12 BUITEN De argusvlinder dankt zijn naam aan de Griekse mythologie. Toen Zeus verliefd werd op de beeldschone dienstmaagd lo had zijn vrouw Hera dat al snel door en zij werd hevig ja loers. Zeus wilde lo tegen de jaloezie beschermen en toverde haar om in een koe. Maar de list mocht niet ba ten: Hera eiste de koe op als cadeau tje en ze stelde de herder Argos aan om haar dag en nacht in het oog te houden. Argos was een reus met dui zend ogen, waarvan er nooit meer dan twee tegelijk sliepen. Voor lo was de onafgebroken bewaking door Argos een voortdurende kwelling. Om lo te bevrijden schakelde Zeus zijn zoon Hermes in en die verzon op zijn beurt een list. Door fluitspel wist hij Argos in een zo diepe slaap te krij gen dat al zijn ogen dicht vielen. Ver volgens hakte hij Argos het hoofd af en zo werd lo bevrijd... door Chiel Jacobusse HET ZEEUWSE LANDSCHAP Buiten Oe hoeve Werendijke bij Zoutelande is gebouwd van de kloostermoppen van het voormalig klooster Porta Coeli. De boerderij van de familie Dingemanse fungeert nog steeds als akkerbouwbedrijf met daarnaast een mini-camping. foto Gerard Smallegange Argus sluit langzaam de ogen... vrouwtjes ontbreekt. De vlinder is goed te onderscheiden van enkele j naaste verwanten die in Zeeland alge-1 meen zijn: het bruine en het oranje zandoogje. Het bruine zandoogje is veel soberder gekleurd en het oranje zandoogje heeft in het oog op del voorvleugel een 'dubbele iris' in de j vorm van twee witte stippen. Als oorzaak van de achteruitgang van j de argusvlinder wordt nogal eens de 1 klimaatverandering genoemd. Soms j leidt dat tot schampere reacties: 'vroe- j ger lag alles aan de zure regen en nu j is de klimaatverandering de grote j boosdoener'. In feite zijn het dingen die elkaar heel sterk overlappen. Zo wel de 'stikstofdepositie', zoals het te genwoordig deftig heet, als de kli maatverandering zorgen ervoor dat J de vegetatie verruigt. Een grote varia tie aan allerlei kleinere en grotere wil de kruiden wordt verdrongen door] snelgroeiende, hoog opgaande gras sen en ruigtegewassen als bramen en brandnetels. Open plekken tussen de j begroeiing verdwijnen. En het zijn juist die kale open plekken die voor heel veel soorten van eminent belang j zijn. Het geldt voor uiteenlopende wezens als korstmossen en akkerkrui- J den, slangen en hagedissen, zandbij- en en graafwespen, vogels, vlinders en nog tal van andere planten en die ren. De argusvlinder is er één van. De rups leeft op grassen in een open vegetatie, waar tussen de planten ruimte is waar de eenmaal volwassen vlinders kunnen zonnen. Verder is natuurlijk de toegenomen wisselval ligheid met veel perioden van langdu rige regen of juist intensieve droogte allerminst bevorderlijk voor vlinders. De geschiedenis van Argos eindigt er mee dat Hera de ogen van de gedode Argos verzamelt en die uitstrooit op de veren van haar lievelingsvogel, de pauw. Zo bleef alleen een mooie, maar weev, moedige herinnering over. Hopelijk vergaat het onze argusvlinder beter dan zijn naamgenoot. Aan de Vlinder- en libellenwerk-^ groep Zeeland, die met 'Op de bres voor de Zeeuwse zes' haar 20-jarig ju bileum viert, zal het in ieder geval niet liggen. Waarnemingen van argusvlinders zijn meer dan welkom! Ze kunnen worden in gevoerd op www.waarneming.nl. Argusvlinder een fotograaf erg moeilijk ongezien te benaderen. En wat er nog bij komt: de soort wordt in snel tempo zeldzamer. Dag vlinders vormen in Nederland één van de meest bedreigde diergroepen. Reden voor de Vlinder- en Libellen- werkgroep Zeeland om met de actie 'Op de bres voor de Zeeuwse zes' aan dacht te vragen voor de bedreigde en zeldzame Zeeuwse dagvlinders. Eén ervan is de Argusvlinder, een oranje met zwarte dagvlinder die leeft in grazige gebieden. Gebieden als de Yerseke en Kapelse moer, de bloem- dijken in de Zak en de Schouwse dij ken rond Dreischor, met onbemeste graslanden en kruidenrijke bermen vormen de meest geëigende biotoop, maar de soort komt ook voor in de duinen, in ruigere bermen en een en kele keer zelfs in bemeste graslan den. Er is een duidelijk onderscheid tus sen mannetjes en vrouwtjes, zoals de foto's van beide geslachten laten zien. De mannetjes hebben op de voorvleugels een brede, donkere band van geurschubben, die bij de De argusvlinder is ver noemd naar Argos en dat betreft in de eer ste plaats de geringde vlekken op de vleu gels, de 'argusogen'. Als de vlinder met opengeklapte vleugels zit zie je op beide voorvleugels een oog en aan de achterzijde van de achtervleugels een hele reeks ogen. Ook als de vlinder 'slaapt', met de vleugels dicht, is op de goed gecamoufleerde onderkant van de vleugels nog steeds een hele reeks ogen zichtbaar. Maar het is in nog minstens één ander opzicht een treffende benaming. Argos werd ook wel Argus Panoptes genoemd en Pa- noptes betekent 'alles ziend'. De ar gusvlinder is buitengewoon waak zaam en daardoor bijvoorbeeld voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12