Prostaatkanker 2 GEZOND Wachten op de zomer? Nu: Rondje City spa Goes in 120 minuten a 50,00 HUISARTS Een paar kilo's kwijt raken voordat de vakantie begint: bijna iedereen heeft het wel eens geprobeerd. Het liefst zo veel mogelijk gewicht verlie zen in een korte tijd. Maar vaak laat het resultaat te wen sen over. Een verandering in leefstijl en ver uit te buurt blij ven van crashdiëten is het de vies van gewichtsconsulente Geertje Huurman uit Goes. Hand- of voetmassage Harsen of epileren van het gelaat Lichaamsmassage Infraroodsauna Rondje City Goes is ook in Duosalon mogelijk en op maandag-, woensdag- en donderdagavond Jos van Bemmel Mijnheer Verhoe ven, begin 70, zat vorig jaar op mijn spreekuur en maakte me deelgenoot van zijn uitgebrei de klachtenlijst Vanwege een bijkomende aangeboren hart- aandoening verwees ik hem toch maar naar de internist. Daar vertelde hij dat hij naast alle andere kwalen ook last had van nadruppelen bij het plas sen, passend bij een goedaardige prostaatvergroting, de zogenaam de 'oude mannenkwaal'. De internist liet uitgebreid bloed onderzoek doen, waaronder ook naar de PSA (Prostaat Specifiek Antigeen), die iets verhoogd was. De internist stelde hem in alles gerust, maar liet hem nog wel een keer voor controle komen na een halfjaar. Op het meegekregen lab formulier voor die afspraak had mijnheer Verhoeven voor de ze kerheid zelf ook maar de PSA-be- paling aangekruist. De gedachte prostaatkanker te hebben, beang stigde hem. Tja... en toen ging het mis. De PSA-waarde was nog iets meer ge stegen, dus stuurde de internist hem door naar de uroloog. Die deed wat hij moest doen: via de anus nam hij met een naald een aantal stukjes weefsel weg van de prostaat voor nader onderzoek. Een paar dagen later werd me neer Verhoeven in het ziekenhuis aan een antibiotica-infiius gelegd, vanwege een complicatie van het onderzoek: een forse prostaatont steking, die gevaar opleverde voor zijn hartkleppen. Het afgenomen weefsel bleek on der de microscoop goedaardig. Maar dat zegt eigenlijk niks: de kanker kan net zo goed in een an der stukje prostaat zitten. Geen diagnose, een hoop ellende en nog meer onzekerheid. Mijnheer Verhoeven lijkt slachtof fer te zijn geworden van het eigen handig invullen van zijn labfor mulier en van de internist die de PSA-waarde niet had moeten be palen. Want plasklachten wijzen niet op prostaatkanker, maar meestal op een vergrote prostaat, een normaal verouderingsver schijnsel. Een licht verhoogde PSA past daar prima bij. Het me ten van de PSA is gewoon geen goed onderzoek om prostaatkan ker op te sporen bij mensen die niets mankeren of slechts plas klachten hebben. Van prostaatkanker ga je niet moeilijk plassen. Je merkt er hele maal niets van, tot er uitzaaiingen zijn in de botten, meestal de rug. En zelfs daarmee kun je vaak nog een aantal jaartjes mee bij juiste behandeling. Op hoge leeftijd heeft bijna iedere man prostaatkanker. Het ontwik kelt zich meestal heel erg lang zaam en geeft slechts soms klach ten, zodat behandeling vaak niet nodig is. De meeste mannen over lijden mét prostaatkanker, niet aan prostaatkanker. Helaas krijgt een enkeling wel een agressieve vorm die snel verloopt. Maar tot op heden bestaat er geen goede onderzoeksmethode om die tijdig op te sporen. Een PSA-bepaling als algemene controle? Niet doen dus! Want als het getalletje iets te hoog is, loopt u het risico verwezen te worden naar de uroloog. En al zijn onder zoek ten spijt, maakt het de kans dat u aan prostaatkanker overlijdt niet kleiner. Je kunt ook dik worden door te weinig te eten door Matthanja Schipper Snel afvallen is op korte termijn leuk, maar op lange termijn weinig effectief. Geertje: „Je valt snel af, maar vaak zit je bin nen no time weer op je oude gewicht, plus nog een aantal bonuskilo's. Het is er allemaal niet vanzelf aangekomen, dus het gaat er ook niet vanzelf weer af." Gelukkig kun je de overtollige kilo's wel blijvend kwijtra ken door je leefstijl te veranderen. Hiervoor werkt Geertje volgens drie pij lers: gezond eten, bewegen en relaxen. Gezond eten is volgens Geertje: de dag be ginnen met een heel stevig ontbijt, dit voorkomt lekkere trek later op de dag. Ver der is het eigenlijk heel simpel: veel fruit, volop groente, drinken en voldoende brood. Regelmaat is bovendien belangrijk: „Neem op regelmatige tijden drie hoofdmaaltijden en drie tussendoortjes. Hierdoor grijp je niet naar de verkeerde dingen omdat de trek uitblijft" Als tussendoortje raadt Geertje fruit aan, maar ook een stuk volkoren ontbijtkoek, een boterham of bijvoorbeeld een cracker met smeerkaas. Tussendoortjes houden je stofwisseling op gang. „Eet je te weinig, dan gaat je lichaam over op de spaarstand en gaat de verbranding veel langzamer." Veel mensen eten te weinig volgens Geer tje, terwijl je juist afvalt als je genoeg ge zonde voeding binnenkrijgt en voldoende beweegt. „Als ik een voedingsadvies geef, vinden mensen vaak dat ze veel moeten eten. Dat klopt ook, maar die voedingsstof fen heeft je lichaam nodig om gezond te blijven. Je komt er niet van aan, je valt er juist van af." Veel mensen die te veel wegen zijn emotie eters: ze zijn van kinds af aan opgegroeid met het idee dat je iets lekkers krijgt bij ver driet of blijdschap. „Eten is voor een groot deel emotie, ik ben dan ook vaak een soort psycholoog. Ik sta heel dicht bij mijn cliën ten: ze mogen me altijd bellen, mailen of whatsappen." Een andere belangrijke reden waarom veel mensen te zwaar zijn is het gebrek aan be weging. „Bewegen is het allerbelangrijkst. Als je wilt afvallen, kun je gezond eten wat je wilt, maar zonder beweging kom je er niet." Wanneer je de pijlers van Geertje goed in je achterhoofd houdt, verlies je ongeveer een halve tot een hele kilo per week. Het gaat dus niet heel hard, maar tien of twin tig kilo afvallen is op deze manier zeker wel te overzien: een kwestie van volhou den en geduld hebben. „Vaak balen men sen als ze niet zijn afgevallen, maar juist dan moet je doorzetten. En is het een keer tje niet gelukt? Een verloren dag is nog geen verloren week: pak de draad zo snel mogelijk weer op." Als je al op een gezond gewicht zit is het belangrijk om dat te behouden: beter voor komen dan genezen. Eén keer per maand als check op de weegschaal gaan is al ge noeg. „Als je ziet dat je twee kilo bent aan gekomen, doe dan even rustig aan in plaats van dat je het meer laat worden. Tien kilo afvallen is een hele berg, twee kilo niet." Afvallen en op gewicht blijven doe je niet alleen om er leuk uit te zien, het is vooral belangrijk voor je gezondheid. Welvaarts- ziekten komen voornamelijk door te veel en te vet eten. „Jongeren merken er vaak nog niet zoveel van, maar het is een stukje investering in la ter. Je gezondheid is het allerbelangrijkste wat er is, straks pluk je de vruchten van je leefstijl van nu." Verander uw leefstijl en blijf uit de buurt van crashdiëten. 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34