Nehalennia wil extra noodlokalen plaatsen Politie zet messteker en slachtoffer vast Aandacht in kerken voor slavernijverleden IMPULSEN 24 WALCHEREN Het is geen 'trekpleister van wereld allure' geworden. Maar Veere probeert er nog wat van te maken. LANGSTRAAT 7 ARNEMUIDEN 0118-603805 Neeltje Jans als door Henk Postma door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse scholengemeenschap Nehalennia wil extra noodlokalen plaatsen voor het huisvesten van leerlingen. Het gaat om units voor de leerlin gen van de afdelingen vmbo/mavo en havo/vwo. De extra lokalen moeten komen op het schoolter rein aan de Kruisweg, aldus beleids ambtenaar A. Boogaard van de ge meente. Hij kon gisteren nog niet aange ven om hoeveel lokalen het gaat. Nehalennia heeft wel doorgege ven hoeveel er nodig zijn maar de gemeente wil eerst controleren of alle getallen kloppen. Afgelopen zomer zijn er op het schoolterrein aan de Kruisweg ook zes units geplaatst voor leer lingen van de havo/vwo. De ge meente heeft de kosten van vier van die lokalen voor haar reke ning genomen. De kosten van de andere twee komen uit de kas van de scholengemeenschap. Vol gens Boogaard bleek uit de aange leverde cijfers dat er vier nodig waren. „Maar de school wilde er in totaal zes om beter in te kun nen spelen op de behoeften van de leerlingen." Uit een notitie van de gemeente blijkt dat het aantal leerlingen voor de afdeling havo/vwo groeit. Komend schooljaar vindt de groei vooral plaats bij de afdeling vmbo/mavo. Technisch levert het plaatsen van extra noodlokalen geen proble men op. Er is aan de Kruisweg nog ruimte beschikbaar, aldus Boogaard. Het is wel een pro bleem, vervolgt hij, dat de nieuwe units er voor het nieuwe school jaar moeten staan. Volgens de no titie van de gemeente wordt het 'een race tegen de klok om alles op tijd klaar te hebben'. Hij stipt ook aan dat de gemeente raad van Middelburg pas na de zo mervakantie officieel akkoord kan gaan met het plaatsen van die noodgebouwen en met de finan ciering ervan. Drie enorme koepels zouden als een paraplu boven het eiland wor den gebouwd, als symbool voor de eeuwige drang van de Neder lander om z'n voeten droog te houden. De bouwers van de Ope ra van Sidney, het Centre Pom pidou en de Stopera zouden er voor worden aangetrokken. Onder elke koepel kon het pu bliek zich vergapen aan iets waar Nederland grootsheid aan ont leent: een Nationaal Waterhuis houdkundig Museüm, een World Fish Centrum en een Expo van onze technologische prestaties op het gebied van waterbouw en off shore activiteiten. En alsof dat nog niet genoeg was, zou het eiland symbolisch met enorme bouten aan de zeebodem worden geklonken. Het dok waar in de pijlers voor de stormvloedke ring werden gebouwd, zou wor den drooggelegd. Met daarin 's we reld grootste fontein, die het 'pol derwater' de wolken in spuit. Dat was het plan, afkomstig van de Amsterdamse cineast Louis van Gasteren, waar de provinciale bestuurders zich jaren lang op ver lekkerden. Maar het lukte hen niet om zelfs maar een schijntje bij elkaar te harken van de 100 miljoen harde Hollandse guldens, waarmee ze aan de uitvoering van het plan hadden kunnen be ginnen. In plaats van dat wieken straks op Neeltje Jans negen windmolens, 180 meter hoog de lucht in. Ten minste, wanneer Deltapark Neel tje Jans - met jaarlijks zo'n 300.000 bezoekers nog niet echt een wereldattractie - geen spaak in het raderwerk steekt. Want de Spaanse exploitant van dat attrac tiepark ziet liever niet van zulke grote wentelwieken voor de deur, en grijpt alle juridische mogelijk heden aan om de windmolenbou wers dwars te zitten. Van het plan Van Gasteren is één onderdeel wel uitgevoerd: de ont wikkeling van een belangrijk deel van het eiland als natuurgebied. Voor het overige proberen de over heden, met in hun kielzog onder nemers, er nog wat van te maken. Op het Noordzeestrand kwam een strandtent, vissers namen de Oosterscheldedokken in gebruik voor de teelt van hangmosselen, en straks wellicht ook algen. En aan de zuidkant is er altijd wel wat activiteit rondom de zeesluis. En dan herbergt het eiland nu sinds kort ook een winkel annex restaurant en proeverij van Zeeuwse visproducten. Begin dit jaar liet de gemeente Veere, die het eiland tot haar grondbezit mag rekenen, nog eens de balans opmaken. Het ge bied, zo inventariseerde het Rou tebureau Zeeland toen, 'herbergt een enorm potentieel voor dagre- creatieve activiteiten, waarbij aan sluiting gevonden kan worden bij de unieke combinatie natuur en moderne techniek'. Maar echt veel is daar de afgelopen vijfen twintig jaar nog niet van terecht gekomen. Op het eiland, zo rap porteert het Routebureau, liggen verschillende toeristische voorzie ningen. Maar dat aanbod is 'ver snipperd en soms ook verouderd'. Al vijfjaar geleden lieten het pro vinciebestuur en de gemeente voor Neeltje Jans een 'Kwaliteits- VLISSINGEN - Zo'n tien tot vijftien verkeersborden in de Vlissingse binnenstad - van de Zeilmarkt tot het Bellamypark en van de Oude Markt tot de Wal- straat en het Scheldeterrein - zijn beklad met een mysterieuze beeltenis. Die blijkt met een soort kalkstift aangebracht Of de makers er een neus of een ander lichaamsdeel mee bedoelen, is onbe kend. Ook de gemeente Vlissingen kent de achtergrond van het mysterie niet, maar heeft de borden gisteren wel direct na de ontdekking laten schoonma ken. foto Lex de Meester NEELTJE JANS - Het had een toeris tisch trekpleister van 'wereld allure' moeten worden, even in drukwekkend als de Oosterschel- dekering zelf. Die status zagen de Zeeuwse bestuurders, nu alweer zo'n dertig jaar geleden, wegge legd voor het werkeiland Neeltje Jans, ooit een zandplaat in de wij de Scheldemonding. nemers. Nu, na vijf jaar, is nog niet de helft van dat bedrag uitgegeven. Er ging 2,2 ton op aan het door trekken van riolering en waterlei ding naar het strandpaviljoen, er werd strandtoezicht en -bewa king geregeld voor het hoogsei zoen en er zijn 'toegankelijke en plan' opstellen. De uitvoering daarvan was begroot op ruim een half miljoen euro. Bijna de helft van dat geld zou komen uit het provinciaal stimuleringsfonds voor de Voordelta. De rest zou worden betaald door de gemeen te Veere en deelnemende onder- VLISSINGEN - Een 27-jarige Vlissin- ger is maandagavond om 23.10 uur op de Hogeweg in zijn woonplaats aangehouden. Volgens de politie had de man rond 22.45 uur een an dere man met een mes gestoken. Het misdrijf werd gepleegd op de Jacob van Ruijsdaellaan. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis in Goes gebracht Na behandeling is ook hij aangehouden, omdat hij waarschijnlijk illegaal in Neder land verblijft. Beide mannen zijn naar Torentijd gebracht. Rond 23.00 uur meldde een getui ge dat een gewonde man op de Hogeweg was aangetroffen. Hij was vermoedelijk met een mes ge stoken en had behoorlijk wat bloed verloren. Toen de politie ar riveerde en het verhaal, aanhoor de, kwam uit de richting van de Bloemenlaan een man aangelo pen. Hij was erg opstandig en riep dat hij moest worden aange houden. Dat heeft de politie dan ook gedaan. Hij wordt ervan ver dacht dat hij tijdens een ruzie het slachtoffer met een mes heeft ge stoken. Het incident voltrok zich voor een woning aan de Jacob van Ruijsdaellaan. Na het incident is het slachtoffer bloedend naar de Hogeweg gelopen, een afstand van zo'n 800 meter. MIDDELBURG - De Raden van Ker ken van Vlissingen en Middelburg vragen de kerkgemeenschappen om op 30 juni aandacht te schen ken aan de afschaffing van de sla vernij. Op 30 juni zal in de morgen dienst in de Oostkerk te Middel burg, die om 10.00 uur begint, spe ciale aandacht besteed worden aan het slavernijverleden. Voorganger is dominee Beijer en het Rotterdamse Gospel-project koor zingt onder leiding van Leo Davelaar. Op juli is het honderd vijftig jaar geleden dat de slavernij is afge schaft. Volgend jaar juni is het tweehonderd jaar geleden dat de slavenhandel is beëindigd. Naast de Nationale herdenking van de afschaffing in Amsterdam, worden in Zeeland het komend jaar diverse activiteiten ontplooid door de provincie, de gemeenten Middelburg en Vlissingen, het Zeeuws Archief, de Bibliotheek, het SCEZ en de UCR Roosevelt Academy. In nauw overleg met de Stichting Monument Middelburg willen de Raden van Kerken van Vlissingen en Middelburg hun steentje bij dragen om de kerkgemeenschap pen er ook bij te betrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24