Werendijke BUITEN 13 WOENSDAG 19 JUNI 2013 door Gerard Smallegange Sommigen van ons weten waar de hemelpoort is. Je hoeft er niet ver voor te reizen in Zeeland. Vlak bij de hoge duinen ten zuidwesten van Zou- telande lag vroeger (vanaf 1250) een klein nonnenklooster van benedictinessen met de verheven naam: Porta Coeli - De Hemelpoort. Ondanks die begenadigde naam floreerde het klooster niet. D'r kwam geen nieuwe aanwas en toen de oude vrome nonnen waren gaan heme len, ging die poort dicht. Het klooster werd afgebroken en de stenen verkocht. Die zijn nog steeds terug te vinden in de muren van een oude hoeve die op of bij de plaats is gebouwd waar vroeger het klooster stond. Die hoeve heet Werendij- ke, net als de straat en het kleine buurt schap eromheen. Die laatste naam is aard ser en minder verheven dan de naam van het klooster: 'Hemelpoort'. Werendijke is overigens wel een mooi beeldende bena- ming voor de ligging van een hoeve. Vroeger, in de tijd van het klooster, was de duinenrij van Walcheren niet geslo ten. Via allerlei geulen drong op verschil lende plaatsen het zeewater naar binnen - net als nu nog in Het Zwin bij Cad- zand. Bij Zoutelande was ook zo'n geul. Hoewel de bewoners van dat laatste dorp Soetelande zeggen (dat klinkt wel mooi, net als de oude Zeeuwse meisjesnamen Soete of Soetje), waarschijnlijk is de aan duiding 'Zout' toch historischer. In oude oorkonden, in het Latijn gesteld, wordt al gesproken van Salsa Terra, de Zoute Aar de. Het is ook logisch als je weet dat er een zeegeul bij het dorp het land binnen drong. Toen de kreek werd afgedamd om de zee te weren, moet de naam 'Weren dijke' ontstaan zijn. De dijk van Zoutelan de is nog steeds terug te vinden - deels als boulevard, en deels ondergestoven. Over Walcherse dijken gesproken: die waren er meer. Dishoek, waar nu de dui nen zo hoog zijn, is ooit begonnen als dijk. De naam zegt het al: Dishoek is een verbastering van Dijkshoek. Die naam kwam wel vaker voor in Zeeland. In Noord-Beveland was ook een dorp (nu verdwenen) met die naam. Pas later is de verstuiving bij de Walcherse dijkshoek begonnen, die uiteindelijk de hele dijk heeft doen verdwijnen. Een beetje meer naar het zuiden ligt de Nolledijk nog, hoewel die na de laatste waterschapswer- ken nog nauwelijks als dijk te herkennen is. Het omgekeerde komt ook voor: de duinen van Westkapelle - zijn groten deels weggeslagen en verdwenen en heb ben plaatsgemaakt voor het grote kunst werk dat de Westkappelse zeedijk heet. Terug naar Werendijke, waar ooit het kleine klooster stond dat tot de oudste in Walcheren en Zeeland behoorde. De ver wachting waren blijkbaar groot in het be gin. De Roomse Koning Willem II schonk het veel grond, duingebied en der- rymoer (turfland dus). Het kreeg vrijstel ling van belasting en steeds weer stroom den de giften binnen. Desondanks kwam het klooster nooit tot bloei en klaagden de weinige nonnen steen en been. Uitein delijk zijn er enkele vertrokken naar de dichtbij gelegen commanderij van de rid derorde der Johannieters. De hoeve 'St. Jan ten Heere' herinnert daar heden ten dage nog aan. Hoe het de ridders/mon niken en de nonnen samen verder ver gaan is vertelt de historie niet. Ter plekke is er in deze Walcherse regio nog wel een mooie uitdrukking die aan de nonnen herinnert: 'Zo oud as d' Emelpoorte bi Werendieke...' Yerseke Moer. foto's Chiel Jacobusse Bruin zandoortje Oranje zandoortje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13