College Borsele moet vertrouwen herstellen Eis: cel en werk voor oplichting en drugs Bijna iedere week wel een geval van brandstichting op Walcheren I 1 20 BEVELANDEN en THOLEN PROJECT ORAL HISTORY In het watersnoodmuseum zijn gesproken getuigenissen van de ramp van 1953 te horen én te zien. 66 Dit museum is niet door hogerhand geplant maar het is hier geworteld BETAALBARE BRILMODE door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Het Borselse colle ge moet met een concreet plan van aanpak komen om in de toe komst financiële debacles zoals rondom de renovatie van het ge meentehuis te voorkomen. De renovatie van het gemeente huis in Heinkenszand pakt 1,2 mil joen euro duurder uit dan was be groot. In een onderzoeksrapport van een commissie uit de gemeen teraad staat de keiharde conclusie dat zowel college, raad als betrok ken ambtenaren steken hebben la ten vallen. De fractievoorzitters hebben na bestudering van het rapport een initiatiefvoorstel geschreven voor de gemeenteraadsvergadering van donderdag 27 juni. In dit voorstel staat dat in de toe komst ondermeer voorkomen moet worden dat zonder een pro gramma van eisen en zonder een reële en tijdige kostenraming wordt gewerkt, Tevens mag een slecht ingerichte projectorganisatie niet meer voor komen en mag het ook niet meer gebeuren dat de gemeenteraad te laat en onvolledig wordt betrok ken. De projectorganisatie had volgens de onderzoekscommissie een stok je moeten steken voor de toezeg ging van eind 2011 aan de raad, dat 2,8 miljoen euro taakstellend is voor de renovatie. Er lag im mers nog helemaal geen bestek op tafel. De commissie concludeert ook dat de raad in de zomer van 2012 betrokken had moeten worden bij het maken van keuzes. In plaats daarvan werd de raad te gen het einde van 2012 geconfron teerd met de budgetoverschrij ding. „Dat vertrouwelijk informe ren van de gemeenteraad een te groot risico betekende voor het procesverloop, leert dat er op dit punt in dit dossier onvoldoende vertrouwen heeft bestaan tussen college en raad." De fractievoorzitters verzoeken het college daarom in het initia tiefvoorstel het voortouw te ne men in verbetering van het onder ling verttrouwen tussen college en raad. Dat herstel moet dan sa men met de gemeenteraad gebeu ren. De fractievoorzitters willen ook weten welke consequenties het college aan het rapport ver bindt. Het college is bezig met het formuleren van een reactie op het onderzoeksrapport. door Ad Roos MIDDELBURG - De antwoorden die een 34-jarige Goesenaar gisteren in Middelburg aan rechter A. Geel hoed gaf, klonken niet echt overtui gend. Hij moest zich verantwoorden voor de rechtbank in Middelburg voor onder meer flessentrekkerij en hij kwam niet veel verder dan 'het klopt, het was stom'. Hij was failliet gegaan, was een nieuw be drijf begonnen, had schulden en was er vanuit gegaan dat de bank hem wel een krediet zou verstrek ken. Voor hij ook maar een toezeg ging had gekregen, kocht hij ge reedschappen, regelde hij tankpas jes die zijn vriendin ook gebruik 'Mens dé kracht door Piet Kleemans OUWERKERK - „Je ziet hier niet al leen dingen, maar je hoort ook een heleboel verhalen. De mens is dé kracht van dit museum." Zo omschrijft Commissaris van de Koning in Zeeland Han Polman het watersnoodmuseum in Ou- werkerk. In het in vier caissons ge vestigde museum werd gisteren een kijk- en luisterhoek in ge bruik genomen. Bezoekers krij gen er een voorproefje van de per soonlijke getuigenissen, opgete kend in het kader van het Oral History-project. Een belangrijk project, vindt Pol man. Als, zo redeneert hij, de ver halen nu niet opgetekend worden uit de monden van mensen die het allemaal meemaakten kan het straks niet meer. „En we moeten blijven leren van die verhalen over de omgang met het water en waterveiligheid. Water blijft altijd een risico, wat we ook doen. In el ke discussie over natuurcompensa tie moet wat mij betreft de water veiligheid héél zwaar wegen." Pol man zegt onder de indruk te zijn van het watersnoodmuseum. En dan heeft hij het niet alleen over de uitgebreide collectie voorwer pen, maar ook over het streven naar continu vernieuwen. En de tomeloze inzet van de vrijwilli gers. Polman: „Ik zie bij hen een enorme passie voor het museum. Het mooie is dat dit museum uit de mensen hier zelf voortgeko men is. Dit museum is hier niet door hogerhand geplant maar het is hier geworteld." Polman liet zich maandagmiddag uitgebreid informeren over het watersnoodmuseum. Hij kreeg een rondleiding, sprak met vrij willigers en hoorde van projectlei der Jaap Schoof alles over het Oral Han Polman, CdK in Zeeland History-project. De ingebruikna me van de kijk- en luisterhoek in caisson 1 (van 4) biedt de bezoe ker een voorproefje van de schat kamer aan ooggetuigeverhalen van zij die de ramp meemaakten. Honderd verhalen zijn inmiddels opgetekend en er komen er - stelt Schoof - nog zeker honderd bij. Het einde is nog niet in zicht. „En het gaat niet alleen om verhalen van mensen die op daken klom men om te overleven, maar ook om de verhalen van hulpverle ners en mensen die slachoffers uit het rampgebied opvingen." Zestig jaar na dato verbreken men sen het stilzwijgen over de gru wel die zich voor hen zo lang niet in woorden liet vangen. Nooit eer der vertelde verhalen worden ver teld. Schoof: „Het ene verhaal maakt het andere los. Er komen er nog steeds meer." De gesprek ken worden allemaal op film vast gelegd. Het overgrote deel van de opnames is bij de mensen thuis gemaakt. „We hebben ook in het museum opnames gemaakt, maar je merkt toch dat dat anders is, dat mensen minder op hun ge makt zijn." Het voorlopig eindresultaat van het Oral History-project wordt no vember dit jaar bij de herdenking van de sluiting van het laatste sl uitgat, zestig jaar geleden gepre senteerd. te en kocht hij twee woningen. Bedrijven gingen voor ettelijke duizenden euro's het schip in. Een bouwbedrijf stuurde hem een rekening van bijna 34.000 eu ro. Een aggregaat dat hij huurde werd niet teruggebracht. Het bankkrediet kwam er nooit. De Goesenaar werd ook verdacht van het illegaal voorzien van zijn loods in Goes van stroom. In die loods bleek een laboratorium te zijn geweest waar GHB werd ge produceerd. Officier van justitie Miranda Paapen eiste een taak straf van 200 uur en een celstraf van 180 dagen, waarvan 138 voor waardelijk. Daarnaast zou de ver dachte nog 34.590 euro schadever goeding moeten betalen. Uitspraak 1 juli. I De kijk- en luisterhoek werd officieel in gebruik gesteld door Commissaris van de Koning Han Polman (I). Projectleider Jaap Schoof geeft uitleg I Het Watersnoodmonument ont worpen door Gust Romijn. door Henk Postma *aUAAAr>frAl/ walstraat81 vlissingen XlirOGOpiieK 0118-412370 www.tilroe.nl Htilroeopticien VEERE/KOUDEKERKE - Op Walche ren zijn de laatste maanden opval lend veel branden en brandjes ge sticht. Vrijwel ieder weekend zijn wel ergens schuren, gebouwtjes, vracht- of bestelauto's in de as ge legd. Ook kleinere objecten, zoals containers en coniferen, zijn doel wit. Alleen dit jaar al rukten brand weerlieden negentig keer uit om dergelijke branden en brandjes te blussen, zo blijkt uit een inventa risatie van de politie. De daders slaan meestal toe in de nachtelij ke uren, begin dit jaar vooral in Koudekerke/Vlissingen, daarna vooral in Zanddijk/Veere. Middel burg wordt het vaakst getroffen, maar daar gaat het veelal om klei nere berm-, container- of conife- renbrandjes. De afgelopen weken was het even rustig, maar in het voorbije week end was Zanddijk opnieuw aan de beurt. Daar brandde zondag bij de begraafplaats, in het holst van de nacht, het wachthuisje uit. Eerder in de nacht was daar in de buurt een bouwkeet doelwit. Maar daar bleef het bij een misluk te poging. De politie trof er een fles met brandbare vloeistof aan. In Vlissingen is dit jaar, bij een bermbrand, ook al eens zo'n vondst gedaan. De politie heeft inmiddels een re chercheteam op de zaak gezet. Dat concentreert zich vooral op de branden bij Zanddijk. „Want zo veel branden in een klein dorp kan geen toeval zijn", zegt politie woordvoerder Alwin Don. Desgevraagd sluit woordvoerder Don niet uit dat er een link is naar andere branden op Walche ren, hoewel daar tot dusver geen aanwijzingen voor zijn gevonden. Wel wordt volgens hem extra ge surveilleerd door de wijkteams in de Veere en Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48