24 ZEELAND Dat de Goese burgemeester René Verhulst literaire aspiraties heeft, is inmiddels bekend. Maar nu heeft hij een stripboek geschre ven, met tekeningen van Danker Jan Oreel uit Kloetinge. door Luc Oggel René Verhulst Burgemeester van Goes De banneling van Tobago, Zeeuwen in de West, luidt de intrigerende titel van het stripalbum van Verhulst en Oreel. Middenin de Gouden Eeuw zochten veel Zeeuwen hun heil op het eiland Tobago, dat zelfs een tijd Nieuw Wal cheren heette. Eén van de kolonisten, Lucas Pol, schrijft zich in 1656 samen met zijn vrouw in bij het dan net afgebouwde Manhuis in Goes, nadat hij met geweld van Tobago is verdreven. In de Goe se archieven is de akte van inschrijving gevonden, evenals uitgebreide geschreven verklaringen van Pol over het wanbestuur van de Engelse bevelheb ber Gayner van de West-Indische Compagnie op Tobago. Dat laatste gegeven vormt de kern van het stripverhaal, waarbij ook veel aandacht is voor het dagelijks leven op het eiland en in het Goes van die tijd. Het idee voor de strip ontstond eind 2011, toen Ver hulst en Oreel elkaar tegenkwamen bij de herope ning van de vernieuwde Goese boekhandel en uit geverij Het Paard van Troje. „Ik wilde graag een stripboek maken voor het Goese themajaar, dat nu in het teken van Latijns-Amerika staat. Ik zocht naar een band tussen Goes en dat werelddeel, maar ook weer niet te gekunsteld. Die band bleek er dus te zijn", vertelt Verhulst. Hij raakte geïnspi reerd door gemeenterachivaris Frank de Klerk, die veel kon vertellen over Zeeuwen op Tobago. Verhulst merkte al gauw dat scenarioschrijven iets heel anders is dan een boek schrijven. „Ik had een verhaal van drie, vier kantjes, maar dat was al te veel als je dat gaat opdelen in plaatjes. Enorm veel tijd ging er desondanks inzitten en dat naast een drukke baan als burgermeester. „Ik ben vorig jaar september begonnen, maar tussen kerst en en oud en nieuw ben ik er zo'n beetje dag en nacht mee bezig geweest." Het verhaal zelf is feitelijk in één keer opgeschreven. „Het moet meteen goed zijn, je moet er niet te veel aan hoeven sleutelen", is de overtuiging van Verhulst. Wat eveneens goed moest zijn, zeker in een histo risch verhaal, waren de details. „Ook voor een stripboek moet je historisch onderzoek doen, het moet gewoon kloppen. We hebben heel wat zitten Googlen en gebruik gemaakt van informatie van het Meertens Instituut. De namen van schepen, slaven, planters, ze kloppen allemaal." Gelouterd door zijn Bob Evers-serie, de boeken die hij tij dens zijn periode als wethouder in Utrecht schreef, weet Verhulst dat je wordt 'neergesabeld' als informatie niet blijkt te kloppen. „In de haven van Goes werd in die tijd bijvoorbeeld hout aange-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52