Berlijn ontvangt O barna dit keer zonder euforie Aan de Staatsloterij meegedaan? Loterijverlies Eis uw inleg nu terug! 6 BUITENLAND NIJLDAM De bouw van een dam in de Nijl in Ethiopië laat in Egypte alarmbel len rinkelen. BESCHOUWING Snowden: niets gelekt over militaire actie Ex-terrorist leidt stad Verlof trawant Dutroux 'Dochter' wil DNA van Belgische koning Ruziën om een door onze correspondent Wierd Duk wachten niet veel meer dan een beleefde uitwisseling van stand punten. Het staatsbezoek komt vijftig jaar na de legendarische rede van pre sident John F. Kennedy op het bal kon van het stadhuis van Berlijn- Schöneberg. „Ich bin ein Berliner sprak Kennedy toen, midden in de tijd van de Koude Oorlog, om aan te geven dat de VS solidair zouden blijven met de vrije we reld en met West-Berlijn in het bijzonder. Ook Ronald Reagans oproep aan Sovjetleider Michail Gorbatsjov, in juni 1987, staand voor de Muur bij de Brandenburger Tor - 'Mr Gorbatsjov, breek deze muur af!' - werd historisch. Maar dergelijke optredens zijn voor Duitse en Amerikaanse lei ders inmiddels misplaatst. Duits land heeft de VS niet langer no dig als voorbeeld en evenmin als beschermheer. De VS richten zich steeds nadrukkelijker op Azië en laten Europa grotendeels links liggen. Obama's bezoek heeft vooral een pragmatisch karakter: de al jaren sudderende kwestie van een vrij handelsovereenkomst tussen Eu ropa en de VS staat op de agenda. Evenals de voorgenomen Ameri kaanse wapenleveranties aan Syri sche rebellen. Obama zal nu wel spreken bij Brandenburger Tor, in tegenstel ling tot 2008. Dit keer echter voor een gehoor van vierduizend geno digden. En aan de oostelijke kant van de poort. Al was het maar om aan te geven dat de tijden inder daad definitief zijn veranderd. In 2008 werd Obama nog bejubeld door een enthou siaste massa van tweehon derdduizend mensen Obama's bezoek heeft voor al een pragmatisch karak ter de vrijhandelsovereen komst staat op de agenda door onze correspondent Dirk Wanrooij CAIRO - In de vijfde eeuw voor Christus noemde de Griekse schrijver Herodotus Egypte 'een geschenk van de Nijl'. De water stroom die wordt gevoed door de Blauwe Nijl uit Ethiopië en de Witte Nijl uit Oeganda levert bijna 95 procent van de Egypti sche watervoorraad. Nu Ethiopië sinds eind vorige maand bezig is met het omleiden van de Blauwe Nijl, ter voorberei ding van de bouw van de grootste waterkrachtcentrale van Afrika, lo pen de spanningen tussen beide landen hoog op. Egypte vreest dat de dam de watertoevoer negatief zal beïnvloeden. Vorige week stelde de Egyptische president Mohamed Mursi in een speech ten overstaan van zijn ach terban dat Egypte bereid is elke druppel water uit de Nijl te verde digen met bloed. Refererend aan de woorden van Herodotus noem de Mursi de Nijl een geschenk van God, tot groot genoegen van zijn toehoorders. Daarnaast zond de Egyptische televisie live een debat uit tussen vooraanstaande politici die opriepen tot militair ingrijpen en vernietiging van de dam. Als reactie werd de Egypti sche ambassadeur in de Ethiopi sche hoofdstad Addis Abeba ont boden. De oorsprong van het conflict is veel ouder. Decennia lang heerste Egypte over de langste rivier van Afrika. Op basis van waterover eenkomsten uit de koloniale tijd had het land vetorecht over alle grote irrigatieprojecten in het stroomgebied van de Nijl én recht op 70 procent van al het water. Sinds enkele jaren klinkt er ech ter weerstand tegen deze status aparte, met name uit Ethiopië. Volgens Lama El-Hatow, mede oprichter van het Water Instituut van de Nijl in Cairo en specialist in waterbeheer en klimaatveran dering, is die oude positie van Egypte niet meer vol te houden. „Egypte ligt aan het eind van de Nijl en is dus het meest kwets baar. Daarnaast heeft Egypte geen andere waterbronnen en het heet ste en droogste klimaat. De zor gen van Egypte zijn dus terecht. Maar dat betekent niet dat we an dere landen moeten verbieden om projecten te realiseren in de Nijl. We moeten er alleen anders mee omgaan." De agressieve houding van de Egyptische autoriteiten houdt vol gens sommigen verband met de wens om een krachtige indruk te maken in een tijd dat de presi dent in eigen land onder toene mende druk staat. Maar die hou ding is volgens El-Hatow nou net het probleem. „Er is zoveel wan trouwen tussen de regering van Egypte en de regeringen van de landen stroomopwaarts. Dat heeft te maken met de arrogantie waarmee Egypte die buurlanden in het verleden heeft behandeld. BERLIJN - Afgesloten straten, dicht gelaste putdeksels en patrouilleren de duikers in de Spree: Berlijn be reidt zich voor op de komst van Ba- rack Obama. De Amerikaanse president arri veert vanavond, met echtgenote en dochters, van de G8-top in Noord-Ierland, voor een bezoek van 26 uur aan de Duitse hoofd stad. Morgenmiddag houdt hij een rede bij de beroemde Bran denburger Tor. Berlijners zijn van nature nogal anti-autoritair en veel inwoners zeggen zich te ergeren aan de in grijpende veiligheidsmaatregelen. De sfeer in de stad is anders dan in 2008, toen Obama nog als presi dentskandidaat langskwam. Destijds werd hij bij zijn rede in Tiergarten bejubeld door een en thousiaste massa van tweehon derdduizend mensen. Barack Oba ma was de nieuwe superster die de in Duitsland gehate George W. Bush moest doen vergeten. Bijna vijfjaar na dat veelbespro ken bezoek is Obama onder Duit sers nog altijd populair; 90 pro cent wenste dat hij zou worden herkozen. Maar de magie van wel eer is uitgewerkt. Rond de komst van de president hangt dit keer geen euforie. Obama is er niet in geslaagd de verwachtingen waar te maken: de gevangenis in Guantanamo Bay is nog altijd niet gesloten en Oba ma's gebruik van drones om terro risten om te brengen is omstre den. Maar vooral de recente ont hullingen dat de Verenigde Staten ook Duitse burgers op grote schaal bespioneren, zorgden bij veel Duitsers voor een schok. De bescherming van persoonsgege vens is in Duitsland een belang rijk thema. 'Yes, we can', werd in hun ogen: 'Yes, we scan'. Bondskanselier Angela Merkel (CDU), die een tamelijk afstande lijke relatie met Obama onder houdt, zal de president aanspre ken op het spionageprogramma van de National Security Agency (NSA). Maar commentatoren ver De Staatsloterij heeft haar miljoenen deelnemers jarenlang beduveld door prijzen te trekken uit niet-verkochte loten. Loterijverlies heeft deze zaak nu gewonnen. Het gerechtshof heeft geoordeeld dat de Staatsloterij misleidende mede delingen heeft gedaan over de prijzen. En misleiding is wettelijk verboden. Hebt u tussen januari 2000 en december 2007 (wel eens) meegespeeld in de Staatsloterij, ga dan naar www.loterijverlies.nl. En hoe eerder u zich aanmeldt, des te groter de kans om uw inleg terug te krijgen. STICHTING Bereikbaar op werkdagen van 8.30 uur tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 uur tot 16.00 uur Tel 0224 224264 Jan Duikerweg 5 1703DH Heerhugowaard www.loterijverlies.nl info@loterijverlies.nl LONDEN De Amerikaanse klokkenlui der Edward Snowden stelt dat hij geen informatie heeft ge lekt over Amerikaanse opera ties tegen rechtmatige militai re doelen. Hij wilde naar eigen zeggen aantonen dat de Ameri kaanse geheime dienst NSA al lerlei gegevens verzamelt van burgers. De klokkenluider meldde dat gisteren tijdens een chat op de site van The Guardian, de Britse krant die zijn onthullingen publiceerde. Snowden zegt dat hij bij elk do cument zorgvuldig heeft afge wogen of uitlekken het alge meen belang diende. CAIRO Een ex-lid van een terreurorgani satie die in 1997 een aanslag pleeg de in het Egyptische Luxor, waar bij 58 buitenlanders omkwamen, is gisteren benoemd tot gouver neur van de gelijknamige regio. Veel mensen in de toeristenindus trie reageerden woedend. BRUSSEL De handlanger van kinderver krachter en -moordenaar Mare Dutroux mag vijf keer met verlof, besloot een Brusselse rechter gis teren. Michel Lelièvre, die tot 25 jaar veroordeeld is, wilde eigen lijk structureel verlof voor een op leiding. Hij moet eerst op proef. BRUSSEL Delphine Boël, de vermoedelij ke buitenechtelijke dochter van de Belgische koning Al- bert, heeft haar vader voor de rechter gedaagd. Zij wil het DNA van de Belgische koning om zo te bewijzen dat ze zijn dochter is. Dat bleek gisteren tijdens een eerste zitting bij de rechtbank in Brussel. Het is niet helemaal duidelijk waarom Boël deze stappen nu zet. Naar verluidt zou meespe len dat haar wettelijke vader haar heeft onterfd. Boël wordt al jaren door media aangeduid als de buitenechtelijke dochter van de koning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6