Syrië (alweer) hoog op de G8-agenda VERDIEPING 9 G8-LEIDERS PRATEN VAAK OVER DEZELFDE KWESTIES VEILIGHEIDSKOSTEN LAATSTE TIEN G8-TOPPEN: 1,8 MILJARD EURO DINSDAG 18 JUNI 2013 Enniskillen (GB, 2013): Syrië, belas tingontwijking, hongersnood in de wereld. Camp David (VS, 2012): eurocrisis, Syrië, Iran en Noord-Korea, hon gersnood en voedselveiligheid. Deauville (Frankrijk, 2011): euro crisis, Syrië, Iran, Libische opstand. Muskoka (Canada, 2010): eurocri sis, Syrië, Noord-Korea. L'Aquila (Italië, 2009): economi sche crisis, klimaatverandering, atoomenergie. Hokkaido Toyako (Japan, 2008): klimaatverandering, Iran, Noord-Korea. Heiligendamm (Duitsland, 2007): klimaatverandering, honger Afrika, raketschild VS. St. Petersburg (Rusland, 2006): Is raël. Gleneagles (GB, 2005): Irak, kli maatverandering, terrorisme. Sea Island (VS. 2004): Irak, hon gersnood, HIV. De G8-bijeenkomst eindigt vandaag. Behal ve gastland Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Rusland zijn Duitsland, Italië, Ja pan, Frankrijk en Canada van de partij. Circa 8.000 politieagenten beschermen de top bij Lough Erne. Om het golfresort daar staat een metalen hek van 6,5 kilometer lang en 3 meter hoog. In Enniskillen, de hoofdplaats van Fermanagh, is een demon stratie gepland tegen de G8 met naar ver wachting zo'n 2.000 deelnemers. Voorafgaand aan de top hebben Rusland en Turkije al boos gereageerd op onthullin gen dat de Britse overheid hun politici en functionarissen heeft afgeluisterd tijdens de G20-bijeenkomst in Londen (2009), zo meldde The Guardian gisteren. De Britse krant bracht de beweringen zon dagavond zelf naar buiten op basis van do cumenten die ze kreeg van klokkenluider Edward Snowden. De Türkse minister van Buitenlandse Za ken liet meteen vanuit Ankara weten dat het onacceptabel is dat de Britten telefoon gesprekken van de Ttirkse delegatieleden af luisterden en op hun computers meeke ken. Als het klopt dat Londen een NA VO-bondgenoot afluistert, dan is dat 'schandalig', zei hij. De leiders van de G8-landen zijn sinds gisteren bij elkaar in het Noord-Ierse graafschap Fermanagh. Tijdens de 39ste G8-top staat de burgeroorlog in Syrië hoog op de agenda. Voor het vier de achtereenvolgende jaar, zonder dat er zicht is op een doorbraak. De Russische president Vladimir Poetin en de Amerikaanse president Barack Obama zijn het totaal oneens. De eerste levert wa pensystemen aan dictator al-Assad; de tweede overweegt juist wapenleveranties aan de Syrische rebellen. Een overeen komst zit er ook dit jaar niet in. Poetin haal de zondagavond nog uit. Westerse landen moeten geen wapens sturen naar rebellen die menselijke organen eten, zei hij. Daar mee refereerde hij aan aan een filmpje waarin een rebel zijn tanden zette in orga nen van een gedode vijand. Gastheer en premier van Groot-Brittannië David Cameron verwacht meer van ge sprekken over de wereldeconomie. Onder meer een vrijhandelsverdrag tussen de VS en de EU komt aan bod. Net als afspraken voor meer transparantie om belastingont wijking te voorkomen. Maar ook dat laatste is een hete aardappel. Enniskillen (GB, 2013): 59 miljoen euro, 8000 politiemensen op de been en aanleg van een elf kilometer lang hekwerk rond het conferentiecentrum bij Lough Erne. Camp David (VS, 2012): 37 miljoen. Deauville (Frankrijk, 2011): 31 miljoen euro. Muskoka (Canada, 2010): 740 miljoen euro, extravagante uitgaven veroorzaakten des tijds een politiek schandaal in Canada (waar bij door de regering werd aangetekend dat dat bedrag inclusief de kosten van een twee de top van de G20 in Toronto was). In Mus koka werden wegen aangelegd naar confe rentiezalen. Midden in het mediapark werd een kunstmatig meer gegraven. L'Aquila (Italië, 2009): 220 miljoen euro. Hokkaido Toyako (Japan, 2008): 281 miljoen euro. Heiligendamm (Duitsland, 2007): 100 mil joen euro. St Petersburg (Rusland, 2006): 290 miljoen euro. Gleneagles (GB, 2005): 81 miljoen euro. Sea Island (VS, 2004): 19 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9