Meeste Zeeuwse orgaandonoren wonen in Dreischor, minste in Eede I I I I I I 18 ZEELAND Archieven brieven MINDER GELD VOOR ZORG dinsdag Bordeel Fyra a3 Gemeenten krijgen voor jeugdzorg vanaf 2015 flink minder geld. Jeugdzorg Zeeland moet 'meer doen voor minder'. Lasten Marleen Blommaert Voor wie er van houdt, zijn archieven een bron van inspiratie, van (zelfrelativering en natuurlijk van kennis. Ze schetsen de tijd, de dominante cultuur en de veranderingen ten opzichte van nu. Ik neem u mee op een korte tijdreis naar een niet al te ver verleden. Het is 1882, de minister van Jus titie stuurt een geheime missi ve naar de Heeren Procu reurs-Generaal bij de Geregts- hoven. Hij vindt het belangrijk dat: 'Politie op eenigerlei wijze gemakkelijk worde gemaakt ontslagen gevangenen in het oog te houden'. En hij stelt daar toe maandelijks een Geheim Register op. We leven in de tijd van de Italiaan Lombroso, die meende misdadigers te kun nen herkennen aan voorhoofd, neus, lippen en dergelijke. Dus bij iedere persoon wordt een beschrijving gegeven. Nummer 4 op die lijst is Anthonius, een arbeider uit 's Heerenhoek: smal voorhoofd, gewone neus, kleine mond en zijn kleur is... gezond. Zijn gedrag in de gevan genis was zeer goed. Dat dan weer wel. Komt vermoedelijk door zijn neus. Anders is dat met Nicolaas uit Delft, num mer 17, wiens gedrag 'redelijk' is. Redelijk, ondanks dat ge meld wordt dat Nicolaas een 'valsch en sluw karakter heeft'. Sommigen krijgen 'kruiwagen- straf, zware dwangarbeid voor militairen. Op zoek naar de kruiwagenstraf ontdek ik een wet uit 1854 waarin kielhalen en van de ra vallen afgeschaft worden. Overigens worden an dere onsmakelijke lijfstraffen in de wet nog wel gehand haafd. Wat mij weer bij een Ko ninklijk Besluit uit 1862 brengt over het geneeskundig onder zoek voor militairen. Grondig waren ze toen nog. In het be sluit worden 357 aandoeningen opgesomd die reden voor uit sluiting vormen. Daaronder, on nozelheid, stompzinnigheid, ge mis van den neus, buitenge woon dikke buik, geheel of ge deeltelijk gemis van den tong en jawel de platvoet. Rare theo rieën, vreemde, barbaarse ge bruiken. Benieuwd hoe ze over 150 jaar de archieven van deze tijd bezien. Oh wacht nee, kan niet, want die schaffen we nu af. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Illegaal bordeel moet dicht, lees ik (12 juni). Een agent had via inter net en telefoon contact gelegd en een afspraak geregeld, zo lees ik vervolgens. Als dit klopt, is de vraag of hier geen sprake is van uitlokking tot strafbare handelingen. Afgezien hiervan is het volgens mij in deze crisistijd wat overdreven om een eigenaar van een leegstaand pand en een mogelijke bijstandmoeder (wie weet?) te overvallen met fu- tuliteiten terwijl er nog zoveel werk te doen is met betrekking tot de openbare veiligheid. Gelet op de aanpak door de dien der van Hermandad speel ik met de gedachte dat mensen 112 kun nen bellen en dan op het plaats delict een bord neer te zetten met bijvoorbeeld gefopt Kees Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg staat. Het Fyra-avontuur heeft geresul teerd in een 'disastro', 'miseria', om in Italiaanse termen te spre ken. Het merknamenbureau Glo- brands Naming Strategy had een zeer symbolische naam be dacht: Fyra, wat vier betekent in het Zweeds, aangezien de beoog de hogesnelheidslijn samen met de Thalys de vier steden Amster- Jeugdzorg moet keuzes maken door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Bureau Jeugdzorg Zeeland maakt zich zorgen om de toekomst. De organisatie is het af gelopen jaar al met ruim 5 pro cent afgeslankt en het einde is nog niet in zicht. Oorzaak is de overdracht van jeugdzorgtaken naar de gemeenten op 1 januari 2015. In de wandelgangen wordt al ge sproken over een halvering van het ondersteunende personeel, maar directeur Nelleke Groenewe- gen vindt het te vroeg om te spe culeren over het aantal arbeids plaatsen dat verdwijnt. Bureau Jeugdzorg Zeeland (BJZ) heeft het afgelopen jaar een trans formatie ondergaan. De organisa tie is nu klaar voor de overdracht van jeugdzorgtaken aan de ge meenten. Ook op het gebied van professionalisering is een slag ge maakt, om te kunnen voldoen aan nieuwe wettelijke eisen. Dat staat te lezen in het jaarverslag van de organisatie over 2012 dat vandaag wordt gepresenteerd. De veranderingen zullen deze zomer merkbaar worden voor cliënten. De veranderingen werpen hun schaduw vooruit. Gemeenten krij gen vanaf 2015 flink wat minder budget voor Jeugdzorg. „En dat be tekent dat je je moet voorberei den op werken met minder perso- dam, Brussel, Rotterdam en Ant werpen 'supersonisch' zou bedie nen. Men koos een naam, die in ternationaal goed uitspreekbaar was, en die bovenal trots en zelf vertrouwen uitstraalde! Dat er inhoudelijk wat minder goed was nagedacht, bleek niet in de oriënterende fase, noch in de testfase; na vele debacles tijdens de definitieve praktische uitvoe ring trok de Belgische NMBS 31 mei de stekker uit het stopcon tact, waarbij zelfs levering van drie bestelde V25o's werd geannu leerd en restitutie plaatsvond van negen geleverde toestellen. Het wrange voor België vind ik persoonlijk, dat de treinen waren gebouwd door het Italiaanse An- saldoBreda, terwijl er in hun bloedeigen Brugge een fabriek van het Canadese Bombardier De organisatie van Bureau Jeugd zorg Zeeland is het afgelopen jaar al 5 procent afgeslankt en moet nog verder krimpen. Directeur Nel leke Groenewegen BJZ: „Deze maand beginnen de onderhandelin gen met de vakbond over een so ciaal plan." I De Goese wethouder Jo-Annes de Bat, voorzitter van de Task Force Jeugd Zeeland: „Het moet nu heel snel concreter worden. Dinsdag stellen we een werkagenda vast die de komende maanden leidraad is, om duidelijk te maken: wie doet wat, op welk niveau?" neel", zegt directeur Nelleke Groe newegen. „Deze maand beginnen de onderhandelingen met de vak bond over een sociaal plan", laat Groenewegen weten. Veel hangt af van de gemeenten, als toekom stige werkverschaffers. Bestaande subsidiecontracten zijn opgezegd. „Wat daarvoor in de plaats komt, moeten we maar afwachten. Wij zijn een stichting. In theorie is het zelfs mogelijk dat BJZ zichzelf moet opheffen, als de gemeenten besluiten de zorg ergens anders in te huren. Ik heb een ambtenaar van een gemeente laatst horen zeggen dat ze erover dachten de zorg in te kopen bij een Poolse in stelling. Ik noem het voorbeeld maar even om aan te geven hoe er blijkbaar door sommige gemeen ten tegenaan gekeken wordt." Groenewegen vindt dat de Zeeuw se gemeenten zo langzamerhand wel duidelijkheid hadden kunnen bieden. „Jeugdzorg is een veelom vattend begrip. Drie van de taken die daaronder vallen, zijn jeugdbe scherming, jeugdreclassering en het Advies- en Meldpunt Kinder mishandeling (AMK). Die drie moeten volgens de wet minstens op regionaal of provinciaal niveau georganiseerd worden, en boven dien door een nieuwe, gecertifi ceerde instelling. Het is niet meer dan logisch dat de Zeeuwse ge meenten ons voor de uitvoering daarvan zouden benaderen, maar wij wachten nog steeds." Als voorzitter van de Task Force Jeugd Zeeland kan de Goese wet houder Jo-Annes de Bat haar enigszins gerust stellen. Vooropge steld: „Wij zijn niet op aarde om instellingen in het leven te hou den. Wel om goede zorg te leve ren." Maar, zegt De Bat, het is in derdaad hoog tijd dat er duidelijk heid komt. „Ik snap dat de instel lingen met onzekerheid worste len. Wij worstelen ook met onze kerheid. Bijvoorbeeld over de nieuwe Wet op de Jeugdzorg, die nog niet is vastgesteld. Vóór 1 ok tober moeten wij duidelijkheid le- Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje 'Lasten stijgen opnieuw' kopt de krant (15 juni). Er moet weer 6 miljard extra bezuinigd worden. Het tweede bericht: 'De topinko mens zijn het afgelopen jaar weer fors gestegen' hoor ik op de radio. Ruim 7 procent! Inkomens tot 11 miljoen. Waar blijft het massale protest in Nederland? Waar zijn de christenen en waar zijn de so cialisten om hiertegen nu een krachtig protest te laten horen? (Sociale) gerechtigheid is ons bei der opdracht. Diverse kabinetten beloofden en deden niets. Wij mo gen niet meer zwijgen, maar wij moeten gaan samenwerken en zo nodig de straat of het plein op om luid en duidelijk te laten weten dat dit echt niet meer kan. Andries Jumelet Magnolialaan 9, Yerseke door Ab van der Sluis MIDDELBURG - In het Schouwse Dreischor staat 52 procent van de inwoners geregistreerd als orgaan donor; het hoogste percentage in Zeeland. Dat blijkt uit de maandag gepubliceerde Donorstand van Ne derland van Ja of Nee, ter gelegen heid van een campagne om meer donoren te werven. Het Drentse Eelderwolde telt met 55,1 procent van de inwoners bo ven de 15 jaar de meeste orgaando noren. Op nummer twee en drie volgen respectievelijk het Brabant se Reek en het Limburgse Leunen met 54,3 en 53,4 procent. De or gaandonatiecampagne Ja of Nee is een gezamenlijk initiatief van het ministerie van VWS, een achttal gezondheidsfondsen en de Neder landse Transplantatie Stichting. In totaal 5,7 miljoen Nederlanders staat geregistreerd in het Donorre- gister. Dat zijn er veel, maar nog lang niet genoeg, aldus de organi satie. De landelijke lijst wordt op dit moment afgesloten door Amster dam-Zuidoost met een percenta ge van 24,5. Op de vorige lijst uit 2011 was Urk de hekkensluiter. Op de website Jaofnee.nl is de do norstand per plaats te zien. Be- langstellenden kunnen zich op de ze site eveneens met DigiD aan melden als orgaandonor. Ook kun nen ze een formulier printen en opsturen. Door de donorstand per plaats bekend te maken, hoopt de organisatie dat burgers gemoti veerd raken om hun woonplaats hoger op de lijst te krijgen. Gemiddeld is 42 procent van alle Nederlanders boven de vijftien jaar donor. De Zeeuwse dorpen en steden zitten daar niet ver van af, al zijn er enkele uitschieters. Meliskerke en Aagtekerke hebben respectievelijk 32 en 33 procent ge registreerde donoren. Eede staat H op 30, Kloetinge op 48 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54