoto gemaakt waarin alle kinderen, in de kleu ren van de regenboog, het getal veertig vormden. Bij het fotomo ment werd ook een schoollied ge zongen. Vandaag is er onder meer een vossenjacht in de wijk. Tot slot is er vrijdag een bijbelse musi cal. Naast het jubileum was er nog een andere reden voor een feestje. Behalve het jubileum is ook directeur Remmelt Bosscha veertig jaar werkzaam bij de school: „Ik heb het begin meege maakt. Eerst als meester en nu on geveer dertig jaar als directeur. Wat mij opvalt is de benadering: vroeger moest alles nog uit het boekje worden geleerd. Tegen woordig staat het kind centraal. De betrokkenheid van de ouders speelt daarin een belangrijke rol. Ik vind dat een hele verbetering." Leerlingen van basisschool Regenboog in Middelburg vormen samen het getal veertig, foto Lex de Meester BURGHSLUIS - De Plompe Toren, aan de Oosterschelde bij Burgh- sluis staat er al weken verwaar loosd bij. Beheerder Natuurmonu menten belooft het monument aan te pakken. De carrousel in het halletje bene den draait niet meer, zodat de le gende van Westenschouwen niet meer te horen is. Het 'Bladerend Boek' op een plateau boven in de toren doet het ook niet meer. Ver der is het klimtouw langs de wen teltrap vies en versleten. Overal ligt zwerfvuil. De toren is eigen dom van de stichting Monumen ten Schouwen-Duiveland, maar wordt gehuurd door de vereni ging Natuurmonumenten. Be heerder Scheldegebied Anneke Mesters van Natuurmonumenten erkent dat de toren hoognodig on derhoud behoeft. „Voor de carrou sel wacht onze installateur nog op een onderdeel." Het Bladerend Boek komt mogelijk niet meer te rug. Mesters: „Dat is verouderd. De installateur wil er nog naar kij ken, maar kan niets garanderen. Als het niet te maken is, halen we het eruit. Beter niets dan een at tractie die niet werkt." Vrijwilli gers van Natuurmonumenten hebben onlangs de buitenkant van de toren schoongemaakt. SEROOSKERKE - Donderdag wordt het hoogste punt bereikt van het appartementen- en supermarkt complex aan de Wilgenhoekweg te Serooskerke. Wethouder Chris Maas geeft daar om 16.00 uur een officieel tintje aan. Aannemer Fraanje bouwt er 21 huurappartementen voor senio ren, een nieuwe supermarkt en 66 parkeerplaatsen. Woonburg wordt de verhuurder van de ap partementen. De Wilgenhoekweg is sinds kort een 30 km/u dorpslaan. De sla lompaaltjes die er het verkeer af remmen, worden na klachten ver vangen door sluizen. BARRANQUILLA - Amerikaanse vrienden van pater Cyriel Swinne uit Sint Jansteen hebben het initia tief genomen om hem kandidaat te stellen voor de CNN 2013 Heroes Award. Cyriel Swinne (67) werkt sinds 1977 in de sloppenwijken van de havenstad Barranquilla in Colom bia. Hij heeft er voor de allerarm sten scholen, een gezondheidscen trum, een bejaardenhuis en een dagelijkse middagmaalproject voor zo'n 250 kinderen en bejaar den opgericht. Pater Swinne komt eenmaal in de twee jaar te rug naar zijn geboortestreek. Hij hoopt dat veel Zeeuws-Vlamin gen zijn kandidatuur voor de Heroes Award steunen. „Ik ben geen held, of het moet er eentje zijn op sokken", vindt hij er zelf van. „En op applaus zitten we ook niet te wachten. Maar dat wil niet zeggen dat onze projecten geen steun waard zijn of nodig heb ben." Aan de CNN Heroes Award zit voor de laatste 14 finalisten een steun van 50.000 dollar vast. De winnaar krijgt 250.000 dollar. „En daar zijn we natuurlijk wel in geïnteresseerd." Mensen kunnen Cyriel Swinne kandidaat stellen via de website http-J/CNNHeroes.com/!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26