Verkoper producten van Apple failliet ANDORRA ECONOMIE 11 TECHNIEKBANEN Groot tekort aan technici dwingt tot zoektocht in Spanje, India, Ierland en Griekenland Meer studenten kiezen techniek OSSSS® JÊf KRAS,NL WOENSDAG 19 JUNI 2013 Taal techniek is universeel door Jelte Posthumus EINDHOVEN - Alsof hij er al jaren woont, zo ontspannen loopt Pa- resh Deshpande (29) met zijn lap top onder zijn arm voor het eerst door zijn nieuwe woning, een rij tjeshuis aan de rand van Eindho ven. Het contrast tussen de rusti ge woonwijk en zijn dichtbevolk te geboorteplaats Mumbai, aan de westkust van India, moet echter enorm zijn. „Alleen al omdat er 22 miljoen mensen wonen", lacht hij. De softwarespecialist kan niet wachten tot hij op de fiets naar zijn nieuwe werkgever ASML in Veldhoven kan reizen, dat machi nes levert aan de halfgeleiderin dustrie. Net als veel andere industriële be drijven heeft ASML grote aantal len vacatures voor technici. Ter wijl andere branches geplaagd worden door de crisis, neemt het aantal vacatures voor bijvoorbeeld monteurs, it'ers en r&d-specialis- ten alleen maar toe. Er zijn echter veel te weinig kandidaten. Bedrij ven als ASML, Philips, VDL Ned- car en DAF schakelen daarom de- tacheringsbedrijven in. Die zoe ken de juiste mensen dan maar in het buitenland, of dat nu bijvoor beeld India, Rusland, Spanje of Marokko is. De taal van de tech niek is immers universeel. Via een van die bedrijven, het in 2006 opgerichte Xelvin, belandde Paresh bij ASML. Xelvin behoort mede dankzij zijn internationale netwerken van technici tot de snelst groeiende flexbedrijven in Nederland. Het heeft zo'n zeshon derd techneuten in dienst en dat aantal neemt snel toe. „Ook wij zagen jaren geleden al aankomen dat het aantal vacatures veel gro ter zou worden dan het aantal werkzoekenden", aldus Walter Lammers, regiodirecteur voor Zuid-Nederland. Terwijl Paresh even later terug keert van zijn bezoek aan de wo ning komen er drie Ieren aan bij het Xelvin-kantoor in Eindhoven. Begin twintig zijn ze nog, maar gezien de krapte op de arbeids markt ligt de wereld toch al een beetje aan hun voeten. De 24-jari- ge Darren Brown uit Dublin glun dert dan ook wanneer hij even la ter een arbeidscontract voorge legd krijgt. Ook hij gaat aan de slag bij ASML, waar hij bij klan ten overal ter wereld onderhoud zal plegen aan de enorme chipma chines. Niet alleen in Ierland en India, maar bijvoorbeeld ook in Grieken land zoekt Xelvin naar avontuur lijk ingestelde technici. Binnen kort start het bedrijf daar zelfs een samenwerking met een uni versiteit. Studenten kunnen dan al tijdens hun laatste studiejaar Nederlandse les volgen. Ook on derzoekt Xelvin mogelijkheden om technici uit Marokko te be middelen. Het helpt de gedeta cheerde technici vervolgens on der andere met het verkrijgen van een verblijfsvergunning en het vinden van een woning. En hoe wel de taal van de techniek uni verseel is, krijgen de gedetacheer- den ook Nederlandse les, opdat ze hun weg in de samenleving we ten te vinden. Dat is ook hard nodig aangezien het maar niet lukt om genoeg Ne derlandse scholieren te verleiden tot het volgen van een technische opleiding. En al zou het lukken om de duizenden openstaande va catures in te vullen, dan gaan er tot 2020 ook nog eens tienduizen den installateurs, elektrotechnici en ingenieurs met pensioen. „We hebben te maken met een hard nekkig, eenzijdig beeld van de techniek", aldus Lammers. „Dat van eenvoudige, eentonige banen waar je alleen maar vieze handen van krijgt. Maar dat beeld klopt niet, het gaat om dynamisch werk waarmee je, zeker nu, aan een pri ma toekomst kan bouwen." Paresh Deshpande (29), bij zijn wo ning in Eindhoven foto: Jurriaan Balke, fotopersburo Van de Meulenhof Het aantal voorinschrijvingen voor hbo-techniekstudies is vol gens de Vereniging Hogescholen met 13,6 procent toegenomen ten opzichte van een jaar eerder. Dat is hard nodig: in 2016 ontstaat een tekort van zo'n 150.000 technici. Bij de Universiteit Twente stijgt het aantal aanmeldingen voor stu dies als Technische Informatica en Electrical Engineering en bij de TU Eindhoven steeg het totale aan tal aanmeldingen met 26 procent HAARLEM - Winkelketen iCentre, de grootste zelfstandige verkoper van Apple-producten in Nederland, is failliet. De rechtbank in Haarlem heeft het faillissement uitgespro ken, bevestigde een woordvoerster gisteren. Vorige week maandag kreeg de holding iCentre Group al uitstel van betaling. De keten met 34 ves tigingen verkeerde al enige tijd in financiële problemen. De recht- bank heeft Rocco Mulder van Pot jonker Advocaten benoemd tot cu rator in het faillissement. Elektronicaketen BAS Group, be kend van Dixons en MyCom, is in onderhandeling met iCentre om mogelijk onderdelen uit de faillie te boedel over te nemen. De on derneming zou interesse hebben in 24 winkels van iCentre, blijkt uit een fusiemelding bij de Autori teit Consument en Markt. Bas Group is met 210 winkels van Dixons en MyCom de grootste elektronicaketen in ons land. De winkels van iCentre zijn in middels gesloten. Bij deze groot ste Nederlands Apple-dealer wer ken ongeveer vierhonderd men sen. Of zij allemaal ontslag krijgen, is nog niet bekend. In totaal telt Ne derland een kleine zestig zogehe ten 'Apple Premium Resellers'. Zij zijn te vinden in onder meer Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en een aantal kleinere steden als Alkmaar, Tilburg, Leeuwarden en Groningen. De winkels zijn in handen van vijf ketens, die door Apple zijn ge certificeerd. Het computerbedrijf bezit zelf één officiële Apple Store, in Am sterdam. 5-/8-/1 l-/12-/15-daagse autovakantie Ordino INCLUSIEF verblijf in een 4-sterren hotel ontbijtbuffet picknicklunch 3-gangenmenu of buffet div. drankjes van 18.00-21.00 Compleet en voordelig genieten! Kom nu naar Andorra en laat dit land u verrassen! Andorra is een paradijs voor wandelliefhebbers. Maak schitterende wandelingen door de ongerepte natuur en geniet van kraakheldere meren, indrukwekkende gletsjers en ruige bergen. Ontdek de pittoreske bergdorpen of breng een bezoek aan het historische Andorra de Vella, waar u belastingvrij kunt shoppen. Voordelig vakantie vieren doet u in Andorra! HOTEL NIUNIT**** Dit 4-sterren hotel ligt in Ordino, in de valtei van El Sarrat op 1600 m hoogte. Het hotel beschikt o.a. over een lift, restaurant, terras en een wellnesscenter (tegen betaling). U verblijft o.b.v. van All Inclusive. Aankomstdata: van 2/7 t/m 28/10 Zie www.kras.nl/50719 13 I N lg waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm Aardappelen: (droog uit de schuur 40 mm opw, stemming rustig) Frites geschikt: 32,50 - 37,50. Export: 34,00 - 38,00. Zaaiuien (droog uit de schuur, stemming prijshoudend 14,50 - 17,50. Granen, zaden en Peulvruchten: Geen notering meer, het wachten is op de nieuwe oogst. Hooi, stro, prijs in euro's per ton: Weidehooi oude oogst 100,00. Roodzwenkhooi (uit de schuur): 100,00. Engels raaihooi ongesneden (uit de schuur): 70,00 - 80,00. Engels raaihooi gesneden (uit de schuur): 75,00 - 87,50. Veldbeemdhooi (uit de schuur): 95,00- 115,00 Tarwestro (grote pakken uit de schuur): 70,00 - 85,00. Tarwestro (kleine pakken uit de schuur): 90,00 - 100,00. Gerstestro (uit de schuur) 70,00 - 80,00. Bonenstro: 70.00.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11