4 G8 ENNISKILLEN Eén keer per jaar komen de machtigste regeringsleiders van de wereld samen als de Groep van Acht (G8). Tradi tioneel zijn er protesten te gen kosten en vermeende be sluiteloosheid van de peper dure tweedaagse. Wat is het nut van deze jaarlijkse meet ing van grote landen? 8 VERDIEPING Peperdure netwerkborrel voor de bühne door Hub Dohmen illustratie Mark Reijntjens De virtuele koffleau- tomaat van de inter nationale politiek.' 'Een borrel zoals el ke beroepsgroep die heeft.' En: 'Smeerolie voor on derlinge contacten van wereldleiders'. Of'een achterhaalde club van Westerse lei ders die nog steeds denken te kunnen be slissen over de levens van miljarden men sen'. Omschrijvingen genoeg voor de jaarlijkse bijeenkomst van de Groep van Acht, de G8, die momenteel in Noord-Ierland wordt ge houden. Gezien de steeds maar weer terug kerende agenda en het schijnbare gebrek aan daadkracht en oplossingen stelt menig een zich de vraag: wat is nu eigenlijk het nut van een dergelijk evenement? Uitge sproken tegenstanders (er zijn er deze keer zo'n drieduizend op de been) verwachten er over het algemeen helemaal niets posi tiefs van en hekelen het circus luidruchtig. „Het is vergelijkbaar met de jaarlijkse verga dering van de Verenigde Naties", vindt Hans van Baaien (WD), lid van het Euro pees Parlement. „Je ziet bijna lege vergader zalen en vraagt je af: waar is dit voor nodigl Het publiek weet echter niet dat er veel in kleine groepjes gepraat wordt. En zonder de G8, G20 of VN-meeting zou internatio nale samenwerking minder soepel verlo pen." Van Baaien rept over een 'virtuele koffieau- tomaat'. „In elk bedrijf staat wel zo'n ma chine. En bij dat apparaat worden meestal contacten aangehaald. En zaken bespro ken." Professor Paul Hoebink van de Radboud Universiteit in Nijmegen benadrukt even eens het sociale karakter van de G8 „Het is een moment voor leiders als Obama, Merkel en Poetin om elkaar in de ogen te kijken", zegt Hoebink. „Het is als smeerolie voor hun contacten. Dat is belangrijk. Want als je elkaar kent, dan kun je zaken sneller beslechten." Wetenschapper Steven Brakman van de Universiteit van Groningen nuanceert de zin van de topbijeenkomst in Ulster. „Je moet geen echte resultaten verwachten", zegt hij. „Er worden geen concrete afspra ken gemaakt, zoals tijdens overleg van de Europese Centrale Bank." Kortom: de bij eenkomst van de grootste industrielanden in de wereld is een zwaar bewaakte me- ga-netwerkborrel. En een beetje politicus is altijd blij met aandacht van de wereld pers. Toch hebben de deelnemers in het verle den wel degelijk tastbare resultaten be reikt, betoogt professor Hoebink. Met na me ontwikkelingslanden hebben dat ont dekt. „Zo zijn er afspraken gemaakt over het kwijtschelden van schulden van de armste landen", aldus de Nijmeegse hoogle raar. Het blijft een vast ritueel tijdens een ont moeting van de Groep van Acht. Een poli- tiekordon beschermt aan- en afrijdende li mousines van wereldleiders tegen boze an- ti-globalisten en andere actievoerders. Greenpeace was ook jaren van de partij. Maar de organisatie reist niet meer af naar de G8-bijeenkomsten, omdat het milieu niet meer aan de orde komt. Campagne-di recteur Joris Thijssen omschrijft het ontbre ken van aandacht voor milieu als 'zorgwek kend'. „In 2009 is het onderwerp voor het laatst op de agenda gezet. En dat is triest. Want de klimaatverandering geldt volgens experts als de grootste economische uitda ging voor de 21e eeuw." De G8 wordt gevormd door vooral 19e eeuwse wereldmachten. Zo is Europa over dadig vertegenwoordigd met Italië, Frank rijk, Verenigd Koninkrijk, Duitsland én Rusland (sinds enkele jaren). De andere le den zijn de Verenigde Staten, Canada en Ja pan. Zij zijn samen goed voor 65 procent van de wereldwijde economie. Saillant detail: de leden van de G8 bezetten vier van de vijf vaste zetels in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties in han den. Bovendien hebben ze zeer veel in vloed in het Internationaal Monitair Fonds en de Wereldbank. Maar de werkelijke politieke machtsverhou dingen zijn sinds de oprichting van het net werk in 1975, toen nog zonder Canada en Rusland, flink veranderd. Hoebink: „Ook Brazilië, China, India en de Afrikaanse Unie zijn in de loop der jaren aangescho ven. Eigenlijk zit de hele wereld aan tafel." De onderwerpen zijn net als het gezel schap: globaal van aard. Zo is er dit jaar weer veel aandacht voor de slepende bur geroorlog in Syrië. In de wandelgangen ko men er ook talrijke andere zaken aan de or de. „Maar vergis je niet", zegt Van Baaien. „Ambtenaren hebben alle gesprekken uitge breid voorbereid." Feit blijft dat de wereldleiders niet naar Ier land zijn gereisd om diep in de nacht spij kers met koppen te slaan. Hoebink: „Op an dere podia in de wereld worden wel concre te afspraken gemaakt over bijvoorbeeld we reldhandel en het klimaat. De G8-bijeen- komst is echt meer voor de contacten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8