Naropa vertrekt in 2014 uit Cadzand UIT VER KOOP Zorgen bij gasten over Brede oever voor kikkers I I I I 20 ZEEUWS-VLAANDEREN Tonny Wisse 30 korting RECREATIEPLAN Roompot voegt drie campings en een stuk polder bij Nieuwvliet samen tot een groot, nieuw park. Schoolzone op Braakmanweg HUIDIGE SITUATIE TOEKOMSTIGE SITUATIE door René Hoonhorst CADZAND - Het Naropa Instituut in Cadzand staakt de activiteiten na de zomer van 2014. Het boeddhis tisch centrum wordt te weinig voor meditatie, scholing en retraite ge bruikt door leden van de eigen or ganisatie. Door de verhuur van faciliteiten aan derden - voor onder meer yo- galessen, tai-chibeoefening en mindfulnessbijeenkomsten - kan het Naropa Instituut zich goed be druipen. De bedrijfsbeëindiging is dan ook niet te wijten aan eco nomische motieven. „We kunnen grote groepen huisvesten. Er kun nen tot negentig mensen blijven slapen bij het centrum", verklaart Eveline Hakvoort, die de dagelijk se leiding bij het Naropa Instituut in Cadzand heeft. Aangezien verhuur van de accom modaties zowel voor de boed dhistische organisatie als voor de vrijwilligers geen kerntaak is, is besloten die serviceverlening toch niet voort te zetten, legt Hak voort uit Het Naropa Instituut - gevestigd in het voormalige vor mingscentrum Hedenesse, dat ook jaren als asielzoekerscentrum in gebruik was - is in 2004 als vierde centrum toegevoegd aan de Mandala van het Tibetaans In stituut in België. Dat instituut heeft een hoofdzetel in het Waal se Huy en vestigingen in de stads centra van Schoten en Brussel. Door de retraite en het onder richt te concentreren in Huy, waar de Lama's zijn gehuisvest, kan het Tibetaans Instituut beter en efficiënter werken. De Lama's hoeven dan niet meer naar Cad zand om onderricht te geven, wat tijd en geld scheelt. Het Naropa Instituut stopt pas na de zomer van 2014. Alle voor dit jaar geplande cursussen (zoals de Mahamoedra- en de Jewelcursus) gaan dus gewoon door en voor de eerste helft van 2014 wordt nog een nieuw cursusaanbod samen gesteld. Het Tibetaans Instituut hoopt het komend jaar een nieuwe eigenaar te vinden, bij voorkeur één met een spirituele doelstelling. "4/EX* Vlietstraat l5,Terneuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis ZorgSaam Pannenschuur wordt door Martijn de Koning NIEUWVLIET-BAD - Krappe plaat sen, smalle weggetjes, 'illegale' aanbouwtjes en verouderde voor zieningen. Camping Pannen- schuur bij Nieuwvliet is toe aan een grondige renovatie, meent ei genaar Roompot. Een plan voor uitbreiding en de bouw van re creatiewoningen ligt klaar. Roompot kijkt daarbij over de grenzen van Pannenschuur heen. Het naastgelegen Hof ter Wille- gen wordt bij het nieuwe park ge trokken, net als Roompot-cam ping De Boshoeve aan de andere kant van de Nieuwenhovepolder. Het tussenliggende stuk, nu nog landbouwgrond, wordt ook aan het park toegevoegd. Daarmee wordt het nieuwe park twee keer zo groot als de drie huidige cam pings samen. Die ruimte wordt vooral gebruikt voor de bouw van 360 recreatiewoningen en voor het vergroten van de camping plaatsen. Het park krijgt een 'Zeeuws' ka rakter. Het gedeelte aan de dijk krijgt de uitstraling van 'strand en duin'. Verderop wordt, onder meer door middel van het ge bruik van groen, de sfeer van 'pol der en boerenerf gecreërd. Het park krijgt een nieuwe in gang, aan de Dwarsdijk. Daarmee wordt voorkomen dat gasten door Nieuwvliet-Dorp rijden: die ne men straks de Sint Jansdijk. De huidige ingang van Pannen schuur verdwijnt: die van de Bos hoeve blijft bestaan, maar alleen voor gasten aan die zijde van het park. Voetgangers en fietsers kun nen straks wel het hele park door kruisen. Het plan is niet nieuw. Roompot presenteerde het in grote lijnen al in 2007. Het hoort met Waterdu- nen, Noordzee Residence bij Cad- zand-Bad en Strandresort Nieuw- vliet-Bad (van Landal) tot de vier grote 'recreatieparkplannen' aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Na de realisatie daarvan is her voorlopig gedaan met de bouw van dergelijke grootschalige pro jecten. Roompot gaf voorrang aan de bouw van Noordzee-Residence en schoof de renovatie van Pan nenschuur daarom een paar jaar vooruit. Nu gaat het er echt van komen. Het ontwerpbestemmingsplan ligt momenteel ter inzage bij de gemeente Sluis. Mogelijk keurt de Sluise gemeenteraad nog dit jaar het definitieve plan goed. De over eenkomst met ruim driehonderd jaarplaatshouders wordt dan opge zegd: ze mogen dan nog wel min stens een jaar op hun plek blijven. Ook wil Bouwfonds-Arcus, dat zorgt voor de realisatie van het werk, dan beginnen met de werk zaamheden in de polder, vertelt commercieel directeur Anne-Ma- rie janse. De jaarplaatshouders krijgen el ders op het park een nieuwe plek aangeboden. „Er hoeft niemand verplicht te vertrekken", geeft Hannewijk aan. „Wie verplaatst moet worden, krijgt een nieuwe plek aangeboden." Niet alle standplaatshouders hoe ven te verhuizen. Degenen die niet verplaatst hoeven -ongeveer de helft van de vaste gasten- 'la ten we voorlopig met rust', geeft Hannewijk aan. Ze krijgen wel de beschikking over zaken als wifi, kabeltelevisie en propaangas. „Op die gedeelten voeren we een her- verdelingsbeleid. Van de plekken van mensen die vertrekken kijken we of we die wel of niet opvullen. Zo kunnen we ook daar langzaam grotere plaatsen creëren." Na de realisatie van het park door Bouwfonds-Arcus komt de exploi tatie, onder de naam Noordzee- park Nieuwvliet-Bad, in handen van Roompot. 2* infographic Willem Adriaansens bron Notitie kwaliteitsdoelstellingen Kustwerk Nieuwvliet-Bad Drie campings, met bij elkaar 1153 vergunde plaatsen (toeris tisch, seizoen en jaar). Daarvan zijn er zo'n 750 permanent bezet Totale oppervlakte: 27 hectare. Aantal plaatsen per hectare: 43. Eén park, met 865 recreatieve plaatsen (toeristisch, seizoen en jaar) en 360 recreatiewoningen. Totale oppervlakte: 53 hectare. Aantal plaatsen per hectare: 30 Aantal huisjes per hectare: 15 NIEUWVLIET-BAD - Een grondige op knapbeurt van een grote camping gaat altijd gepaard met onrust on der de vaste gasten. De uitbreiding van Pannenschuur is geen uitzonde ring. De Belangenvereniging Vakan tiepark Pannenschuur (BVP) maakt zich zorgen. Grootste onzekerheid is wie zijn of haar caravan mee kan nemen als er verhuisd moet worden. Sommige onderkomens kunnen simpelweg niet verplaatst wor den, erkent Cees Koedijker, voor zitter van de BVP. Die mensen door René Hoonhorst RETRANCHEMENT - Het dagelijks be stuur van Waterschap Scheldestro- men wil dit najaar beginnen met de aanleg van natuurvriendelijke oevers langs een deel van het uit wateringskanaal naar De Wielingen ten zuiden van Retranchement. De bedoeling is om aan de zuid kant van het kanaal - langs de Ka- naalweg vanaf de brug op de Pro- vincialeweg tot aan de Zuiddijk - enkele poelen te graven en heg gen te planten. Daarmee is de ont brekende schakel in de Ecologi sche Verbindingszone tussen Ret ranchement en de Aardenburgse Havenpolder ingevuld. Dat geeft de boomkikker de gelegenheid in een groot deel van West- Zeeuws-Vlaanderen rond te sprin gen. De aanleg van een natuurvriende lijke oever over een lengte van 1300 meter moet leiden tot betere waterkwaliteit doordat er minder meststoffen in het water belan den. Ook neemt het waterber gend vermogen van het kanaal toe en is er voor recreanten meer te beleven langs de watergang. Daarnaast moet het Zeeuwse wa terschap vóór 2016 volgens de Ka derrichtlijn Water honderd kilo meter natuurvriendelijke oevers aanleggen. De flauwe, gemiddeld meer dan twintig meter brede oevers langs het kanaal tellen dub bel, zodat de werken langs het uit wateringskanaal voor 2,6 kilome ter in de boeken komen. De werkzaamheden kosten 641.000 euro. De provincie levert een bijdrage van 91.000 euro en via POP-Nu is een subsidie van 184.000 euro binnen te slepen. Dan blijft voor het waterschap een bedrag van 366.000 euro over, duizend euro meer dan waar eer der rekening mee werd gehou den. De algemene vergadering be sluit tijdens haar vergadering op donderdag 27 juni of de aanleg van de natuurvriendelijke oevers doorgaat. moeten, als ze willen blijven, hoe dan ook een nieuwe caravan aan schaffen. „Maar voor anderen is onduidelijk aan welke regels vol daan moet worden." Volgens Roompot-manager David Hanne wijk is het vrij simpel. „Wie ver plaatst kan worden, verplaatsen we, ongeacht de leeftijd van de ca ravan." Er wordt een commissie gevormd die zich buigt over twij felgevallen wat betreft verplaats baarheid. „Daar nodigen we ook mensen van de belangenvereni ging voor uit." De BVP heeft meer bezwaren, zo- PHILIPPINE - In de Braakmanweg in Philippine, tussen het Haven plein en Kanaalpark, komt een speciale schoolzone. Twee verkeersremmers worden aangelegd, zodat automobilisten wel wat snelheid moeten terugne men en kinderen veilig(er) kun nen oversteken. Tegelijk met de aanleg van de verkeersremmers wordt de Braakmanweg ter plaat se opnieuw bestraat. De werk zaamheden in opdracht van de ge meente Terneuzen beginnen na de zomervakantie. De Braakman weg is de hoofdweg tussen Philip pine en Hoek. Vanavond is er in De Kaaie vanaf half acht een infor matiebijeenkomst over de ver keersmaatregelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56