Fyrieus 6 GEZOND J. PSYCHOLOGIE Is sporten met een personal trainer (pt) exclusieve luxe voor Cooische dames en drukbezette managers? Of is het de trainer die het verschil maakt en bijdraagt aan snelle en bevredigende resultaten? Je kunt een kwartier je best doen op een roeimachi- ne, maar als je houding verkeerd is, bereik je niets." Onze afspraak telt, juist op momenten waarop de zin ontbreekt René Diekstra Stel u bent treinenbou- wer, hebt een grote or der gekregen, maar al les wijst erop dat u de afgesproken oplever- datum niet haalt. In uiterste po ging toch op tijd klaar te zijn, neemt u een aantal mensen extra aan. Vraag: helpt dat? Ant woord: nee, dat levert waar schijnlijk nog meer vertraging op. Dit verschijnsel staat bekend onder de naam 'de wet van Brooks'. Het laat in een project toevoegen van extra mensen brengt allerlei vertragende com plicaties met zich mee omdat die nieuwe mensen door de 'oude' moeten worden ingewerkt en in de gaten gehouden. Daardoor wordt tijd aan het feitelijke werk onttrokken, en nemen de stress eri het risico dat fouten worden gemaakt en dingen over het hoofd gezien, toe. De 'wet van Brooks' is een bijzon dere vorm van een eigenaardig heid waaraan wij allemaal lijden: de 'plannings-val'. Voor de mees ten van ons geldt dat wij de tijd en de inspanning tussen nu en een bepaald doel in de toekomst systematisch te laag inschatten. Voorbeelden. Als mensen wordt gevraagd hoeveel tijd het kost hun belastingaangifte in te vullen dan blijkt de gemiddelde schat ting twee a drie dagen te zijn, ter wijl ze er in werkelijkheid zeven dagen of langer over doen. Als aan studenten wordt gevraagd wan neer ze een bepaalde schrijfop dracht 99 procent zeker afkun nen hebben - ze mogen de tijd ruim kiezen - dan blijkt dat de meerderheid het toch niet redt in de voorspelde tijd. Als mensen in het algemeen wordt gevraagd hun voorspelling voor het afkrij gen van een taak te baseren op óf wel wat ze zien als een realistisch verloop ófwel wat ze zien als het meest gunstige verloop, dan blijkt er geen verschil tussen beide schattingen! Blijkbaar is het zo dat mensen bij een realistisch sce nario zich voorstellen dat alles precies gaat als gepland. Geen on verwachte vertragingen of on voorziene obstakels of rampen. We weten ook uit onderzoek dat eerdere ervaringen dat een bepaal de planning niet gehaald werd, ook niet als die bij lange na niet werd gehaald, nauwelijks effect hebben. De meeste mensen han delen iedere keer toch weer alsof ze het deze keer wel allemaal op tijd en op de bedoelde manier zul len klaren. De conclusie is duide lijk. Als we toestaan dat dezelfde mensen die een bepaald plan gaan uitvoeren, ook degenen zijn die de planning en het oplevertijd stip vaststellen, vragen we om problemen. We lopen met zijn allen met open ogen in de plan nings-val. De oplossing? Vraag al tijd buitenstaanders, die geen be lang hebben maar wel verstand van zaken, om je planning te be oordelen. En zet daar dan nog eens 10 -15 procent bovenop. Ik wed dat dit, voor de zoveelste keer bij grote projecten, bij de hogesnelheidstrein niet is ge beurd. Om fyrieus van te worden. René Diekstra is professor in de psychologie. P Personal trainer houdt je bij de les door Sandra van Maanen Lisette Steinmetz is personal trai ner (pt) in Ede en Veenendaal. Ze traint mannen en vrouwen, de meesten twee of drie keer per week. „Ik heb een klant die na een ernstige ziekte onder be geleiding conditie wil opbou wen, meer spiermassa wil krijgen. Maar ook een jonge vrouw met behoorlijk over gewicht die onder begeleiding afValt. Twin tig kilo is ze inmiddels kwijt, een metamor fose. Personal training is de ultieme ma nier om je doel te bereiken. Sporten blijft leuk, resultaat is sneller zichtbaar. Dat komt omdat je op de juiste manier sport, spieren versterkt waar het om gaat. En ja, ik ben een stok achter de deur, klanten ver zuimen niet snel. Als je na een lange dag werken thuiskomt, hang je na het eten na tuurlijk liever op de bank dan dat je naar de sportschool gaat. Tenzij je een afspraak hebt, een-op-een, met een trainer die op je wacht." Steinmetz biedt maatwerk. Voordat het pro gramma start, wordt een persoonlijk plan de campagne gemaakt. Inclusief een foto. „Dat werkt motiverend. Halverwege en na afloop van het traject maak ik nog een foto. Ie voelt je beter wanneer je fitter en lichter bent, maar ook je houding verandert." Ge middeld duurt een trainingsprogramma drie maanden, waar^jj vooraf vastgestelde doelen centraal staan. Vaak knopen klan ten erna die periode nog een traject aan vast. Levenslang trainen met een pt hoeft volgens Steinmetz niet. „Ik geef uitgebreid voedingsadvies, leer hoe je op een goede manier kunt trainen, spieren versterkt. Het snelle resultaat motiveert de nieuwe leef stijl vol te houden. Ook op eigen kracht." Nick Rotteveel, bekend als dj Nicky Rome ro, traint al anderhalfjaar bij haar. „Mijn le ven is hectisch, ik ben 240 dagen per jaar on the road, zit veel in het vliegtuig. Onre gelmatig leven en jetlags zijn ongezond. Li sette geeft voedingsadvies, trainingssche ma's en zorgt dat we contact hebben, waar ik ook ben. In mijn hotels is meestal wel een gym, trainen kan overal. Lisette moti veert. Dat moet ook wel, fysiek is het an ders niet op te brengen twee a drie keer in de week een show te doen. Ik ben in 2011 begonnen met afvaltrainingen. In twee maanden tijd was ik 10,12 kilo lichter. Ver volgens ben ik cardio- en crossfittraining gaan doen. Oefeningen met veel herhaling. Nu train ik op kracht, met een schema ge richt op alle spiergroepen. Ik presteer beter in de studio en tijdens optredens. Ik train voor mezelf, niet voor Lisette. Maar in je eentje is het zwaar. Zij zorgt dat ik het vol houd." Robert Lagendijk is personal trainer op Pa pendal. Hij biedt (top)sporters maar ook klanten die om gezondheidsredenen spor ten de mogelijkheid alleen of met een pt aan de slag te gaan. Speciaal zijn klanten die na ziekte, bijvoorbeeld een hartinfarct, Ria Weetink in beweging komen. „Zij moeten angst overwinnen, opnieuw leren bewegen, waarbij zowel lichaam als geest moeten wennen. De pt biedt begeleiding, stap voor stap. Samen bepalen we een doel, stellen we een schema op en worden afspraken ge maakt. Een goede pt interpreteert oefenin gen, kijkt of alles goed gaat. We motiveren een tandje bij te zetten. Soms komt achter liggende problematiek bovendrijven, zoals eetstoornissen, angsten. Vaak kunnen we mensen op een goed spoor zetten, maar we zijn geen psychologen. Als blijkt dat een klant meer nodig heeft dan wij kunnen bie den, verwijzen we door. Sporten met een pt past in deze tijd. De maatschappij wordt sneller, we willen kwalitatief het beste, streven in alles naar optimale effectiviteit. Onder begeleiding trainen, is daar een voor beeld van. Je bereikt in korte tijd veel, veel meer dan bij anderhalf uur lang de kantjes eraf lopen in de sportschool." Zijn klanten prefereren hun eigen trainer, vanwege de band. Lagendijk: „Toch moe ten andere trainers kunnen inspringen, bij voorbeeld in de vakantieperiode. Vakantie van je pt is geen excuus is om niet naar de sportschool te komen." Ria Weetink (63) traint bij Lagendijk, onder begeleiding van zijn medewerkster Liliane. De eerste jaren sportte ze op basis van het programma dat voor haar werd uitgeschreven, inmiddels traint ze tweemaal per week met haar pt. „Dat maakt verschil, een trainer kijkt met andere ogen naar de oefeningen, je kunt een kwartier je best doen op een roeimachi- ne, maar als je houding verkeerd is, bereik je niets." Liliane draagt bij aan fitheid en conditie. Ria krijgt, ook als ze langere tijd in Frank rijk verblijft, schema's mee. Oefeningen voor op de crosstrainer of in het zwembad bijvoorbeeld. „Ik verzaak niet. In de eerste plaats niet voor mezelf, maar toch ook voor haar. Zij steekt zo veel energie in mij, het voelt niet goed er de kantjes af te lopen. Ze is deskundig, weet waar ze het over heeft. En we hebben een klik, ook belangrijk. On ze afspraak telt, juist op momenten waarop zin ontbreekt. Dankzij Liliane voel ik me fitter en sterker. Na een autorit van 1.200 ki lometer heb ik, in tegenstelling tot een paar jaar terug, geen rugklachten, op de ski piste kom ik niet meer als laatste aan." p

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38