'Duitse hypotheek schaadt reputatie' Ronald Plasterk een optimist IN HET NIEUWS 3 Makelaars willen duidelijk heid over Mons voordat ze doorgaan met de verkoop van Duitse hypotheken Plasterk belooft dat de Noordvleugel beter bestuurbaar wordt tegen minder kosten DINSDAG 18 JUNI 2013 onder druk media door Chris van Alem Vertrek: 19, 25, 31 juli, 6, 12 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak twee geweldige stadswandelingen door Praag. Bekijk de wisseling van de wacht bij De Burcht, het astronomische uurwerk, de Karelsbrug de St. Nicolaasdom en de prachtige St. Vituskathedraal. Maak een lichttour door Praag en een rondvaart over de Moldau! ÏOölf*©f Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Londen Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl a//ou#a/v m| of bel 0529469667 CJJCWrtJjJ.flf Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b. v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. DEVENTER - Makelaars die goedko pe Duitse hypotheken willen verko pen, vrezen voor verlies van hun re putatie. Ze willen eerst duidelijkheid over de achtergrond van de Nederland se Hanneke Mons-Bloksma - de spil tussen Duitse hypotheekban ken en Nederlandse aanvragers - voordat ze besluiten of ze door gaan met de verkoop van deze hy potheken. Rob lansen, hypotheekadviseur en makelaar van Adfinis in Deven ter, bracht het nieuws over de Duitse hypotheken bijna twee we ken geleden naar buiten. Hij heeft nu twijfel over de betrouwbaar heid van tussenpersoon Mons. „Als dit waar is, distantieer ik mij er compleet van." Makelaar Marco Kok uit Amstel veen: „De vraag is of wij met deze vrouw nog zaken doen. Wij heb ben een goede naam en die wil len we houden." Deze krant onthulde zaterdag het dubieuze zakelijke verleden van Hanny Mons, waarin een fraudu leus faillissement een rol speelt evenals verklaringen over oplich ting. Kok en zijn collega Marco Verbrugge uit Raamsdonksveer vinden dat het bedrijf FinDesk uit Deventer, dat de opleiding ver zorgt voor makelaars die Duitse hypotheken willen verkopen, snel duidelijkheid over de positie van Mons moet verschaffen. FinDesk reageerde gisteren niet op vragen. Volgens hypotheekadviseur Jan sen werkt FinDesk aan een 'plan B', waar Hanneke Mons geen rol meer in speelt. Een hypotheekadviseur uit En schede, die zeer positief was over het plan voor de verkoop van Duitse hypotheken, wil niet meer met Mons in één zin genoemd worden. Kun je je als rechter onttrekken aan de druk van de samenleving en de media? Dat is een vraag die opspeelt als je het vonnis bekijkt. De rechtbank spreekt van een ge beurtenis die 'een enorme schok veroorzaakt heeft in de samenle ving en de gehele voetbalwereld'. Zeven van de acht verdachten heb ben volgens de rechters actief een rol gespeeld bij de dood van Nieu- wenhuizen en veroordeelt hen voor het medeplegen van dood slag. Wie Nieuwenhuizen precies waar heeft geschopt, acht de recht bank niet van belang. „Ze schop ten hem alsof ze tegen een bal schopten", zei rechtbankvoorzit ter Anja van Holten. Ook rekenen de rechters het de verdachten zwaar aan dat er geen echte aanlei ding was voor de vechtpartij en dat ze geen verantwoordelijkheid hebben genomen voor hun ge drag. Of deze uitspraak in hoger beroep standhoudt, is maar zeer de vraag. In vergelijkbare zaken waren rechters veel kritischer over de voorwaardelijke opzet bij het plegen van geweld. En rech ters spraken verdachten vrij als niet kon worden vastgesteld of ze een slachtoffer ook echt fors had den geslagen of geschopt. Dat in deze zaak mensen zijn veroor deeld voor het medeplegen van doodslag, terwijl ze alleen tegen een been hebben geschopt, is zeer uitzonderlijk. Opvallend in deze zaak is ook dat de verschillende tactieken van de advocaten niets hebben uitgemaakt. De ene ver dachte beriep zich op advies van zijn raadsman consequent op zijn zwijgrecht, een ander had juist Nabestaanden, onder wie de vrouw (rechts) en een zoon van Richard Nieuwenhuizen, verlaten het gerechtsgebouw. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP vanaf het begin zijn - volgens hem kleinere - aandeel in de vechtpartij bekend. Het maakt voor de rechters geen verschil. De jongens krijgen allemaal de maxi male straf. Slechts drie van de acht verdachten horen de uit spraak persoonlijk aan. De rest wil dat niet of kan dat niet aan. enthousiaster te zijn geworden over de noodzaak van de Noord vleugel. Hij wordt niet moe erop te wijzen dat Noord-Holland, Utrecht en Flevoland een daily ur ban system vormen: beleidsma- kerstaal om een afgebakend ge bied te benoemen waarin men sen wonen, werken en recreëren. Daarmee doelt hij vooral op de driehoek Amsterdam-Utrecht- Almere. Dat verklaart meteen waarom in de uithoeken van de nieuwe provincie, zoals de Noord oostpolder, bewoners en bestuur ders huiverig zijn. Maar hun wordt voorgehouden dat als ze echt niet bij de Noordvleugel wil len horen, dat ze zich dan bij Overijssel kunnen voegen. De oneliners zitten goed tussen de oren. Als een Utrechter bromt dat de cultuurverschillen met West-Friezen toch wel erg groot zijn, wijst Plasterk steeds weer op die verdraaide flikkers, die even min veel ophebben met Zwollena ren, maar evengoed provinciege noten zijn. De minister: „We moe ten deze discussie los zien van de vraag of iemands identiteit in het geding is. Utrecht zal altijd Utrecht blijven." Plasterk belooft dat de Noordvleu gel beter bestuurbaar wordt tegen minder kosten voor de belasting betaler. Jaarlijks kan zeventig mil joen euro worden bespaard, stelt hij, ook al zullen de kosten in de eerste jaren door bijvoorbeeld ont slagvergoedingen hoger zijn. Los van het draagvlak in het land krijgt Plasterk nog een zware dob ber om het parlement te overtui gen. Vooral het CDA moet niets hebben van 'mega-Flutland', ook al zette de partij in de gedoogcoa- litie met VVD en PW haar hand tekening onder een soortgelijk plan, dat sneefde. Plasterk rekent op de steun van D66 en GroenLinks om het wets voorstel ook door de Eerste Ka mer te krijgen. Hij weet: als hem dit lukt, schrijft hij geschiedenis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3